Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [26.07.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [26.07.2023]

Filip Dzięciołowski
Kursy kryptowalut 26.07.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 26 lipca 2023 roku


Spis treści:


Binance oficjalnie opuszcza Niemcy

Największa giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotu przechodzi ostatnio ciężki czas. Kłopoty prawne z amerykańskimi regulatorami to jedno, ale i w Europie firma ma spore problemy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy cofnięto im licencję na działanie w kilku europejskich państwach, między innymi w Holandii i Francji. Teraz oficjalnie Binance żegna się z naszym zachodnim sąsiadem.

Czytaj więcej: Binance oficjalnie opuszcza kolejne europejskie państwo

Gwiazda NBA vs. SEC. Monty Python Genslera trwa

Amerykański koszykarz Jimmy Butler w zeszłym roku wziął udział w kampanii promocyjnej Binance. Z tym, że nie reklamował on żadnych programów inwestycyjnych, ani nie namawiał nikogo do korzystania z usług giełdy. Butler wspierał ją w edukowaniu użytkowników platformy, by nie dali się zmanipulować kryptowalutowym naganiaczom. Dla SEC to wystarczy, by pozwać go o promocję niezarejestrowanych papierów wartościowych. Teraz sportowiec przystąpił do ofensywy.

Czytaj więcej: Gwiazdor NBA znalazł się w kuriozalnej sytuacji przez współpracę z Binance

Samozwańczy Satoshi walczy z giełdami kryptowalut

Craig Wright to australijski przedsiębiorca, który od kilku lat twierdzi, że jest legendarnym twórcą bitcoina. No cóż, znamy przypadki takich, którzy głoszą, że są reinkarnacją Chrystusa i nie potrafią pływać, a co dopiero chodzić po wodzie. W każdym razie, Australijczyk podający się za Satoshiego Nakamoto wstąpił na wojenną ścieżkę sądową z amerykańskimi giełdami Coinbase i Kraken, wobec których ma pewne roszczenia względem BTC. Co ciekawe, sędzia prowadzący sprawę jest na tyle sceptyczny wobec prawdomówności Wrighta, że kazał mu wpłacić pół miliona dolarów jako zabezpieczenie kosztów prawnych.

Czytaj więcej: Twierdzi, że jest twórcą bitcoina. Teraz walczy w sądzie z Coinbase i Krakenem

OpenAI nie jest w stanie ogarnąć ChatGPT

W dzisiejszych czasach, gdy na topie jest sztuczna inteligencja i narzędzia, które wykorzystują tę technologię do tworzenia treści, obrazów i różnych plików multimedialnych, ciężko jest często odróżnić prace stworzoną przez AI od tej, którą wykonał człowiek. Firma OpenAI, która stoi za słynnym ChatGPT po cichu wycofała z obiegu swoje narzędzie, które miało weryfikować takie tworzy, ale okazało się, że jest zbyt niedokładne. Czy AI zaczyna już nas przechytrzać?

Czytaj więcej: Wykrycie udziału sztucznej inteligencji jest większym problemem niż zakładano

Czego możemy się spodziewać po posiedzeniu Fedu?

Dziś amerykańska Rezerwa Federalna podejmie kluczową decyzję w sprawie podwyżki stóp procentowych. Jak wiadomo, ta kwestia nie tylko ma znaczenie dla obywateli Stanów Zjednoczonych, ale i wielu sektorów finansowych, w tym kryptowalut. Jerome Powell jakiś czas temu deklarował, że nie planuje się w najbliższym czasie kolejnych podwyżek, aczkolwiek w międzyczasie sytuacja makroekonomiczna mogła sprawić, że Fed zmienił zdanie. W każdym razie, na pewno może to wpłynąć na ruchy cenowe bitcoina.

Czytaj więcej: Już dziś posiedzenie Fedu. Jak decyzja banku centralnego USA wpłynie na kurs bitcoina?

Czym zajmował się Changpeng Zhao przed założeniem Binance?

Dyrektor generalny Binance jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych postaci na rynku kryptowalut. Jest również zaliczany do najbogatszych osób z tego sektora. Chociaż Zhao regularnie udziela się na Twitterze, dzieli się swoimi obserwacjami i komentuje bieżące wydarzenia, to wiele informacji odnośnie jego osoby pozostaje niejasnych. Poszukaliśmy nieco i stworzyliśmy artykuł, w którym przybliżamy Wam sylwetkę charyzmatycznego CEO największej na świecie giełdy kryptowalut.

Czytaj więcej: Kim jest Changpeng Zhao? Co wiemy o CEO Binance?

Sam Bankman-Fried poszedł jednak na współpracę z rządem USA?

Były dyrektor generalny upadłej giełdy FTX – Sam Bankman-Fried – oczekuje rozprawy sądowej, która może zaważyć o reszcie jego życia. Przedsiębiorcy postawiono aż 13 zarzutów, za które grozi mu łącznie ponad 100 lat pozbawienia wolności. Obecnie odbywa on areszt domowy w rezydencji swoich rodziców. Jednakże ostatnio po Twitterze zaczęły krążyć zdjęcia, jak przemieszcza się po chodniku w okolicy nowojorskiego Departamentu Sprawiedliwości. W międzyczasie pojawiły się dokumenty sądujące firmę Tether. Czy SBF jednak zdecydował się pogrążyć kolegów z branży w zamian za skrócenie wyroku?

Czytaj więcej: SBF współpracuje z władzami USA, by pogrążyć Tethera?

KuCoin naraził się traderom? Giełda zwalnia pracowników

Zarejestrowana na Seszelach giełda kryptowalut od 15 lipca wprowadziła obowiązkową weryfikację tożsamości Know Your Customer (KYC) dla wszystkich swoich użytkowników. Dla wielu inwestorów, którzy cenią sobie anonimowość, mógł to być bodziec, by odwrócić się od tej platformy. Generalnie to scentralizowane giełdy kryptowalut odnotowują obecnie najmniejsze obroty od 4 lat, tak więc i ich fundusze się kurczą. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że firma planuje zwolnić aż 30% swojego personelu. Do tych pogłosek odniósł się jej CEO, który wyjaśnił jak wygląda sytuacja.

Korelacja bitcoina z S&P 500 najniżej od 2 lat

Jak podaje platforma analityczna Kaiko, korelacja największej kryptowaluty z indeksem S&P 500 znalazła się na najniższym poziomie od 2 lat. Obecnie utrzymuje się ona na poziomie 3%. Dla porównania, jeszcze na początku 2023 roku wynosiła ona blisko 50%, a jeszcze w czerwcu ponad 35%. Oznacza to, że cyfrowe aktywa zaczynają być coraz bardziej niezależne od tradycyjnych finansów. 

Kursy kryptowalut 26.07.2023



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.