Tureckie służby celne skonfiskowały ponad 500 przemycanych koparek kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Tureckie służby celne skonfiskowały ponad 500 przemycanych koparek kryptowalut

Mariusz Przepiórka
btc miner

Tureckie służby celne zablokowały nielegalny przemyt sprzętu do wydobywania bitcoinów. Według doniesień medialnych, to największa liczba przechwyconych urządzeń tego typu w Turcji.  Po uzyskaniu informacji o możliwym przemycie tureckie służby celne i wywiadowcze dokonały nalotu na magazyn znajdujący się w miejscowości Karabağlar, gdzie ujawniono 501 koparek ASIC Bitcoin w szczelnie zapakowanych kartonach.

Służby celne podały, że szacunkowa wartość przejętego sprzętu wynosi 5 mln TRY, czyli około 600 tys. USD. W ramach śledztwa zatrzymano czterech podejrzanych. Według doniesień medialnych, organy ścigania przeprowadzają kolejną operację tego typu w Stambule, największym mieście i głównym punkcie kontroli celnej w Turcji.

Application-Specific Integrated Circuits (ASIC) są najbardziej popularnym sprzętem do wydobywania bitcoinów, ale są również znane z wysokiego zużycia energii elektrycznej. W ostatnim czasie problem jej nadmiernej eksploatacji przez koparki znalazł się w centrum zainteresowania, gdy Elon Musk zrezygnował z tego powodu z przyjmowania płatności w BTC za samochody Tesla.

Turcja zmienia podejście do kryptowalut

Turcja, która była niegdyś znana jako kraj prezentujący bardzo liberalne podejście do kryptowalut, w ostatnim czasie nasiliła wysiłki zmierzające do uregulowania rynku i przeciwdziałania oszustwom. Jednym z motorów zmian stało się zamieszanie wokół giełdy Thodex. W ubiegłym miesiącu turecka platforma wymiany kryptowalut wstrzymała działalność z powodu zniknięcia jej dyrektora, który według niektórych szacunków zabrał ze sobą kryptowaluty o wartości 2 mld USD. Wkrótce po tym, jak turecka policja zatrzymała 62 podejrzanych w śledztwie dotyczącym Thodex, inna lokalna giełda, Vebitcoin, również zamknęła działalność.

Niedawno turecki minister skarbu i finansów Lütfi Elvan ogłosił, że Komisja Śledcza ds. Przestępstw Finansowych (MASAK) ma pełne uprawnienia do audytowania i nadzorowania giełd kryptowalut. W ramach przeciwdziałania oszustwom i nielegalnemu handlowi pieniędzmi, każda giełda działająca na rynku tureckim jest zobowiązana do informowania MASAK o transakcjach kryptowalutowych powyżej 10 000 TRY (1200 USD).

btc minerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.