W 2020 roku z projektów DeFi skradziono 100 mln USD | Wiadomości | CrypS.

W 2020 roku z projektów DeFi skradziono 100 mln USD

Redakcja
kryptowaluty hacki blockchain

Rok 2020 był, delikatnie mówiąc, ciekawym rokiem. Branża kryptowalut doświadczyła ogromnego wzrostu. Całkowita kapitalizacja urosła z 340 miliardów dolarów w styczniu, do nowego rekordu ponad 800 miliardów dolarów. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost.

Jeszcze szybciej rozwijał się sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) Obecnie łączna wartość zablokowana w protokołach DeFi wynosi ponad 15 miliardów dolarów, co stanowi 2500-procentowy wzrost od marca.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem DeFi, pojawili się także cyberprzestępcy, chętni na zgarnięcie pokaźnego łupu. DeFi jest znacznie bardziej techniczne i trudniejsze do zrozumienia w porównaniu z tradycyjnym rynkiem. To pozwoliło hakerom na wykorzystywanie niesprawdzonych i nieaudytowanych protokołów, a także na tworzenie scamów, napędzanych falami FOMO. Fakt, że DeFi jest zdecentralizowane, nie przyczynił się do poprawy sytuacji.

W 2020 roku skradziono ponad 100 mln USD z projektów DeFi

W 2020 roku byliśmy świadkami wielu ataków na protokoły DeFi, w wyniku których zwykli inwestorzy stracili miliony dolarów. Według listopadowego raportu CipherTrace, kwota wyprowadzona z projektów DeFi przekroczyła 100 milionów dolarów. Co więcej, raport wskazał również, że środki pochodzące z największych haków m.in. hack KuCoin, zostały wyprane właśnie za pośrednictwem rozwiązań DeFi.

Oczywiście istnieje wiele kwestii, które należy rozważyć. Michael Beck, szef projektu w UNION Finance, podzielił się z swoimi poglądami na ten temat:

„Środki zapobiegawcze w celu zapewnienia bezpieczeństwa smart kontraktów (np. bug bounty, audyty, itp.) są niewystarczające, aby sprostać rozkwitowi pomysłowości zuchwałych inżynierów finansowych i hakerów inteligentnych kontraktów badających otwarty kod na Ethereum.”

Beck dodał również, że w miarę postępu możliwe jest wzmocnienie tych zabezpieczeń:

„Mając pod ręką zasoby czasu i kapitału (pożyczki flash), złośliwi, a nawet po prostu ciekawi intelektualnie użytkownicy mogą odkryć słabe punkty, które przegapią twórcy szybkich prototypów lub nawet doświadczone zespoły”.

Zaledwie tydzień temu miał miejsce atak na kolejny protokół DeFi – Warp Finance. Hakerom za pomocą pożyczki flash udało się ukraść prawie 8 mln USD.

„Sektor DeFi wyraźnie potrzebuje produktów ochronnych – takich jak różne instrumenty pochodne do zabezpieczania aktywów i ekspozycji protokołu – do prywatnej restytucji jako zabezpieczenie przed awarią w nieuniknionym przypadku, że środki zapobiegawcze ponownie okażą się niewystarczające”.

– dodał Beck.

Beck wyjaśnił również, że celem jego projektu (UNION) jest zapewnienie podstawowej infrastruktury w celu ochrony uczestników rynku (kupujących i dostawców płynności) oraz emisja instrumentów ochronnych.

Co wydarzy się w 2021 roku?

Rok 2020 utorował drogę do masowej ekspansji produktów DeFi, ponieważ powstał dla nich ogromny rynek. Wspomniany wcześniej 2500-procentowy wzrost zablokowanej wartości jest tego wyraźnym dowodem.

Ważne jest jednak również, aby zwrócić uwagę na wyzwania, jakie niesie DeFi. Świetnymi przykładami tego, że jest jeszcze wiele rzeczy do poprawy może być ostatni hack Warp Finance, czy wielokrotne ataki na protokół bZx.

Boom na DeFi wykazał również nieefektywność sieci Ethereum. Wraz ze wzrostem zainteresowania, rosły ceny gazu, co spowodowało, że handel stał się nieopłacalny dla detalistów. Sytuacja ma się jednak poprawić wraz z przejściem na proof of stake w Ethereum 2.0

kryptowaluty hacki blockchain



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.