Twierdzi, że jest twórcą bitcoina. Teraz walczy w sądzie z Coinbase i Krakenem | Wiadomości | CrypS.

Twierdzi, że jest twórcą bitcoina. Teraz walczy w sądzie z Coinbase i Krakenem

craig wright twierdzi, że rozdeptał dysk z kluczami do portfeli btc satoshiego nakamoto

Powraca sprawa Craiga Wrighta. To australijski informatyk, który twierdzi, że jest twórcą blockchaina i bitcoina, czyli Satoshim Nakamoto. Co tym razem wydarzyło się w tej kwestii?


Craig Wright sądzi się z giełdami Coinbase i Kraken

Wright musi teraz zapłacić 400 000 funtów brytyjskich (516 000 USD) z tytułu zabezpieczenia kosztów prawnych w celu dochodzenia roszczeń przeciwko giełdom Coinbase i Kraken.

O co chodzi w tej sprawie? Wright uważa, że wspomniane platformy handlowe, umożliwiając handel bitcoinami (BTC) i bitcoin cash (BCH), niszczą markę konkurencyjnej kryptowaluty, bitcoin satoshi vision (BSV). Chodzi o kontrowersyjnego forka BTC, który – zdaniem niektórych konserwatywnych fanów blockchaina – jest prawdziwym bitcoinem, bliskim korzeniom projektu. Do tego samozwańczy Nakamoto uważa, że Coinbase i Krakenowi naruszyły jego prawa autorskich. Jego zdaniem obie giełdy, a zwłaszcza Payward, operator Krakena, zrobiły to, używając terminu „bitcoin”. Brzmi absurdalnie, to prawda.

Kraken jest zresztą, jak wiele innych osób i podmiotów, sceptyczny w kwestii tego, czy Wright stworzył BTC.  Firma podaje, że Satoshi Nakamoto “nigdy nie chciał, aby jedna osoba kontrolowała bitcoina, dlatego wydał oprogramowanie BTC na licencji open source – dla dobra świata”.

Czy Wright zapłaci 400 000 funtów?

Sędzia James Mellor, jak wspomnieliśmy, domaga się, by Wright zapłacił 400 000 funtów brytyjskich (516 000 USD) z tytułu zabezpieczenia kosztów prawnych w celu dochodzenia roszczeń przeciwko giełdom. Wyraził przy tym wątpliwości co do jego zdolności finansowej do poniesienia takich kosztów.

Sędzia odniósł się do rozbieżności w poprzednich oświadczeniach dotyczących sytuacji finansowej Wrighta. Wyraził sceptycyzm co do tego, jakie aktywa są posiadane przez Wrighta lub jego firmę inwestycyjną na pokrycie kosztów prawnych. Przy tym dał jasno do zrozumienia, że oddali powództwo, jeśli w ciągu kilku tygodni nie zostanie zapewnione niezbędne zabezpieczenie kosztów.

Dlaczego jednak Wright nadal podtrzymuje narrację, że to on stworzył bitcoina? Dotąd nie przedstawił wystarczających dowodów na powyższą tezę. Nie wierzą mu przede wszystkim fani kryptowaluty, przez co stał się on pośmiewiskiem i kimś, komu nikt już nie wierzy.

craig wright twierdzi, że rozdeptał dysk z kluczami do portfeli btc satoshiego nakamotoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.