Niedługo będziemy niezależni od Nividii w kwestii chipów do AI - mówi Sam Altman. Co dalej z GPT-5? | Wiadomości | CrypS.

Niedługo będziemy niezależni od Nividii w kwestii chipów do AI – mówi Sam Altman. Co dalej z GPT-5?

GPT-5 AI

Niedawno media informowały o tym, że dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, chce kupić spore ilości chipów. Publicznie narzekał na ich niedobór i to, że rynek zdominowany jest przez Nvidię. To jednak nie koniec newsów z rynku sztucznej inteligencji.


Altman szuka również źródeł dodatkowego wsparcia finansowego. OpenAI planuje bowiem zbudować „superinteligentne” narzędzia technologiczne, które byłyby tak samo rozumne jak ludzie.

Sam Altman ma wielkie plany

Altman już na początku tego roku zabezpieczył „wieloletnią” umowę o wartości 10 miliardów USD pomiędzy Microsoftem a swoją firmą, która stoi za ChatGPT. Teraz okazuje się jednak, że to za mało i potrzebuje jeszcze więcej środków, aby usprawnić komercjalizację przez OpenAI nowych przełomowych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji.

[Moja] Wizja polega na stworzeniu sztucznej inteligencji ogólnej

– powiedział w rozmowie z serwisem Financial Times. Przyznał, że pracuje nad tym, jak „jak zbudować superinteligencję”.

W realizacji tego celu ma mu pomóc wsparcie finansowe od Microsoftu. Nowe narzędzie miałoby być tak inteligentne jak człowiek.

Kiedy opracujemy superinteligencję, prawdopodobnie podejmiemy pewne decyzje, które inwestorzy na rynku publicznym odebraliby bardzo dziwnie

– zapowiedział tajemniczo Altman w trakcie wydarzenia dot. AI w Abu Zabi.

OpenAI pracuje też nad zbudowaniem bardziej autonomicznych narzędzi, które będą w stanie wykonywać coraz bardziej zaawansowane zadania i działania, takie jak wykonywanie kodu, dokonywanie płatności, wysyłanie e-maili czy zgłaszanie roszczeń.

Myślę, że wartość biznesowa, jaka będzie wynikać z możliwości zrobienia tego w każdej kategorii, jest całkiem niezła

– wskazał.

Czy AI daje zarobić?

Pytanie, ile w powyższych słowach jest marketingu, a ile prawdy. Dane finansowe OpenAI nie są znane, a Altman dał niedawno jasno do zrozumienia, że nie planuje w najbliższym czasie ich upubliczniać.

Jednocześnie widać, że firma pracuje i w dalszym ciągu inwestuje. W zeszłym tygodniu OpenAI zaprezentowało GPT Buildera, który pozwala użytkownikom tworzyć niestandardowe chatboty, które są dostosowane do ich potrzeb.

Rynek czeka też na nowy model ChatGPT, GPT-5. Kiedy będzie dostępny? Nie wiadomo. Trudno też dokładnie przewidzieć, jakie nowe możliwości i umiejętności może posiadać ta wersja.

Dopóki nie zaczniemy trenować tego modelu, będzie to dla nas zabawna gra w zgadywanie

– stwierdził Altman i dodał, że nie może dziś odpowiedzieć na pytanie, w czym “piątka” będzie lepsza od “czwórki”.

Odciąć się od Nvidii

OpenAI ma jednak i inne problemy. Podobnie jak większość firm zajmujących się sztuczną inteligencją, jest uzależnione od chipów – konkretnie od Nvidia H100, które służą do przetwarzania danych szkoleniowych.

Problem w tym, że na rynku tychże brakuje. Altman uważa, że jego firma jednak uniezależni się od Nvidii. Na ratunek jej przyjdą Google, Microsoft, AMD i Intel, które mają produkować swoje chipy AI.

GPT-5



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.