Już dziś posiedzenie Fedu. Jak decyzja banku centralnego USA wpłynie na kurs bitcoina? | Wiadomości | CrypS.

Już dziś posiedzenie Fedu. Jak decyzja banku centralnego USA wpłynie na kurs bitcoina?

fed FED

Już dziś odbędzie się posiedzenie władz Fedu. Bank centralny USA ma zadecydować o tym, czy ponownie podnieść stopy proc. czy może pozostawić je na stałym poziomie. Jak ta decyzja może wpłynąć na kurs bitcoina?


Fed decyduje o stopach procentowych

Fed dziś o godz. 20:00 czasu polskiego ma ogłosić swoją decyzję dot. stóp procentowych. Bank centralny może pozostawić te ostatnie na obecnym poziomie lub je podnieść. Jeżeli podejmie tę ostatnią decyzję, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka o 25 pb. To ostatnie sugerują dane FedWatch CME Group. Rynek wycenia za pomocą tego narzędzia prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Obecnie – na kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji Jerome’a Powella i jego ludzi – blisko 99% rynku wycenia podniesienie tychże o właśnie 25 pb.

Czy jednak powyższa opcja ma sens? Zauważmy, że inflacja w USA zaczęła spadać. W czerwcu 2023 r. wyniosła 3 proc. rok do roku. Było to nawet mniej niż wynikało z analiz ekspertów.

Przypomnijmy też, że na ostatnim posiedzeniu władz Fedu podjęto decyzję o tym, by nie podnosić stóp procentowych. Rynek odebrał to wtedy wręcz jako zapowiedź końca cyklu podwyżek. Pytanie, czy zostało to prawidłowo odczytane. Jak wspomnieliśmy, dziś analitycy twierdzą, że czeka nas jeszcze jedna podwyżka – o 25 pb.

Co to oznacza dla kursu bitcoina?

W ostatnich dniach cena bitcoina spadała. Wiele osób uważa, że to efekt obaw dot. tego, że podwyżki stóp się nie zakończyły. Jeżeli jednak za kilka godzin dowiemy się, że stopy zostaną podniesione o tylko 25 pb., kurs bitcoina nie powinien zacząć spadać. Powód? Zgodnie z narzędziem FedWatch, podwyżka taka jest już raczej w cenie kryptowaluty. Z kolei jeżeli Rezerwa Federalna zdecyduje się na pozostawienie stóp na obecnym poziomie (co jest mniej realne), cena może wręcz wzrosnąć, bowiem stanie się coś o wiele bardziej pozytywnego niż zakłada rynek.

W każdym wariancie Fed będzie musiał powoli kończyć cykl podwyżek i powracać do dodruku. To tylko kwestia czasu aż rozpocznie luzowanie ilościowe.

fedreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.