Wielka Brytania chce, by stablecoiny były regulowane tak samo jak waluty fiat | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania chce, by stablecoiny były regulowane tak samo jak waluty fiat

Jacek Walewski
stablecoiny

Bank Anglii, bank centralny Wielkiej Brytanii, uważa, że rynek stablecoinów musi być odpowiednio nadzorowany, aby zapewnić stabilność finansową.


Bank Anglii weźmie pod lupę stablecoiny?

12 kwietnia Andrew Bailey, prezes Banku Anglii, stwierdził podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Instytucie Finansów Międzynarodowych w Waszyngtonie, że stablecoiny powinny być regulowane w taki sam sposób, jak pieniądz fiducjarny. Według niego stablecoinom brakuje „zapewnionej wartości”, czyli czegoś co ludzie szukają inwestując w tego rodzaju „pieniądze cyfrowe”, które w założeniu mają przypominać fiaty. Jego zdaniem z tego powodu władze muszą skupić się na zapewnieniu odpowiednich, surowych ram regulacyjnych – bardzo podobnych do tych, które regulują tradycyjne produkty finansowe.

Andrew Bailey zauważył też, że organy regulacyjne powinny rozważyć wprowadzenie “odpowiednich buforów płynności”, które pomogą im zareagować na każdy kryzys bankowy lub run na banki, jaki niedawny obserwowaliśmy w przypadku Silicon Valley Bank.

Podkreślił też, że chociaż pieniądz cyfrowy nie powinien istnieć tylko w formie CBDC, ale też stablecoinów, prawdopodobnie konieczne będzie stworzenie „kotwicy dla wartości wszystkich form pieniądza, w tym tych nowych, cyfrowych, oraz zapewnienie maksymalnych możliwości innowacji w usługach płatniczych ”.

Regulatorzy kontra stablecoiny

Politycy i urzędnicy dyskutują na temat regulacji stablecoinów i “zwykłych” kryptowalut od kilku lat, ale nie osiągnęli jeszcze w tej sprawie porozumienia.

Kristin Smith, dyrektor wykonawcza Blockchain Association, wskazuje na pewne problemy związane z mentalnością np. amerykańskich urzędników, którzy najbardziej koncentrują się na nielegalnych zastosowaniach stablecoinów, takich jak pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu, a nie na ich codziennym wykorzystywaniu jako pieniędzy cyfrowych. Dodała, że kryptowaluty dzięki blockchainom, na których są oparte, są „znacznie bardziej przejrzyste niż tradycyjny system usług finansowych”. Zauważyła jednak, że branża nowych technologii musi zostać wcześniej czy później odpowiednio uregulowana. Choćby po to, by uniknąć tłumienia innowacji technologicznych.

Z drugiej strony Jeremy Allaire, dyrektor generalny Circle, stwierdził niedawno, że stablecoiny nie powinny być regulowane przez SEC, ponieważ agencja ta nie jest uprawniona do takich działań.

stablecoinyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.