Kim jest Changpeng Zhao? Co wiemy o CEO Binance? | CrypS.

Kim jest Changpeng Zhao? Co wiemy o CEO Binance?

Binance

Changpeng Zhao, znany również jako CZ, to chińsko-kanadyjski przedsiębiorca, inwestor i inżynier oprogramowania. Zhao jest założycielem i dyrektorem generalnym Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut pod względem wolumenu obrotu. Według magazynu Forbes, w 2022 roku jego majątek wynosił 17,4 mld dolarów.


Spis treści:


W tym artykule postaramy się przybliżyć sylwetkę popularnego przedsiębiorcy i jednej z najbardziej znanych person na rynku cyfrowych aktywów. Dowiesz się z niego, jakie były jego początki oraz jak startowała giełda Binance oraz dlaczego regulatorzy w różnych miejscach na świecie nie do końca lubią CZ oraz biznes, który prowadzi.

Pochodzenie, wykształcenie, czym się zajmował przed Binance?

Zhao urodził się w 1977 roku w prowincji Jiangsu w Chinach. Jego rodzice pracowali w tym kraju jako nauczyciele. Jego ojciec pracował jako wykładowca uniwersytecki, zanim został uznany za „proburżuazyjnego intelektualistę” i wygnany do obszarów wiejskich krótko po narodzinach Zhao.

W późnych latach 80., gdy miał 12 lat, wyemigrował z rodziną do Kanady i osiedlił się w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. W czasie swojej młodości Zhao pomagał utrzymywać rodzinę, podejmując się różnych prostych prac usługowych, takich jak praca jako kasjer w restauracji McDonald’s.

Zhao uczęszczał do McGill University w Montrealu w Quebecu, gdzie studiował informatykę. Po ukończeniu studiów dostał się na staż w Tokio, gdzie pracował dla podwykonawcy Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych, tworząc oprogramowanie do dopasowywania zleceń handlowych. Następnie pracował przez cztery lata w Bloomberg Tradebook jako programista oprogramowania do handlu kontraktami terminowymi.

W 2005 roku Zhao przeniósł się do Szanghaju, aby założyć swoją własną firmę technologiczną Fusion Systems, która była znana z „tworzenia niektórych z najszybszych automatycznych platform i systemów handlu wysokiej częstotliwości dla maklerów giełdowych”.

W 2013 roku CZ był członkiem zespołu, który stworzył Blockchain.info i pełnił również funkcję dyrektora technologicznego w OKCoin. Można więc uznać, że z branżą kryptowalut był związany niemal od jej samego początku.

Zanim narodził się pomysł stworzenia Binance, Zhao prowadził przez niemal dwa lata inną spółkę w Szanghaju, a mianowicie Biije Tech, która zajmowała się tworzeniem oprogramowania na potrzeby giełd.

Binance powstało kilka lat później, gdy na rynku kryptowalut miejsce miała pierwsza mainstreamowa hossa i kiedy wybuchła gorączka wokół ICO, czyli pierwszych ofert monet.

Początki Binance, wyzwania, sukcesy i porażki

Po uruchomieniu w lipcu 2017 roku giełda kryptowalut Binance była w stanie zebrać 15 milionów dolarów w ramach ICO, a handel na giełdzie rozpoczął się jedenaście dni później. W ciągu niecałych ośmiu miesięcy Zhao uczynił z Binance największą na świecie giełdę kryptowalut pod względem wolumenu obrotu.

W ramach wspomnianego ICO wyemitowany został token użytkowy Binance Coin, obecnie znany jako BNB, który daje jego właścicielom różne korzyści, takie jak zniżki na opłaty transakcyjne. Według danych CoinMarketCap.com, BNB jest obecnie jedną z pięciu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji, która wyceniana jest na niemal 37 miliardów dolarów (stan na lipiec 2023 roku).

W lutym 2018 roku Forbes umieścił go na trzecim miejscu na swojej liście „Najbogatszych ludzi w kryptowalutach”, z szacowanym majątkiem wynoszącym wtedy od 1,1 do 2 miliardów dolarów.

W kwietniu 2019 roku Binance uruchomiła sieć Binance Smart Chain (BSC), która posiadała funkcjonalność smart kontraktów i miała stać się konkurentem dla sieci Ethereum. Ostatecznie wszystkie sieci Binance, które powstały po drodze, zostały zunifikowane i obecnie występują pod jedną nazwą BNB Chain. Według danych Binance z października 2022 roku, sieć przetworzyła trzy miliardy transakcji i obsługiwała ponad 163 miliony unikatowych adresów. Więcej o BNB Chain możesz przeczytać w tym miejscu.

W 2019 roku Zhao uruchomił amerykańską filię Binance, Binance.US, która miała pomóc firmie lepiej pozycjonować się na rynku amerykańskim. Lata 2022 i 2023 przyniosły jednak wzmożoną kontrolę regulatorów w Stanach Zjednoczonych, a ich uwaga skupiła się na największych rynkowych graczach, w tym właśnie na Binance.

27 marca 2023 roku Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC) złożyła pozew przeciwko Binance i Zhao w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Illinois, zarzucając im świadome unikanie prawa amerykańskiego i rzekome naruszenie zasad dotyczących instrumentów pochodnych. Giełdę oskarża się również o wash trading, czyli tworzenie sztucznych transakcji kupna i sprzedaży w celu „pompowania” wolumenów handlowych.

W związku z pozwem sądowym, udział w rynku Binance.US dotkliwie spadł. Według dostawcy danych kryptowalutowych Kaiko, udział w rynku giełdy spadł z 22% do 0,9% między kwietniem a czerwcem 2023 roku. W ujęciu globalnym firma również odnotowała spadek udziału w rynku z 60% na początku roku 2023 do 52%.

Problemy regulacyjne w 2023 dotyczyły nie tylko USA, ale również i Europy. Platforma miała nadzieję, że Niemcy staną się jednym z jej nowych hubów na Starym Kontynencie. Wcześniej Binance informowało, że opuszcza Cypr i Holandię. W międzyczasie platforma została prześwietlona przez francuską prokuraturę pod kątem prowadzenia “nielegalnej” giełdy, wycofała swoją licencję w Wielkiej Brytanii i została zmuszona do opuszczenia Belgii.

W momencie, gdy Binance ma problemy ze znalezieniem bezpiecznego miejsca w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, zaczyna zwracać się w kierunku Azji oraz Bliskiego Wschodu. Binance weszło na rynek Azji Środkowej, uruchamiając lokalne usługi w Kazachstanie. Jeden z przedstawicieli giełdy zasugerował również w lipcu 2023 roku, że w obliczu presji regulacyjnej w USA i UE, Bliski Wschód może stać się głównym celem Binance. Słowa te padły z ust Alexa Chehade, dyrektora generalnego Binance Dubai. Według Chehade, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają korzystne i przejrzyste przepisy dotyczące cyfrowych aktywów.

W tym samym miesiącu pojawiły się również doniesienia, że Binance planuje ponownie pojawić się na rynku japońskim. W ubiegłym roku, starając się legalnie działać w Japonii, Binance nabyło 100% udziałów w Sakura Exchange BitCoin (SEBC), dostawcy usług aktywów cyfrowych posiadających lokalną licencję. SEBC ogłosiło następnie plany zakończenia swojej działalności pod koniec maja i uruchomienia nowych usług pod tymczasową nazwą “Binance Japan”.

Jak widać, dynamiczny rozwój Binance na świecie został zastopowany przez problemy legislacyjne, zdecentralizowana firma szuka jednak sposobów (oraz miejsc), aby móc dalej oferować swoje usługi klientom na całym świecie.

Powyższe „porażki” i „wyzwania” nie przeszkadzają też giełdzie w generowaniu ponadprzeciętnych wyników finansowych. Jej przychody w 2022 roku wyniosły 12 miliardów dolarów, rosnąc dziesięciokrotnie w skali dwóch lat.

Życie prywatne – żona, miejsce zamieszkania, ciekawostki

Zhao jest żonaty i ma dwójkę dzieci, ich sylwetki nie są jednak publicznie dostępne w Internecie. Nie ujawnia również swojego miejsca zamieszkania, ponieważ twierdzi, że jest to niebezpieczne dla niego i jego rodziny. Jednak wiadomo, że często podróżuje między Singapurem, Japonią, Tajwanem i Hongkongiem. Zhao jest obywatelem kanadyjskim i mówi płynnie po angielsku i chińsku.

Zhao spotykał się z Yi He, współzałożycielką Binance i byłym gospodarzem chińskiego programu telewizyjnego. Ta relacja ponoć trwała przez “kilka lat”, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez agencję Reuters. Nie wiadomo jednak, czy to Yi He jest obecną żoną CZ, czy jest to inna kobieta.

CZ jest dodatkowo znany ze swojej aktywności w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, gdzie często dzieli się swoimi poglądami na temat kryptowalut i rynku. W swoich tweetach regularnie krytykuje działania światowych regulatorów, w tym amerykańskiego SEC i CFTC, które wytoczyły działa prawne przeciwko jego giełdzie. Liczba 8,5 miliona obserwujących na Twitterze sugeruje jednak, że jest jednym z najważniejszych influencerów w świecie cyfrowych aktywów.

Zhao jest również fanem pokera i sztuk walki. W 2018 roku Zhao pojawił się na okładce magazynu Forbes jako jeden z najbardziej wpływowych ludzi w świecie kryptowalut. Według australijskiego The Sydney Morning Herald, Binance mogłoby nigdy nie powstać, gdyby nie jedna konkretna noc przy pokerowym stole.

Uznaje się, że majątek CZ wynosi ponad 15 miliardów dolarów, jest jednak uzależniony od kursów kryptowalutowych aktywów oraz wyceny jego firmy. W szczycie rynku kryptowalutowego wartość jego majątku miała wynosić nawet 65 miliardów dolarów.

Wrogowie i przyjaciele

Zhao ma wielu zwolenników i krytyków w branży kryptowalut. Niektórzy z jego przyjaciół to Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, Justin Sun, założyciel Tron i Michael Saylor, założyciel MicroStrategy. Natomiast do jego wrogów zalicza się Craig Wright, czyli samozwańczy Satoshi Nakamoto, Arthur Hayes, były dyrektor generalny BitMEX i z całą pewnością Gary Gensler, przewodniczący SEC.

Zhao często wdaje się w spory z innymi liderami branży kryptowalut na Twitterze lub w wywiadach. CZ krytykuje także regulacje rządowe dotyczące cyfrowych aktywów twierdząc, że hamują innowacje i wolność. Zhao popiera również ideę decentralizacji i współpracy między różnymi projektami kryptowalutowymi.

Podsumowanie

Changpeng Zhao jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych ludzi w świecie kryptowalut. Jego firma Binance jest liderem w branży pod względem obrotu i innowacji. Zhao ma bogate doświadczenie w dziedzinie technologii finansowej i blockchain, pozostając aktywnym w mediach społecznościowych.

Chociaż jego firma w ostatnim czasie boryka się z problemami regulacyjnymi, to jej dynamiczny rozwój od 2017 roku pozwala sądzić, że CZ poradzi sobie z tymi przeciwnościami, podobnie jak radził sobie z wcześniejszymi. W innym wypadku nie zbudowałby z pewnością największej giełdy kryptowalutowej na świecie.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.