Pewnemu Polakowi zarekwirowano 2,1 miliarda dolarów w bitcoinach z przestępstw sprzed dekady | Wiadomości | CrypS.

Pewnemu Polakowi zarekwirowano 2,1 miliarda dolarów w bitcoinach z przestępstw sprzed dekady

Karolina Kropopek
Polak i Niemka 50 000 bitcoinów

Władze z Saksonii poinformowały o skonfiskowaniu około 50 tys. sztuk BTC w ramach dochodzenia w sprawie naruszeń praw autorskich. Zamieszane są w nią dwie osoby – jedna pochodząca z Polski, a druga z Niemiec.


  • Podejrzani kupili BTC – warte łącznie około 2,17 miliarda dolarów w momencie prasy – za środki pochodzące z pirackich prac za pośrednictwem pewnej strony internetowej w 2013 roku,
  • Bitcoiny te zostały skonfiskowane po tym, gdy oskarżeni dobrowolnie przesłali je na oficjalne adresy kryptograficzne dostarczone im przez policję

Polak i Niemiec oskarżeni o pranie pieniędzy w BTC

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym 30 stycznia br. saksońska policja poinformowała o tym, że skoordynowała działania z organami podatkowymi i prokuratorami w celu zabezpieczenia bitcoinów mających rzekome powiązanie z dwoma obywatelami Polski i Niemiec. 

Wspomniane osoby kupiły znaczną ilość monet BTC za środki pochodzące z pirackich prac prowadzonych za pośrednictwem strony internetowyej w 2013 r. Choć wówczas bitcoiny te miały znacznie mniejszą wartość, dziś wynosi ona aż 2,17 miliarda dolarów!

Toczące się śledztwa w sprawie podejrzenia m.in. o komercyjne nieuprawnione wykorzystanie utworów chronionych prawem autorskim na podstawie ustawy o prawie autorskim i późniejszego prania brudnych pieniędzy w celach komercyjnych są skierowane przeciwko dwóm osobom (40-letniemu Niemcowi, 37-letniemu Polakowi) odpowiedzialnym za wiodący niemiecki portal piracki prowadzony do końca maja 2013 r.

– przekazano w oficjalnym oświadczeniu.

Oczywiście nie jest do końca jasne, kiedy osoby te dokładnie nabyły BTC, jednak ich ogromna ilość wskazuje na to, że mogły to zrobić, gdy kryptowaluta ta handlowała na bardzo niskich poziomach cenowych. 

Konfiskata BTC przebiegła “gładko”, bowiem podejrzani sami wysłali je na adres wskazany przez policję. Władze zaznaczyły, iż nie podjęto jeszcze żadnej decyzji w sprawie wykorzystania tych cyfrowych aktywów.

Inne konfiskaty kryptowalut

Podczas gdy przejęcie 50 tys. BTC jest jak dotąd najszerzej zakrojonym zabezpieczeniem bitcoinów przez organy ścigania w Republice Federalnej Niemiec, władze innych krajów również dokonywały podobnych przejęć.

Z danych pochodzących od platformy analitycznej Glassnode z października 2023 r.  wynika, że Stany Zjednoczone skonfiskowały łącznie 210 429 BTC związanych z różnymi przestępstwami. Część „łupów” w międzyczasie sprzedano w ramach zorganizowanej aukcji. 

Polak i Niemka 50 000 bitcoinówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.