Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalut. Ma plan | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalut. Ma plan

Anna Sutowicz
Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii chce stać się „gościnnym miejscem dla kryptowalut”. Ujawnił swój szczegółowy plan. Wśród inicjatyw znajduje się m.in. regulowanie stablecoinów i współpraca z Mennicą Królewską w celu stworzenia NFT.


Brytyjskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów poinformowało, że zamierza dokonać zmian w istniejących ramach regulacyjnych. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił pakiet środków, których celem jest m.in. zapewnienie sektorowi usług finansowych miejsca w czołówce technologicznej, przyciągnięcie inwestycji i stworzenie nowych miejsc pracy. Wczoraj w czasie globalnego szczytu Innovate Finance John Glen, sekretarz do spraw gospodarki w Ministerstwie Skarbu Wielkiej Brytanii omówił rządowe plany.

Dynamiczne ramy regulacyjne kryptowalut

Komentując plany rządu, John Glen stwierdził, że kryptowaluty powinny być regulowane w dynamiczny sposób: 

Nie powinniśmy myśleć o regulacji jako o statycznej, sztywnej rzeczy. Zamiast tego powinniśmy myśleć w kategoriach „kodu” regulacyjnego… jak kod komputerowy… który udoskonalamy i przepisujemy, kiedy trzeba.

Regulacja stablecoinów

Brytyjski rząd planuje także ustanowić przepisy prawne umożliwiające wprowadzenie niektórych stablecoinów do ram płatności. W ten sposób zamierza utworzyć warunki do rozwoju w Wielkiej Brytanii dla emitentów stablecoinów i dostawców usług.

Stablecoiny to forma kryptowalut, która zazwyczaj jest powiązana z walutą fiducjarną, taką jak np. dolar. W wyniku odpowiednich przepisów stablecoiny mogłyby zapewnić bardziej efektywne możliwości płatnicze i poszerzyć wybór konsumentom. Glen podkreślił:

Chcemy, aby ten kraj był globalnym centrum — najlepszym miejscem na świecie do uruchamiania i skalowania firm kryptograficznych. Jeśli jest jedna wiadomość, z którą chcę, abyś dzisiaj wyszedł, jest to, że Wielka Brytania jest… otwarta dla firm kryptograficznych.

Plany rządu skomentował także brytyjski kanclerz skarbu, Rishi Sunak. Jego zdaniem, dzięki skutecznej regulacji brytyjski rząd przekona branżę kryptowalut do inwestycji w długoterminowej perspektywie:

Moją ambicją jest uczynienie Wielkiej Brytanii globalnym centrum technologii kryptowalut, a środki, które przedstawiliśmy dzisiaj, pomogą zapewnić firmom możliwość inwestowania, wprowadzania innowacji i rozwijania się w tym kraju.

W czerwcu ubiegłego roku Sunak zapowiadał obszerny pakiet reform usług finansowych, z CBDC na czele, który zostanie wprowadzony w ciągu najbliższych kilku lat.

Stworzenie NFT

Rishi Sunak poprosił również Mennicę Królewską o stworzenie NFT. Ma zostać wyemitowany do lata i stanowić symbol „przyszłościowego podejścia”, które Wielka Brytania jest skłonna przyjąć.

Rząd Wielkiej Brytanii planuje także zbadać sposoby zwiększenia konkurencyjności brytyjskiego systemu podatkowego, by w ten sposób zachęcić rynek kryptowalut do dalszego rozwoju.

Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalut
reklama
reklama