Tokeny od Solany notują spore spadki. Koniec sezonu na memecoiny? | Wiadomości | CrypS.

Tokeny od Solany notują spore spadki. Koniec sezonu na memecoiny?

Memecoiny

Memiczne kryptowaluty wybijane na blockchainie Solany mają za sobą bardzo słaby tydzień. 3 najpopularniejsze tokeny straciły po 25%, 55% i 38% w ciągu ostatnich siedmiu dni. Chwilowa korekta czy może koniec hype’u?


  • BONK, który pod koniec zeszłego roku wbił się szturmem do czołówki memecoinów pod względem marketcapu, a w połowie grudnia osiągnął swoje ATH, stracił od tego czasu ponad 70% ceny,
  • Z pięciu kryptowalut na blockchainie Solany, których dzienny wolumen obrotu znajduje się obecnie na najwyższych poziomach, tylko dwa projekty są klasyfikowane jako memecoiny.

Hype na memecoiny Solany dobiegł końca?

Ostatni kwartał 2023 roku to czas kolejnej fali szaleństwa inwestorów memecoinów. Praktycznie kilka razy w tygodniu informowaliśmy Was o jakimś projekcie, który zaliczał niesamowity wystrzał ceny lub był notowany na którejś z topowych giełd.

Dzięki potężnemu hype’owi, jakiego doświadczył BONK skacząc na swoim wykresie cenowym o ponad 11 000% w skali roku, smartfon Web3 od Solana Labs – Saga – zyskał drugie życie i z totalnego niewypału stał się produktem, na którego popyt przerósł podaż.

Wszystko to oczywiście jest również spowodowane w pewnym stopniu napływem sporej ilości kapitału do sieci Solany, co odbiło się mocno na wzroście natywnej kryptowaluty – SOL – do poziomu ponad 100 dolarów.

Jednakże obecny krajobraz w tym ekosystemie wskazuje na odwrócenie trendu.

TOP10 najbardziej popularnych memecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej, które były mintowane na Solanie, takich jak BONK, dogwifhat czy Popcat w skali tygodnia straciły na wartości o 25%, 55% i 38%.

Pierwszy z wymienionej trójki od dnia 15 grudnia 2023, czyli dnia swojego ATH, stracił aż 70% swojej ceny.

Wykres cenowy BONK. Spadek o ponad 70% od ATH z połowy grudnia 2023 r. Źródło: TradingView

Solana traci motor napędowy?

Z danych od platformy Dune Analytics wynika natomiast, że memecoiny stanowiły w ostatnim miesiącu kluczowy czynnik, który napędzał wolumen transakcji w sieci Solany. Piątka tokenów z największym marketcapem na tym blockchainie, tylko dwie pary obejmowały memecoiny, a reszta to stablecoiny, co możecie zobaczyć na poniższym obrazku:

Silna korekta, jakiej doświadczają obecnie memecoiny w sieci Solany zbiega się ze spadkiem dziennej liczby aktywnych adresów w sieci. Dane od The Block Data Dashboard wskazują na to, że poziom unikalnych adresów, które biorą aktywny udział w codziennych transakcjach na tym blockchainie, cały czas spada.

Najwyższy odnotowany wynik w ostatnich miesiącach pochodził z 21 grudnia i było to 981 000 adresów. Obecnie poziom ten wynosi około 610 000 adresów.

Kurs SOL natomiast wynosi dziś 95.37 dolarów. Oznacza to spadek o prawie 25% od najwyższego poziomu w ostatnim czasie z 25 grudnia.

Wykres cenowy SOL na giełdzie OKX. Źródło: TradingView
Memecoiny



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.