CEO OpenAI zwolniony! Firma od ChatGPT doświadcza wewnętrznego kryzysu | Wiadomości | CrypS.

CEO OpenAI zwolniony! Firma od ChatGPT doświadcza wewnętrznego kryzysu

Sam Altman zwolniony z OpenAI

Sam Altman, czyli jeden z założycieli i były już dyrektor generalny OpenAI, został wczoraj zwolniony z tego stanowiska i usunięty z zarządu firmy. Swoją rezygnację złożył również inny współzałożyciel przedsiębiorstwa stojącego za ChatGPT.


Ryba psuje się od głowy, jak mawia stare przysłowie, które wydaje się idealnie pasować do sytuacji wewnątrz zarządu firmy OpenAI. Jej dyrektor generalny oraz główna twarz projektu – Sam Altman – został właśnie zdjęty z tej funkcji w wyniku konfliktu z resztą członków zespołu kierowniczego. Jego usunięciu ze struktur kierowniczych towarzyszy również podanie się do dymisji przez Grega Brockmana, czyli prezesa zarządu.

Sam Altman zwolniony z OpenAI

Amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji i stojąca za przełomowym narzędziem, jakim jest ChatGPT, doświadczyło silnego konfliktu na tle etycznym, jak dowiadujemy się z opublikowanego wczoraj komunikatu.

Samowi Atmanowi zarzucono bowiem, że nie pozostawał on zawsze do końca szczerym w kwestii kluczowych działań firmy z pozostałymi członkami jej zarządu. Najwyższa rada menadżerska straciła ponoć zaufanie do swojego dyrektora generalnego i tego, że jest on w stanie dalej pełnić rolę lidera tego podmiotu.

38-letni przedsiębiorca, który stoi również za kontrowersyjnym projektem Worldcoin, od dłuższego czasu nie mógł się porozumieć w wielu kwestiach z członkami zarządu. Wskazuje się przede wszystkim na silną rozbieżność zdań między Altmanem a Ilją Sutskeverem, współzałożycielem i głównym naukowcem.

Miejsce Altmana do czasu znalezienia nowego kandydata na rolę dyrektora generalnego zajmie Mira Murati, która niedawno została mianowana także na funkcję dyrektorki ds. technologii (CTO) w OpenAI.

Jak całą sytuacją skomentował sam zainteresowany? Napisał na X, że bardzo lubił tę pracę, która wywarła ogromny wpływ dla rozwoju jego osoby, jak i zapewne wielu ludzi na świecie. Co planuje dalej? Na razie nie ujawniono, ale niebawem powinno pojawić się więcej informacji w tej sprawie.

W tym samym dniu o swoim odejściu z firmy poinformował Greg Brockman, który pełnił rolę prezesa zarządu. Wygląda na to, że on także nie potrafił znaleźć nici porozumienia ze swoimi współpracownikami i wyraźnie nie popierał pomysłu wyrzucenia Altmana.

Jestem niezmiernie dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy od czasu naszych skromnych początków w moim mieszkaniu osiem lat temu. Pomimo wielu wyzwań, wspólnie osiągnęliśmy wiele. Jednakże w świetle dzisiejszego rozwoju sytuacji zrezygnowałem

– przekazał wspólnik Altmana.

Konflikty na tle etycznym w OpenAI

Wiele sporów wewnątrz OpenAI miało dotyczyć tematów skupionych na bezpieczeństwie sztucznej inteligencji, tego w jaki sposób rozwija się firma oraz w jakim kierunku ma podążać dalej. Konflikt na tle etycznym dot. tego podmiotu jest czymś, co trwa praktycznie od 2015 roku, czyli momentu jego założenia.

Pierwotne założenia mówiły bowiem o tym, że OpenAI ma być organizacją działającą non-profit, a jej nadrzędnym celem byłoby nie dopuszczenie do tego, by różne techniki dot. sztucznej inteligencji wpadły we władanie korporacji. Wszystko się definitywnie zmieniło w 2019 roku, gdy otrzymano potężny zastrzyk kapitału do Microsoft, co zmieniło plan działania firmy.

Warto wspomnieć o tym, że jednym z pomysłodawców i inwestorów firmy był Elon Musk, który w 2018 roku odłączył się od projektu właśnie w wyniku skonfliktowania się z resztą zespołu. Dwa lata później odeszły kolejne osoby z zarządu firmy, które założyły własną spółkę zajmującą się AI o nazwie Anthropic. Odejście dwojga założycieli tego podmiotu z OpenAI także miało swoje podłoże w różnicach poglądowych na temat etyki działań.

Sam Altman zwolniony z OpenAI



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.