Najbogatszy człowiek na świecie. Kim jest Elon Musk? | CrypS.

Najbogatszy człowiek na świecie. Kim jest Elon Musk?

9 min
Karolina Kropopek

Elon Musk Tesla AI

Elon Musk to jedna z najbardziej barwnych, a zarazem kontrowersyjnych postaci wśród znanych przedsiębiorców. Miliarder ten jest założycielem oraz współzałożycielem wielu firm technologicznych. Jak zbudował swoją karierę? Oto szereg najistotniejszych informacji na temat jego drogi na szczyt oraz ciekawostek o życiu prywatnym.


Spis treści:


Wiek, pochodzenie, wykształcenie

Elon Musk urodził się 28 czerwca 1971 r. w jednym z miast Republiki Południowej Afryki (RPA). To oznacza, iż w chwili pisania tego tekstu ma on 52 lata. Mężczyzna ten wychował się w mieście Pretoria w mieszanej narodowościowo rodzinie. Jego ojciec Errol Musk to rodowity Afrykaner (biały mieszkaniec RPA). Matka natomiast Maye Musk jest Południowoafrykanką urodzoną w Kanadzie. Rodzina Elona Muska nie była biedna. Errol Musk pracował jako inżynier, a Maya Musk zajmowała się modelingiem i dietetyką.  

Ze względu na to, że rodzice Elona Muska żyli w dostatku, swój pierwszy komputer dostał on już w wieku 10 lat. Już wtedy zaczął uczyć się programowania. 2 lata później, gdy miał 12 lat sprzedał pierwszą stworzoną przez siebie grę komputerową Blastar za 500 dol. 

W wieku nastoletnim Elon Musk uczęszczał do Pretoria Boys High School, którą ukończył, gdy miał 17 lat. Następnie opuścił on RPA, aby przenieść się do Kanady. Zostało to częściowo podyktowane tym, iż chciał uniknąć obowiązkowej służby wojskowej w Południowoafrykańskich Narodowych Siłach Obronnych. Zamieszkał wówczas z rodziną swojej matki. 

Początkowo Elon Musk pracował na farmie u swojego kuzyna w Swift Current. 2 lata później przeniósł się do Toronto, gdzie objął stanowisko w dziale IT w jednym z banków. Wówczas to zaaplikował do kanadyjskiego uniwersytetu publicznego Queen’s University. W 1992 r. Elon Musk opuścił Kanadę po tym, gdy przyznano mu stypendium na prywatnej uczelni wyższej University of Pennsylvania. Tam też uzyskał licencjat w dziedzinie ekonomii, a następnie w dziedzinie fizyki. 

W 1995 r. Elon Musk rozpoczął również studia na wydziale fizyki na prywatnej uczelni  Stanford University. Rzucił je zaledwie po dwóch dniach. Zrobił to, aby razem z bratem, Kimbalem Muskiem, założyć Zip2.

Początki i pierwsza firma

Pierwsze przedsiębiorstwo współtworzone przez Elona Muska koncentrowało się na oprogramowaniu sieciowym. Opracowywało i sprzedawało internetowy przewodnik po mieście przeznaczony dla branży wydawniczej. Firma ta została uruchomiona dzięki środkom zebranym od niewielkiej grupy tzw. aniołów biznesu. Bracia uzyskali również wsparcie finansowe od swojego ojca w wysokości 200 tys. dol.

Elon Musk pozyskał kontrakty z jednym z najważniejszych amerykańskich dzienników The New York Times oraz szóstym co do wielkości dziennikiem ze Stanów Zjednoczonych Chicago Tribune. Obok przekonał on ówczesny zarząd do porzucenia planów związanych z połączeniem się z CitySearch

Stanowiąc część zespołu Zip2, Elon Musk chciał zostać dyrektorem generalnym tej firmy, jednak nikt z jej członków zarządu na to nie pozwolił. Na początku 1999 r. została ona przejęta przez amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe Compaq Computer Corporation za 307 mln dol. w walucie fiducjarnej oraz 34 mln dol. w opcjach na akcje – instrumentach pochodnych, w których aktywem bazowym jest akcja. Wówczas to za swój 7% udział w tej sprzedaży Elon Musk otrzymał 22 mln dol. 

X.com i PayPal

Miesiąc po sprzedaży Zip2 Elon Musk rozpoczął swoją przygodę z nowym przedsiębiorstwem. W marcu 1999 r. został on współzałożycielem firmy skoncentrowanej na finansach, obsługującej płatności za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zainwestował on wówczas w nią 10 mln dol. pochodzących ze sprzedaży Zip2. 

W 2000 r. X.com połączył siły z firma Confinity, w której ofercie znajdowało się narzędzie przeznaczone do transferu środków zwane PayPalem. Przedsiębiorstwa te wspólnie skupiły się na tej usłudze. W kolejnym roku stając się jedną firmą, zmieniły nazwę na PayPal. 

Choć w tamtym okresie nawet internet był mało popularny, PayPal zaczął zyskiwać rozgłos na rynku ze względu na swoją udaną kampanię marketingową, w której to rekrutowano nowych klientów, aby ci otrzymywali pieniądze za pośrednictwem usługi tego przedsiębiorstwa. 

Elon Musk został usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego już w 2000 r., ponieważ między nim a pozostałym kierownictwem PayPala we wczesnej fazie rozkwitu doszło do nieporozumień. Pozostał on jednak członkiem zarządu tej firmy. Wśród propozycji tego przedsiębiorcy znalazło się m.in. zmigrowanie serwerów PayPala z systemem Unix do systemu Microsoft Windows, z czym nie zgodziła się większość zarządu.

W październiku 2002 r. firma PayPal została przejęta przez przedsiębiorstwo prowadzące serwis aukcji internetowych eBay. Przeznaczyło ono na ten cel 1,5 mld dol. w akcjach. Przed tą sprzedażą Elon Musk był największym udziałowcem PayPala, posiadał 11,7% jego akcji. Po przejęciu otrzymał on 165 mln dol. 

Choć Elon Musk rozstał się z PayPalem, wciąż miał duży sentyment do X.com. Z tego też powodu w 2017 r. postanowił odkupić tę domenę za nieujawnioną kwotę. 

SpaceX, Tesla i Twitter

Na kilka miesięcy przed sprzedażą PayPala Elon Musk uruchomił swoje trzecie przedsiębiorstwo pod nazwą Space Exploration Technologies (SpaceX). Zajmuje się ono projektowaniem, a także budowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych. Szczególny nacisk firma ta kładzie na ich niezawodność.

Dla Elona Muska, który jest obecnie zarówno dyrektorem generalnym, jak i technicznym w SpaceX, istotne są także niskie koszty lotów w kosmos. Dąży on do ich zmniejszenia, poprzez wielokrotne starty tych samych egzemplarzy rakiet. Jego firma ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Przykładowo w 2009 r. rakieta pod nazwą Falcon 1 umieściła satelitę na orbicie Ziemi. Z kolei zadaniem rakiety Falcon 9 wystrzelonej po raz pierwszy w 2010 r., jest wynoszenie na orbitę statków kosmicznych Dragon. 

Marzeniem Elona Muska jest skolonizowanie Marsa. Z tego też powodu SpaceX pochyla się również nad budową statku kosmicznego Starship. Jego celem jest zapewnienie obecności stałej kolonii na tej planecie. Obok SpaceX zajmuje się również rozbudową konstelacji satelitów Starlink. Dostarcza ona Internet satelitarny. 

Badania kosmosu są bardzo istotne dla Elona Muska. W jego opinii kolonizacja innych planet może stanowić zabezpieczenie w razie pojawienia się zagrożeń dla przetrwania gatunku ludzkiego.

Obecnie Elon Musk najbardziej słynie z tego, iż od 2008 r. zasiada na stanowisku dyrektora generalnego Tesli zajmującej się produkcją samochodów elektrycznych. Jest on również współzałożycielem tego przedsiębiorstwa, a także głównym architektem jego produktów. Firma ta została uruchomiona w 2003 r. Główną strategią biznesową Tesli opracowaną przez Elona Muska, jest masowe dostarczanie niedrogich samochodów elektrycznych. Na początku Tesla stworzyła ekskluzywny model skierowany dla zamożnych klientów. Ci kupując go, sfinansowali badania oraz projektowanie tańszych modeli samochodów elektrycznych tej marki. 

W październiku 2022 r. Elon Musk przejął znany serwis społecznościowy przeznaczony do mikroblogowania. Zapłacił wówczas za Twittera 44 mld dol., przekształcając przy tym tę spółkę z publicznej na prywatną. Pod koniec lipca 2023 r. słynne niebieskie logo tej platformy zostało zmienione przez niego na X. Rebranding miał za zadanie “uwolnienie się” od wcześniejszego wizerunku Twittera. Platforma ta chce na nowo zyskać zaufanie ze strony reklamodawców, a także wprowadzić szereg zmian zwiększających jej funkcjonalność. 

Elon Musk i sztuczna inteligencja

52-latek jest także współzałożycielem szeregu innych znanych przedsiębiorstw tj. OpenAI, który wypuścił ChatGPT. Celem tej firmy jest praca nad rozwojem sztucznej inteligencji, tak, aby ta przyniosła szereg korzyści dla ludzkości. W 2018 r. wspomniany przedsiębiorca opuścił jednak zarząd OpenAI, aby uniknąć konfliktu interesów z uwagi na to, iż Tesla coraz bardziej pochyla się nad AI. 

Mężczyzna ten ma swój udział także w stworzeniu firmy zajmującej się rozwojem neurotechnologii Neuralink. Koncentruje się ona na tworzeniu urządzeń, które mogą zostać wszczepione do ludzkiego mózgu, tak, aby łączyć go z oprogramowaniem oraz dotrzymywać kroku sztucznej inteligencji.  

Elon Musk założył również firmę górniczą zajmującą się kopaniem tuneli The Boring Company. Jest on także głównym inwestorem i członkiem zarządu przedsiębiorstwa produkującego ogniwa fotowoltaiczne SolarCity

Elon Musk i kryptowaluty

Dyrektor generalny Tesli znany jest ze swojego zamiłowania do niektórych wirtualnych walut. Z uwagi na jego sławę, liczne niepozorne wypowiedzi pisane przez niego na dawnym Twitterze (obecnym X) mocno wpływały na kursy niektórych kryptowalut. Wobec tego grupa inwestorów oskarżyła go nawet o manipulację. 

Wśród szczególnie wyróżnianych wirtualnych walut przez Elona Muska, znalazł się dogecoin (DOGE). Co więcej, został on okrzyknięty jego maskotką. Miliarder nie kryje swojego uwielbienia dla tego meme coina. W 2023 r. publicznie zaznaczył jednak, iż nie poleca nikomu inwestować w DOGE, ani jakąkolwiek inną kryptowalutę. 

Elon Musk powiązany jest z kryptowalutowymi aktywami również poprzez inwestycje poczynione na tym rynku przez jego firmy. Dla przykładu Tesla nabyła bitcoiny (BTC) w lutym 2021 r. za łączną kwotę 1,5 mld dol. Wartość zgromadzonych przez nią BTC wzrosła podczas hossy do okolic 2,5 mld dol. 

Popularny producent samochodów elektrycznych następnie sprzedał aż 75% swoich zasobów BTC w drugim kwartale 2022 r. Z raportu za I kwartał 2023 r. wynika natomiast, iż nie kupił on ani nie pozbył się do tego czasu żadnych BTC. Jego bilans w tej kryptowalucie wynosił wówczas 184 mln dol. 

Oprócz inwestycji w bitcoina firma Elona Muska chciała również uczynić go środkiem płatniczym za produkty. Nie doszło to jednak do skutku, ponieważ Tesla wycofała się z tego pomysłu ze względu na obawy o środowisko. Co ciekawe, producent ten zaczął przyjmować płatności w dogecoinie na początku 2022 r. w swoim sklepie internetowym. 

Zdaniem wielu ekspertów wspomniany DOGE, który w chwili pisania tego tekstu zajmuje 8 pozycję wśród projektów kryptowalutowych o najwyższej kapitalizacji rynkowej, utrzymał się tak długo na powierzchni głównie ze względu na wsparcie od Elona Muska. Miliarder ten znany ze swojego poczucia humoru wspomniał kiedyś, iż najbardziej ironiczną rzeczą byłoby to, gdyby kryptowaluta stworzona dla żartu stała się w przyszłości globalną walutą. 

W sierpniu 2023 r. doszło do jednej z najbrutalniejszych wyprzedaży na BTC mającej związek m.in. z doniesieniami o tym, że SpaceX po cichu sprzedało wszystkie swoje bitcoiny warte 373 mln dol. Informacja ta została podana m.in. przez Bitcoin Magazine, który mógł źle zinterpretować raport od WSJ. Wedle niej firma ta odpisała w swoim zeznaniu podatkowym wyżej wspomnianą kwotę z inwestycji w bitcoiny za lata 2021-2022. 

Przedsiębiorstwo to kupiło czołową kryptowalutę wcześniej niż Tesla. Choć WSJ sugeruje, iż SpaceX mogło sprzedać swoje BTC, nie określa jednak ich ilości oraz tego kiedy doszło do transakcji. Wspomniana kwota 373 mln dol. w BTC to przytoczona wartość, którą firma posiadała w zeszłym r. Błędna narracja przedstawiona przez renomowany serwis poświęcony bitcoinowi doprowadziła do powstania fake newsa oraz wytworzenia się FOMO wśród inwestorów kryptowalut. 

Kontrowersje

Mimo iż Elon Musk może być inspiracją i wzorem do naśladowania dla wielu osób, ma on też swoje ciemne oblicze. Zdaniem niektórych osób sposób, w jaki mężczyzna ten zarządza swoimi firmami, jest pod pewnymi względami szkodliwy. Według skarg pochodzących od niektórych pracowników Tesli “Elon Musk zasadniczo robi co chce i kiedy chce”. 

Przedsiębiorstwa prowadzone przez wspomnianego miliardera nie są pozbawione wad, a on sam jest znany z podejmowania dość impulsywnych decyzji polegających m.in. na zwalnianiu pracowników. Wedle opinii przedstawionej przez niektórych świadków Elon Musk jest osobą, która potrafi wyładować swoją złość zarówno na osobach posadzonych na wysokich stanowiskach, jak i pracownikach linii montażowych. Co więcej, niektórzy twierdzą, iż wytworzył on atmosferę strachu w Tesli.

Elon Musk znany jest również z wysokich wymagań oraz stawiania pracownikom niemożliwych do zrealizowania celów. Zdaniem psychologów wywierana presja często podnosi poziom stresu, a co za tym idzie zmniejsza produktywność oraz pogarsza stan zdrowia psychicznego. Elon Musk przedstawiany jest przez liczne osoby, jako dyrektor, który nigdy nie wykazuje zadowolenia z efektów pracy swojego zespołu. 

Największym problemem miliardera jest to, iż ma on trudności w delegowaniu zadań. W rozmowie z mediami podkreślił kiedyś, że wynika to z tego, iż nie może znaleźć ludzi, którzy byliby wystarczająco kompetentni, aby im sprostać. Według danych pochodzących z 2019 r. roczny poziom rotacji w kadrach kierowniczych Tesli wyniósł aż 44%. Dla porównania w przypadku gigantów tj. Netflix, czy Uber było to około 9%. W opinii ekspertów tak duże zmiany wynikają z mikrozarządzania, którym kieruje się Elon Musk. Pracownicy, którzy są pozbawieni możliwości samodzielnego podejmowania decyzji, wykazują większą skłonność do odejścia z firmy. 

Życie prywatne – rodzina, żona i dzieci

Elon Musk posiada równie burzliwe i ekscentryczne życie prywatne, co jego kariera biznesowa. Mężczyzna ten rozwiódł się już trzykrotnie. Ma on łącznie sześciu synów i jedną córkę. Piątkę najstarszych synów urodziła pierwsza żona miliardera Justine Musk. Doczekali się razem bliźniąt i trojaczków. Małżeństwo to trwało 8 lat. Z eseju napisanego przez kobietę wynika, iż było ono nieudane i rozpadło się z winy Elona Muska, który w 2008 r. złożył pozew o rozwód, a sześć tygodni później zaręczył się brytyjską aktorką Talulah Riley, która miała wówczas niewiele ponad 20 lat. 

Z Talulah Riley Elon Musk był żonaty aż dwukrotnie. Pierwszy ślub zakochani wzięli w 2010 r. Dwa lata później w ich związku doszło do dużego kryzysu i postawili na rozwód. Z kolei w 2013 r. ponownie się pobrali, aby w 2016 r. ostatecznie od siebie odejść. Para ta nie ma wspólnych dzieci. 

W 2017 r. Elon Musk spotykał się ze znaną modelką oraz aktorką Amber Heard. Relacja ta trwała tylko rok. 

W kwietniu 2018 r. miliarder związał się z kanadyjską piosenkarką i kompozytorką Claire Boucher. W 2020 r. para powitała na świecie swojego syna, a w 2021 r. doczekała się córki urodzonej przez surogatkę. W 2022 r. doszło między nimi do rozstania. 

Jeżeli chodzi o rodzeństwo Elona Muska, oprócz wspomnianego brata ma on także siostrę. Tosca Musk jest producentką kilku filmów oraz założycielką Musk Entertainment. Brat Kimbal Musk zajmuje obecnie stanowisko dyrektora generalnego w OneRiot. 

Majątek Elona Muska

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Bloomberga pod koniec lutego 2023 r., Elon Musk został okrzyknięty najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek szacowany był wówczas na 187 mld dol.

Elon Musk Teslareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.