Google inwestuje w AI 2 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Google inwestuje w AI 2 mld USD

Jacek Walewski
Sztuczna Inteligencja

Jak podało The Wall Street Journal, Google zainwestuje kolejne 2 miliardy USD w firmę Anthropic zajmującą się sztuczną inteligencją.


Google i AI

Google podwoiło swoje inwestycje w sztuczną inteligencję (AI), przekazując kolejne 2 miliardy USD w startup Anthropic zajmujący się tą technologią. Informację przekazał The Wall Street Journal (WSJ). W pierwszym etapie gigant wesprze projekt kwotą 500 mln USD.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Google Cloud zawarło wieloletnią umowę z Anthropic o wartości ponad 3 mld USD. Podobny kontrakt podpisał z Anthropic także i Amazon. Chodziło o umowę o wartości 4 miliardów USD.

Anthropic wykorzystuje większość pozyskanych od inwestorów środków do szkolenia swoich systemów sztucznej inteligencji, takich jak asystent AI Claude. Jej szefostwo ma nadzieję, że uda się osiągnąć kolejny duży przełom w branży sztucznej inteligencji.

OpenAI z 13 mld USD od Microsoftu

Nie próżnuje też konkurencja rynkowa. OpenAI od 2019 roku otrzymało od Microsoftu ponad 13 miliardów USD. Firma stale dopracowuje ChatGPT, czyli swojego popularnego chatbota. Projekt może pochwalić się ponad 100 milionami użytkowników. Jest też pierwszym rozwiązaniem AI, o którym zrobiło się tak głośno na świecie.

Pikanterii w rywalizacji obu firm dodaje to, że współzałożyciele Anthropic, rodzeństwo Dario i Daniela Amodei, pracowali wcześniej w OpenAI. Odeszli w 2021 roku w efekcie konfliktu z dyrektorem generalnym Samem Altmanem. Poszło o sprawy dot. bezpieczeństwa związane z budowaniem systemów AI.

Przed Google i Amazonem spółka Anthropic była finansowana głównie przez byłego dyrektora generalnego FTX, Sama Bankmana-Frieda, który zainwestował w Anthropic około 530 milionów USD w kwietniu 2022 r. – około siedem miesięcy przed upadkiem FTX.

Gwałtowny wzrost wyceny Anthropic został uznany za pozytywny sygnał dla wierzycieli FTX w nadziei, że otrzymają pełną rekompensatę w wyniku upadłości giełdy.

AI: szansa czy zagrożenie?

Dalsze prace nad AI budzą jednak kontrowersje. Sporo osób obawia się, że chatboty pozbawią ich zajęcia zarobkowego. Sprawa nie jest jednak tak oczywista. Rok temu wiele mówiło się np. o wypieraniu z rynku copywriterów czy dziennikarzy. Dziś widać, że ci nie tracą pracy. Wręcz przeciwnie AI wspomaga ich w pisaniu artykułów, co zwiększa ich wydajność.

Sztuczna Inteligencjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.