Wielka Brytania zmienia zdanie wobec kryptowalut. Bitcoin będzie traktowany jak hazard? | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania zmienia zdanie wobec kryptowalut. Bitcoin będzie traktowany jak hazard?

Redaktor: Albert Czajkowski

Zdania przedstawicieli brytyjskiego rządu w kwestii kryptowalut są podzielone. Tamtejszy Skarb Państwa postrzega bowiem cyfrowe aktywa w kategoriach hazardu. To natomiast stanowi poważną przeszkodę w dążeniach Wielkiej Brytanii do stania się kryptowalutowym hubem.


Regulatorzy na wyspach spierają się o to, jak powinno się klasyfikować kryptowaluty, by następnie objąć je odpowiednimi ramami prawnymi. Weźmy pod uwagę fakt, że Wielka Brytania dotychczas cieszyła się opinią państwa, które było przychylne podmiotom z tego sektora i aspirowała do stania się światowym centrum dla cyfrowych aktywów.

Jednakże wszystko powyższe może ulec diametralnej zmianie po tym, jak w dniu 17 maja pojawiły się doniesienia, że tamtejszy Skarb Państwa uznał Bitcoina i resztę cyfrowych monet za hazard. Co za tym idzie, ta klasa aktywów powinna podbiegać pod te same ramy prawne, co przykładowo gra w kasynie.

Opublikowany raport przez państwową instytucję stwierdza, że spekulacyjny charakter kryptowalut oraz ich przynależność do grupy aktywów o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym stanowi o tym, że nie należy traktować ich jako formy zabezpieczenia finansowego.

Kryptowaluty i hazard

Skarb Państwa powołuje się także na argument, że ”kryptowaluty są potencjalnie wykorzystywane przez oszustów i stanowią znaczne ryzyko dla konsumentów”. Generalnie, stanowisko Brytyjczyków w kwestii klasyfikowania cyfrowych aktywów zaczyna być analogiczne do tego, jakie przyjmują niektórzy ustawodawcy w USA. W Stanach Zjednoczonych bowiem wielu decydentów opowiada się za tym, by traktować prawnie kryptowaluty jak żetony w kasynie.

Brytyjski Komitet Skarbu ostrzega, że objęcie ramami prawnymi detalicznego tradingu kryptowalut bez odpowiednich środków zabezpieczających może doprowadzić do powstania tzw. ”efektu „halo” wśród inwestorów. Chodzi mianowicie o zjawiska, gdy dany inwestor po uzyskaniu zysku z zakupu swojej pierwszej kryptowaluty, może następnie podświadomie postrzegać ten rodzaj inwestycji jako gwarancję dodatkowego dochodu. W następstwie tego będzie przeznaczał coraz więcej posiadanych finansów na rzecz inwestowania w ten rodzaj aktywów w nadziei, że przyniesie mu to kolejne zyski.

Dlatego zdecydowanie zalecamy, aby rząd regulował handel detaliczny i działalność inwestycyjną w niezabezpieczone kryptowalutowe aktywa jako hazard, a nie jako usługę finansową, zgodnie z deklarowaną zasadą tego samego ryzyka, tego samego wyniku regulacyjnego

– napisano w raporcie.

Przewodnicząca Komisji Skarbu – Harriett Baldwin – zdecydowanie należy do grupy kryptosceptyków i negatywnie postrzega tę klasę aktywów. Określiła cały ten sektor mianem ”dzikiego zachodu” i stwierdziła, że wydarzenia z 2022 roku (zapewne chodzi u upadek ekosystemu Terra oraz bankructwo giełdy FTX) tylko utwierdziły władze w przekonaniu, że kryptowaluty stanowią zagrożenie dla konsumentów.

W zeszłym miesiącu natomiast Andrew Griffith, który pełni funkcję sekretarza ekonomicznego Ministerstwa Skarbu Wielkiej Brytanii, zapowiedział, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy cyfrowe aktywa zostaną w pełni uregulowane.

Rozbieżność zdań

Zupełnie przeciwne spojrzenia na kryptowaluty posiadają także premier Wielkiej Brytanii – Rishi Sunak – a gubernator Banku Anglii – Andrew Bailey. Ten pierwszy bowiem jest entuzjastą cyfrowych finansów i wielokrotnie deklarował chęć uczynienia kraju kryptowalutowym hubem. Jednak stojący na czele tamtejszego banku centralnego Bailey uważa, że Bitcoin oraz reszta zdecentralizowanych monet ”nie posiadają żadnej wartości”. Co więcej, brytyjskie banki również zaczęły się dystansować do firm z branży cyfrowych aktywów.

Pojawia się zatem pytanie, czy Wielka Brytania po tym, jak zaczęła nabierać rozpędu w kwestii adopcji kryptowalut, nagle zrobi kilka kroków wstecz i odstąpi od udziału w wyścigu dot. stania się centrum tego sektora?




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.