Ten altcoin jest towarem, to przesądzone, zdaniem Joe Lubina | Wiadomości | CrypS.

Ten altcoin jest towarem, to przesądzone, zdaniem Joe Lubina

joe-lubin

Zdaniem założyciela firmy ConsenSys oraz współzałożyciela projektu Ethereum werdykt regulacyjny wobec drugiej co do wielkości kryptowaluty, może być tylko jeden.


Joe Lubin odniósł się do przemówienia byłego urzędnika amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), który w 2018 r. uznał ether (ETH) za towar. Przedsiębiorca ten przypomniał również, że inny regulator ze Stanów Zjednoczonych, który sprawuje pieczę nad rynkiem kontraktów terminowych – CFTC – uważa, iż ether z pewnością nie jest papierem wartościowym. 

Ether to towar, podkreśla Joe Lubin

Podczas wtorkowego wywiadu dla CNBC założyciel ConsenSys opowiedział o tym, jakie stanowisko, w jego opinii mogą przyjąć amerykańscy regulatorzy wobec ETH. Joe Lubin wyraził swoją pewność co do tego, że Ethereum nie może zostać uznane za papier wartościowy

W dokumentach związanych z przemówieniem Williama Hinmana z 2018 r. ujawnionych na potrzeby toczącego się sporu sądowego między Ripple Labs, a SEC, urzędnik ten uznał, że ether tak samo, jak bitcoin (BTC) jest towarem. Idąc dalej, podkreślił, iż każde aktywo cyfrowe, które osiągnie wystarczającą decentralizację, nie stanowi papieru wartościowego. 

Należy przypomnieć, że papier wartościowy to instrument finansowy często związany z jakąś umową inwestycyjną. Towar natomiast stanowi podstawowe bądź naturalne dobro tj. złoto, czy pszenica. 

Choć Gary Gensler stojący na czele SEC stwierdził, iż wszystkie kryptowaluty oprócz BTC powinny zostać zarejestrowane jako papiery wartościowe, podczas tegorocznego przesłuchania nie przedstawił on jasnego stanowiska wobec etheru. Co więcej, regulator ten wymienił szereg altcoinów w pozwach przeciwko Binance i Coinbase, twierdząc, że te stanowiły niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych, pomijając przy tym ETH.

Z drugiej strony w tym samym roku SEC ukarał inną znaną giełdę za to, iż ta oferowała swoim klientom stake’owanie ETH. Mowa tu o Krakenie, który poszedł na ugodę, zgadzając się na zapłatę grzywny oraz likwidację swojej usługi. Część społeczności wirtualnych walut obawia się, że po zmianie mechanizmu osiągania konsensusu z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS) druga co do wielkości kryptowaluta może już nie być uznawana za towar. 

CFTC nie uznaje ETH za papier wartościowy

Regulator rynku kontraktów terminowych ze Stanów Zjednoczonych ma odmienne podejście niż SEC do niektórych wirtualnych walut. W jego opinii za towar można uznać BTC, ETH, a także litecoina (LTC).

Co więcej, przewodniczący CFTC za papier wartościowy nie uznaje również tethera (USDT). W jednym ze swoich publicznych przemówień stwierdził, że trzy największe pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluty są towarami i podlegają pod jurysdykcję jego agencji. 

Obecnie członkowie amerykańskiego Kongresu opracowują przepisy mające na celu rozwianie wątpliwości prawnych, co do statusu kryptowalutowych aktywów. Warto przypomnieć, że senatorowie tj. Cynthia Lummis i Kirsten Gillibrand byli zgodni, iż ETH należy uznać za towar obok BTC.

joe-lubinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.