"Ten halving będzie wyjątkowy". Rozmawiamy z Katarzyną Wabik, country managerką Binance | CrypS.

“Ten halving będzie wyjątkowy”. Rozmawiamy z Katarzyną Wabik, country managerką Binance

8 min
Filip Dzięciołowski

Katarzyna Wabik x CrypSpl  Binance

Kilka dni temu mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Katarzyną Wabik, która na co dzień pełni rolę country managerki polskiego oddziału Binance, czyli największej na świecie giełdy kryptowalut.


Nasza rozmowa dotyczyła roli kobiet w branży kryptowalut i sektorze Web3 oraz tego jak decentralizacja pozwala im walczyć o swoje parytety w krajach, gdzie ich prawa są łamane. Zapytaliśmy również o to, jak Binance chroni swoich użytkowników w dobie rosnącej skali cyberprzestępstw oraz dlaczego obecna hossa jest wyjątkowa patrząc poprzez pryzmat poprzednich cykli bitcoina.

Kobiety mają do odegrania ważną rolę w Web3

Cryps.pl: Jesteś członkinią zespołu Binance od ponad 3 lat. Wcześniej współpracowałaś z Revolutem i Trivial.co. Gdy zaczynałaś swoją przygodę z kryptowalutami przed 2018 rokiem, czy miałaś jakąś “koleżankę po fachu”, która Cię wprowadzała do branży, czy na pokładzie byli jeszcze tylko sami faceci?

Katarzyna Wabik: W 2018 roku, będąc w Warszawie, byłam już częścią społeczności blockchain, w której kobiety były mocno reprezentowane. Aktywnie uczestniczyłyśmy w wydarzeniach, konferencjach i pracowałyśmy nad projektami związane z technologią blockchain/kryptowalutowymi. Właściwie to dołączyłam do Trivial – sfinansowany przez Angel Investora – dzięki rekomendacji koleżanki z branży.

Cryps.pl: Czy praca w Binance, i tym samym w branży krypto, mocno różniła się od Twoich poprzednich doświadczeń np. w Revolucie? Czy coś Cię zaskoczyło?

KW: Revolut był rzeczywiście bardzo dynamicznym środowiskiem pracy, ale Binance okazało się być jeszcze bardziej wymagające. Na początku mojej przygody z Binance byłam zaskoczona ogromem informacji, projektów i strumieni komunikacyjnych, które należało przyswoić każdego dnia. Od tego czasu się zaaklimatyzowałem i uważam, że teraz mówię nieco szybciej niż wcześniej.

Cryps.pl: Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że sektor Web3 jest zdominowany przez mężczyzn, patrząc na proporcje procentowe na różnych eventach czy grupach poświęconych tej branży w social mediach. Te jednak powoli zaczynają się zmieniać i do tego rynku dołącza coraz więcej kobiet. Co stanowi główny katalizator, który skłania je do zagłębienia się bardziej w temat kryptowalut i technologii blockchain?

KW: Aby zwiększyć udział kobiet w sektorze Web3, musimy priorytetowo traktować promowanie równego dostępu do zasobów edukacyjnych i rozwijanie różnorodności płciowej w miejscu pracy. Obejmuje to równy dostęp do mentoringu i możliwości networkingu, a także kwestionowanie stereotypów na temat płci w codziennej działalności biznesowej. Kobiety stanowią połowę populacji świata, więc równomierna reprezentacja pod tym względem może prowadzić do bardziej zrównoważonej organizacji.

W dzisiejszym coraz bardziej zglobalizowanym świecie różnorodne perspektywy i reprezentacje są kluczowe dla sukcesu. Misją Binance’a jest umożliwienie swobodnego przemieszczania się pieniędzy w przejrzystym środowisku, w czym kobiety mają do odegrania ważną rolę.

Konsekwentnie wdrażamy w życie to podejście w naszych praktykach rekrutacyjnych. W Binance uznajemy potrzebę zmniejszenia różnicy płci w branży. Aktywnie nad tym pracujemy, oferując takie zachęty, jak stypendia, oraz dbając o wspierające środowisko pracy, które ma zachęcić kobiety do rozwoju. Ponad 35 proc. osób na kierowniczych stanowiskach w naszej organizacji, włączając w to wykonawców i menedżerów, to kobiety.

Innym obszarem, w którym możemy zwiększyć obecność kobiet w przestrzeni Web3, jest współpraca z agencjami rekrutacyjnymi, tak aby zapewnić, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni są brani pod uwagę w projektach rekrutacyjnych dot. wszystkich ról. Chociaż identyfikacja wykwalifikowanych kandydatek może zająć więcej czasu ze względu na mniejszy zbiór talentów, jest to niezaprzeczalnie warte tego wysiłku.


Odbierz 20% zniżki na handel na Binance ->> TUTAJ


Cryps.pl: Jak kryptowaluty i Web3 mogą zmienić sytuację kobiet na świecie w miejscach, gdzie ich prawa wciąż są łamane, a one nie posiadają odpowiednich parytetów?

KW: Kryptowaluty i technologie Web3 mają potencjał do zmiany życia kobiet w regionach, gdzie ich prawa są ograniczane, a ich reprezentacja pozostaje daleka od satysfakcjonującej. Dzięki decentralizacji systemów finansowych, kryptowaluty mogą prowadzić do większej inkluzywności finansowej i niezależności kobiet. Ta transformacja pozwala kobietom kontrolować swoje finanse, podejmować działalność inwestycyjną i prowadzić firmy.

Takie zmiany mogą pomóc w ograniczaniu naruszeń praw wynikających z uzależnienia finansowego. Kryptowaluty zapewniają wysoki poziom prywatności, bezpieczeństwa i kontroli nad pieniędzmi – to znaczące korzyści dla kobiet w społeczeństwach, które często nie zapewniają im tych swobód.

Web3 sprzyja też tworzeniu globalnej, transparentnej i niedyskryminującej przestrzeni, w której płeć jest bez znaczenia jeśli idzie o możliwości każdej osoby. To wszystko toruje drogę do lepszej reprezentacji kobiet w podmiotach Web3.

Co więcej, platformy napędzane przez Web3 i kryptowaluty, dają kobietom z odległych lub rozwijających się regionów, możliwość funkcjonowania zawodowego na rynkach globalnych, wzmacniając tym samym ich ekonomiczną niezależność.

Kryptowaluty i Web3, stwarzając kobietom potencjał do nauki i opanowania potężnych technologii, pomagają im w zdobywaniu wiedzy i świadomości. Zdecentralizowana tożsamość Web3 służy również jako solidne narzędzie dla kobiet w uciskanych społeczeństwach do odzyskania i utrzymania kontroli nad swoją tożsamością, bez ingerencji osób trzecich.

Jako Binance, uznajemy siłę kryptowalut i Web3 w kształtowaniu bardziej egalitarnego społeczeństwa. W ramach naszego zobowiązania staramy się wzmacniać nasze działania edukacyjne, aby zapewnić kobietom możliwość wykorzystania tych rozwijających się możliwości.

Cryps.pl: Najbardziej znaną inwestorką, która wspiera bitcoina, jest CEO ARK Invest, czyli Cathie Wood. Dla wielu kobiet może być inspiracją do działania na rynkach finansowych i budowania własnych biznesów. Czy Ty masz jakąś mentorkę, którą regularnie śledzisz i jej działania wywarły w przeszłości na Ciebie silny wpływ?

KW: Nie jestem wielką zwolenniczką koncepcji „mentora”. Wierzę, że każdy może wnieść coś wartościowego do naszego życia. Niemniej jednak mam szczęście być otoczoną wspaniałymi osobami. W Revolut miałam świetnego szefa, Karola Sadaja, i wiem, że nadal mogę liczyć na jego porady. W Binance na co dzień współpracuję z kobietami. W polskim zespole Binance pracują ze mną cztery kobiety. Są ekspertkami w swoich dziedzinach i codziennie uczę się od nich świata marketingu, AML i finansów.

Cryps.pl: Jakie polskie projekty w branży Web3, w których prym wiodą kobiety, polecasz obserwować?

KW: Myślę, że Blockchain Girls – to inicjatywa mająca na celu zapewnienie podstawowej edukacji w zakresie technologii blockchain i kryptowalut. Organizujemy bezpłatne wydarzenia, które łączą teorię z praktyką, przyczyniając się tym samym do budowania społeczności kobiet zaangażowanych w wymianę wiedzy.

Cryps.pl: Tak pół żartem, pół serio. Najbardziej kobieca kryptowaluta, która jako pierwsza przychodzi Ci na myśl, to…? 😉

KW: Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to ADA, przede wszystkim dlatego, że to imię żeńskie 😉

Cryps.pl: Nie da się ukryć, że obecne wzrosty bitcoina są napędzane w głównej mierze przez kapitał od inwestorów instytucjonalnych. To super, że Wall Street w końcu przekonuje się do kryptowalut. Jakie Twoim zdaniem branże zaczną wdrażać adopcję BTC w czasie obecnej hossy?

KW: Warto pamiętać, że przyjęcie spotowych ETF-ów na bitcoina to nie jedyna pozytywna rzecz, jaka dzieje się obecnie odnośnie BTC. Być może nawet bardziej znaczącym czynnikiem wzrostu cen bitcoina jest zbliżający się halving, który ma miejsce mniej więcej co cztery lata. Jest to kluczowe wydarzenie w świecie kryptowalut, podczas którego nagroda za wydobycie nowych bloków na blockchainie bitcoina zostaje obcięta o połowę, zmniejszając w ten sposób podaż nowych BTC.

Halvingi zasadniczo zmniejszają podaż bitcoinów, co może wpłynąć na popyt i jeszcze bardziej wzmocnić narrację o bitcoinie jako cyfrowym złocie. Historycznie rzecz biorąc, bitcoin doświadczał znacznych wzrostów cen w ciągu sześciu miesięcy po każdym halvingu. Ta dynamika cen podkreśla reakcję rynku na zmniejszoną podaż nowych BTC, przy zwiększonym popycie często podnoszącym wartość tej kryptowaluty.

Chociaż to, co było kiedyś, nie oznacza, że tak będzie znowu w przyszłości, te historyczne trendy sugerują, co może się wydarzyć odnośnie cen bitcoina w związku ze zbliżającym się halvingiem. Warto jednak przy tym pamiętać, że to, czy jest miejsce na dalszy wzrost cen, zależy od ogólnych nastrojów na rynku i innych czynników występujących w momencie halvingu. Czyli, na przykład, nie powinno nam umykać, że niedawne zatwierdzenia ETF-ów na bitcoina już w bardzo dużym stopniu przyciągnęło nowy kapitał do bitcoina, liczony w miliardach dolarów.

Tegoroczny halving jest też wyjątkowy, ponieważ wiąże się z szeregiem innych znaczących wydarzeń w świecie bitcoina i ekosystemie kryptowalut. Oprócz przełomu w ETF, który pobudził zainteresowanie i uczestnictwo instytucjonalnych instytucji w rynku krypto, innym głównym trendem jest rozkwit aktywności warstwy 2 i DeFi w sieci Bitcoina, napędzany popularnością popularność protokołu Ordinals i inskrypcji Bitcoin.

Chociaż powyższe punkty stanowią optymistyczną perspektywę dla BTC i rynku kryptowalut w ogóle, ważne jest, aby inwestorzy, zwłaszcza nowicjusze w przestrzeni kryptowalut, mieli realistyczne podejście do swoich oczekiwań. Natychmiastowe zmiany cen w następstwie halvingu nie są pewne, a jego fundamentalne znaczenie przejawi się raczej w dłuższych trendach wartości, płynności, adopcji oraz pozycji i akceptacji kryptowalut jako klasy aktywów.

Oprócz wpływu na cenę BTC, halving może mieć długoterminowe, pomyślne skutki dla szerszego ekosystemu, z korzyściami płynącymi do innych aktywów i projektów oraz stymulującymi budowę infrastruktury i innowacje produktowe.

Podwojenie kosztów wydobycia na token może spowodować opuszczenie rynku przez niektórych górników, szczególnie tych o mniej wydajnych operacjach lub wyższych kosztach operacyjnych. To zmniejszenie liczby górników może potencjalnie wpłynąć na możliwości przetwarzania sieci, przynajmniej tymczasowo. Z drugiej strony możemy również oczekiwać, że niektórzy więksi górnicy znajdą możliwości przejęcia mniejszych konkurentów lub dojdzie do fuzji w celu konsolidacji działalności wydobywczej.

Sieć Bitcoina wykazała się w przeszłości odpornością na takie wyzwania. Postęp w technologii i strategiach wydobycia, a także potencjalne dostosowania w zakresie trudności wydobycia, mogą złagodzić skutki zmniejszonego udziału górników. Ponadto niektórzy górnicy mogą zdecydować się na przejście na wydobywanie altcoinów lub poszukiwanie alternatywnych źródeł przychodów w przestrzeni kryptowalut, co mogłoby pomóc w utrzymaniu równowagi w całym ekosystemie wydobywczym.

Poprzednie halvingi miały ogromny wpływ na adopcję kryptowalut. W ciągu pierwszych 150 dni każdego z poprzednich halvingów rosła liczba nowych adresów BTC: o 83% w 2012 r., o 101% w 2016 r. i 11% w 2020 r. Liczba adresów o wartości 100 dolarów i więcej – będąca wskaźnikiem liczby inwestorów detalicznych – wzrosła odpowiednio o 12% i 6% w 2012 i 2020 r. i pozostała mniej więcej na tym samym poziomie 150 dni po halvingu w 2020 r. Z kolei liczba portfeli mieszczących ponad 1 milion dolarów, co można uznać za wskaźnik profesjonalnej lub instytucjonalnej aktywności inwestycyjnej, wzrosła o tysiące procent w 2012 r., o 10% w 2016 r. i 43% w 2020 roku.

Są to niedoskonałe wskaźniki dynamiki adopcji (na przykład jedna osoba może utworzyć wiele portfeli), ale sugerują one przynajmniej kierunek i wielkość trendów będących następstwem poprzednich halvingów.

Cryps.pl: Branża blockchaina nadal mierzy się z dużym problemem dot. cyberbezpieczeństwa. W lutym doszło do kilku ataków na giełdy kryptowalut, ale regularnie słyszymy o oszustwach dot. phishingu oraz działania fałszywych brokerów. Czy Binance ma jakiś pomysł, jak powstrzymać tę falę cyberprzestępczości w Polsce?

KW: Binance, jako światowy lider na rynku kryptowalut, w pełni rozumie wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w branży blockchain. Nasz cel jest prosty: chcemy zapewnić naszym użytkownikom najsilniejsze zabezpieczenia.

Priorytetem dla nas jest edukowanie użytkowników na temat zabezpieczania ich kryptowalut. Oferując kompleksowe materiały edukacyjne, mamy nadzieję wyposażyć naszych użytkowników w wiedzę na temat oszustw, ataków phishingowych i innych nieuczciwych praktyk stosowanych przez fałszywych brokerów.

Ciągle pracujemy nad udoskonaleniem naszych wbudowanych funkcji bezpieczeństwa. Obejmuje to dwuetapową weryfikację, kody antyphishingowe, funkcje whitelistingu wypłat oraz zarządzanie urządzeniami w celu skutecznego zabezpieczenia kont użytkowników.

W przypadku zagrożeń nasz zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa jest gotowy do szybkiej reakcji i rozwiązania wszelkich problemów. Dodatkowo wzmacniamy walkę z cyberprzestępczością przez stałą współpracę z polskimi organami ścigania i organami regulacyjnymi.

Stawiamy na bezpieczeństwo API, zapewniając bezpieczne klucze API, wspierane przez rygorystyczne wytyczne dla deweloperów. Pomaga nam to chronić użytkowników przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Co ważne, posiadamy Fundusz na rzecz Bezpiecznych Aktyw Użytkowników (SAFU), który chroni aktywa naszych użytkowników. Prowadzimy nawet programy bug bounty, motywując użytkowników do pomocy w wykrywaniu potencjalnych luk w zabezpieczeniach, a tym samym podnoszeniu bezpieczeństwa naszej platformy.

Podsumowując, Binance dąży do utrzymania bezpiecznego środowiska handlowego. Zależy nam na wzmacnianiu naszych zabezpieczeń i współpracy z władzami w celu udaremnienia cyberzagrożeń, zapewniając użytkownikom możliwość handlu z zaufaniem.

Katarzyna Wabik x CrypSpl reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.