Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [29.06.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [29.06.2023]

Kursy kryptowaluty 29.06.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 29 czerwca 2023 roku


Spis treści:

Vitalik Buterin dzieli się swoimi bolączkami

Jeden z najpopularniejszych deweloperów w świecie kryptowalut, który stoi w dużej części za stworzeniem Ethereum – Vitalik Buterin – często dzieli się ze swoimi obserwatorami pewnymi spostrzeżeniami, przypuszczeniami oraz refleksami. Tym razem w odpowiedzi na jedno z pytań, które padło podczas sesji Ask me Anything (AMA), kanadyjsko-rosyjski przedsiębiorca zaczął wyrzucać z siebie, co go boli na tym rynku i co jego zdaniem osłabia branżę.

Czytaj więcej: Vitalik Buterin rozlicza branżę kryptowalut z jej błędów

Binance bez dostawcy bankowego w Europie

Końca problemów topowej giełdy na Starym Kontynencie nie widać. Binance w ostatnim czasie stale dostarcza nam wiadomości odnośnie kolejnych europejskich krajów, które opuszcza ze swoją platformą. Coraz większa presja regulacyjna i naciski organów nadzorczych zmuszają firmę do dostosowywania swoich standardów do narzucanych wymogów. Jakby tego było mało, giełda straciła właśnie kluczowego partnera, którzy odpowiadał za przetwarzanie wpłat euro do ich platformie.

Czytaj więcej: Binance zapowiada zmiany dla klientów z Europy. Giełda traci kluczowego partnera

Ten altcoin absolutnie nie jest papierem wartościowym

Oficjalne orzeczenie przez sąd w USA, że kryptowaluta ekosystemu Ethereum – ether – nie jest papierem wartościowym, a towarem, mogłoby rozwiązać wiele sporów prawnych, jakie SEC prowadzi z tąbranżą. O tym, że ETH powinno podlegać klasyfikacji jako towar, w najnowszym wywiadzie wyjaśniał Joe Lubin, czyli jeden z twórców jego sieci oraz CEO firmy Consensys.

Czytaj więcej: Ten altcoin jest towarem, to przesądzone, zdaniem Joe Lubina

ReFi: wizja ekonomiczna, której potrzebujmy

O tym, że tradycyjny system finansowy jest pełen wad i ułomności, nie trzeba nikogo przekonywać. Obraz rynku TradeFi, którego doświadczaliśmy już kilkanaście lat temu i wcześniej, zainspirował Satoshiego Nakamoto do opracowania alternatywy w postaci Bitcoina. Następnie powstał cały rynek zdecentralizowanych finansów oraz Web3, które pozwalają nam odejść od klasycznego modelu monetarnego. Jednakże na bazie DeFi w ostatnich latach zaczął się tworzyć nowy nurt ekonomiczny, które skupia się na wartościach, o których świat często zapomina, a są one nam potrzebne, by budować przyszłość tego świata. Czym są finanse regeneracyjne (ReFi), co mają wspólnego a co je odróżnia od DeFi? Jakie firmy z rynku blockchaina korzystają z tego nurtu? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej: Czym są finanse regeneracyjne (ReFi) i dlaczego zmienią świat?

Tokeny zapewniające prywatność znikną z rynku?

Wpływ organów nadzorczych na branżę kryptowat oraz coraz bardziej zwiększająca się branża regulacyjna prowadzi do tego, że pewne projekty muszą wykonać kilka kroków do tyłu. Między innymi tyczy się to tokenów, które charakteryzują się tym, że zapewniają nam prywatność i anonimowość przy przeprowadzaniu danej transakcji. Jednakże i ta wartość zaczyna zanikać w tym sektorze.

Czytaj więcej: Ten token niebawem straci swój status ”prywatnej monety”

Ledger wspiera adopcję instytucjonalną kryptowalut

Lider z rynku przechowywania cyfrowych aktywów i producent zewnętrznych portfeli sprzętowych poinformował o stworzeniu specjalnej platformy. Ma być to system powierniczy, który będzie pomagał inwestorom instytucjonalnym bezpiecznie przechowywać ich kryptowaluty. Do współpracy przy tym przedsięwzięciu zaproszono wielu kluczowych graczy z tego sektora.

Czytaj więcej: Ledger zapowiada specjalną platformę powierniczą dla instytucji

Mamy spory problem z dezinformacją generowaną przez AI

Kwestia odróżnienia prawdy od fałszu okazuje się coraz bardziej problematyczna. Narzędzia socjotechniczne do manipulowania opinią publiczną są różnorakie, aczkolwiek okazuje się, że to wykorzystywanie sztucznej inteligencji do tworzenia tzw. fake newsów rodzi naprawdę duży kłopot. Już kilkukrotnie informowaliśmy Was o tym, że pewnym osobom udało się uśpić naszą czujność przy użyciu AI. Teraz przeprowadzono badanie, które miało zweryfikować, ile procent z przebadanej grupy będzie w stanie odróżnić prawdziwe dane od fałszywych. Wyniki nie napawają jednak optymizmem.

Czytaj więcej: Kryzys informacyjny. Sztuczna inteligencja oszukuje nas prościej niż drugi człowiek

Wniosek ARK Invest gamechangerem w wyścigu po bitcoin ETF?

Po tym, jak ponad dwa tygodnie temu BlackRock złożył oficjalny wniosek do SEC o utworzenie funduszu ETF opartego na rynku spot bitcoina, w ślad za gigantem zarządzającym aktywami poszły inne wielkie podmioty. Rozpoczął się wyścig o to, kto jako pierwszy uzyska historyczną zgodę od amerykańskiego regulatora. Sęk w tym, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wcale nie pali się do tego, by któryś ze złożonych wniosków zaakceptować. Jednakże to, co może zupełnie odmienić sytuację, jest aktualizacja podania, jakie złożyła dowodzona przez Cathie Wood firma ARK Invest. Otóż w ich wniosku znalazł się zapis odnośnie podziału nadzoru nad wchodzącymi w skład funduszu aktywami i to może sprawić, że to ta firma wyprzedzi wszystkich rywali w tym wyścigu.

Źródło: the Cryptonomist

Reaktywacja FTX. Token giełdy mocno wystrzelił po nowym ogłoszeniu

O staraniach obecnego CEO FTX w celu ponownego postawienia upadłej platformy na nogi słyszeliśmy już kilkukrotnie. John Ray III już w styczniu wspominał, że jest plan, przy przywrócić do żywych niegdyś jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. W tym tygodniu otrzymaliśmy jednak jakieś konkrety, jeśli chodzi o sprzątanie bałaganu, jaki zostawił po sobie jego poprzednik, czyli Sam Bankman-Fried. Przede wszystkim udało się odzyskać już większość kwoty, jaką zdefraudował zhańbiony przedsiębiorca, a tutaj mowa o miliardach dolarów. To, co jednak jest dużo bardziej wartościowym newsem, to informacja o tym, że są ponoć chętni inwestorzy na wsparcie reaktywacji FTX. W następstwie tych doniesień natywny token giełdy – FTT – wystrzelił mocno do góry.

Źródło: Cointelegraph

Coinbase domaga się oddalenia pozwu SEC

Największa amerykańska giełda kryptowalut powzięła rękawice rzuconą przez SEC i stanęła w szranki na polu prawnym przeciwko regulatorowi. Komisja, na czele której stoi Gary Gensler, na początku czerwca zaatakowała oficjalnie firmę zarzucając jej działalność jako niezarejestrowany broker papierów wartościowych oraz handel tą klasą aktywów w postaci kryptowalut, które za takowe uznał. To, co stanowi o mocnej ironii tej sytuacji, jest fakt, że Coinbase jako spółka jest notowana na giełdzie papierów wartościowych. Gdy dwa lata temu SEC dawał jej zielone światło na rozpoczęcie tej działalności, nigdzie nie wspominał, że firma powinna dokonać dodatkowej rejestracji. U Coinbase od tego czasu zbytnio się nic nie zmieniło i tak samo obowiązują te same przepisy, co w 2021 roku. Jedynie SEC stwierdziło, że teraz będzie zmieniać prawo według własnego punktu widzenia, stąd pozew sądowy. Teraz jednak naczelny prawnik firmy – Paul Grewal – oficjalnie przekazał, że akt oskarżenia jest absolutnie bezpodstawny, dlatego powinien zostać całkowicie oddalony przez sąd.

Źródło: U.Today

Kursy kryptowaluty 29.06.2023

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.