Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.02.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.02.2023]

Redaktor: Michał Misiura

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 24 lutego 2023 roku


Spis treści:


Rynki reagują na odczyt inflacji w USA

Rynki akcji i kryptowaluty zareagowały spadkami na dzisiejszy odczyt Indeksu cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) w Stanach Zjednoczonych. PCE wzrósł w styczniu o 0,6% do 5,4% r/r, co może zwiastować kontynuację jastrzębiej politykę Fed i studzi nadzieje inwestorów. –> źródło: Yahoo Finance


Spotify testuje playlisty NFT

Serwis streamingowy Spotify rozpoczął testy nowej usługi playlist NFT. Póki co dostęp do nich mają jedynie posiadacze niewymiennych tokenów (NFT) z kolekcji Fluf, Moonbirds, Kingship i Overlord. Pilotaż jest prowadzony w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii i Nowej Zelandii. Użytkownicy mogą podłączyć do Spotify portfele MetaMask, Trust Wallet, Rainbow, Ledger lub Zerion.

Czytaj więcej: Spotify testuje playlisty NFT


Coinbase tworzy własną warstwę 2 Ethereum – Base

Największa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase uruchomiła sieć testową swojego nowego rozwiązania warstwy 2 Ethereum nazwanego Base. Opiera się ono na architekturze OP Stack firmy Optimism. Warto podkreślić, że nowe rozwiązanie nie wiąże się z emisją natywnego tokena – do pokrywania prowizji wciąż używany jest ETH.

Czytaj więcej: Coinbase tworzy własną warstwę 2 Ethereum – Base


KFN odebrał status Małej instytucji płatniczej giełdzie Coinquista

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zakazała dziś Coinquiście prowadzenia działalności jako Mała instytucja płatnicza (MIP). Giełda pozostaje nieaktywna od ataku hakerskiego, do którego miało dojść pod koniec 2020 roku. Od tego czasu jeden z jej klientów nie odzyskał wciąż aktywów o wartości blisko 1 mln PLN (według dzisiejszego kursu).

Czytaj więcej: KFN odebrał status Małej instytucji płatniczej giełdzie Coinquista


Chiny blokują ChatGPT. Powód? Brak możliwości cenzurowania odpowiedzi

Chińscy regulatorzy nakazali lokalnym gigantom technologicznym nie udostępniać ChatGPT. Dlaczego? Ponieważ nie ma możliwości, aby cenzurować odpowiedzi udzielane przez Chatbota. Według dziennikarzy teksty wygenerowane przez ChatGPT są zgodne z amerykańską propagandą.

Czytaj więcej: Chiny blokują ChatGPT. Powód? Brak możliwości cenzurowania odpowiedzi


Kandydat na szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych kopie bitcoiny

Jeden z głównych kandydatów na stanowisko szefa Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU), Witalij Własiuk, zeznał że dorobił się kopiąc kryptowaluty. Zapytany o pochodzenie swojego majątku (ok. 1,8 mln PLN) wyjaśniał, że jest górnikiem od 2017 roku.

Czytaj więcej: Kandydat na szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych kopie bitcoiny


Ukrył kopalnię kryptowalut pod szkołą

Były pracownik miasta w amerykańskim stanie Massachusetts w szkolnej piwnicy uruchomił 11 koparek kryptowalut. Został oskarżony o kradzież energii elektrycznej na kwotę blisko 18 tysięcy dolarów.

Czytaj więcej: Ukrył kopalnię kryptowalut pod szkołą


MFW ujawnia zamiary dotyczące kryptowalut

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) omówił plan działania dot. elementów skutecznej polityki w zakresie aktywów kryptowalutowych. Już w pierwszym punkcie zastrzeżono, by nie nadawać kryptowalutom takim jak bitcoin (BTC), statusu prawnego środka płatniczego.

Czytaj więcej: MFW ujawnia zamiary dotyczące kryptowalut


NFT warte miliony USD trafią na rynek – likwidator sprzeda kolekcję 3AC

Likwidator upadłego kryptowalutowego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital (TAC) wystawi na sprzedaż NFT należące wcześniej do TAC. Według oświadczenia Teneo, mogą być szczególnie interesujące dla kolekcjonerów, ponieważ obejmują rzadkie egzemplarze z kolekcji CryptoPunks, Fidenzas i 17 Ringers.

Licytacja rozpocznie się w ciągu 28 dni.. Menedżer kryzysowy Teneo i dyrektor zarządzający Christopher Farmer powiedział, że celem sprzedaży aktywów TAC było “zrealizowanie potencjalnej wartości NFT”. Farmer oczekuje, że minimalne wpływy, jakie spółka uzyska ze sprzedaży, wyniosą co najmniej 6 mln USD.

Czytaj więcej: NFT warte miliony USD trafią na rynek – likwidator sprzeda kolekcję 3AC


Niemiecki DZ Bank zaoferuje swoim klientom inwestycje w kryptowaluty

Drugi największy bank w Niemczech zaczyna dodawać waluty cyfrowe do swojej listy usług zarządzania aktywami. Bank nawiązał współpracę z Metaco, firmą zajmującą się przechowywaniem kryptowalut. Według szefa DZ Bank, Nilsa Christopeita, wybrano Metaco Harmonize, ponieważ platforma spełnia wymogi bezpieczeństwa. –> źródło: bits.media


Binance Australia zamyka konta użytkowników na platformie intrumentów pochodnych

Binance Australia zawiesił kilka kont użytkowników detalicznych. Wewnętrzne dochodzenie wykazało, że zostali oni błędnie sklasyfikowani jako “profesjonalni inwestorzy” posiadający dostęp do handlu instrumentami pochodnymi kryptowalut.

Giełda zamknęła pozycje klientów. Użytkownicy otrzymają jednak pełną rekompensatę za swoje straty w wyniku działań Binance.


Tylko 0,04% walidatorów Ethereum doświadczyło slashingu od 2020 r.

Od czasu uruchomienia kontraktu depozytowego Beacon Chain w 2020 roku, 226 walidatorów doświadczyło slashingu, z czego 75 z nich miało taki status w pewnym momencie w lutym 2021 roku. Takie dane podał główny deweloper Ethereum o pseudonimie superphiz.


SBF otrzymuje kolejne cztery zarzuty

Założyciel FTX Sam Bankman-Fried (SBF) znowu wpadł w poważne tarapaty. Sędzia ujawnił w czwartek akt oskarżenia, na który składa się aż 12 zarzutów. W grudniu zarzutów było tylko osiem. Nowy akt zawiera także kolejne szczegóły dotyczące nielegalnych darowizn politycznych dokonanych przez SBF. –> źródło: CryptoPotato


2000 zwolnień w branży kryptowalut od początku 2023 r.

Dwa pierwsze miesiące 2023 r. przyniosły zwolnienia 2000 osób pracujących w branży kryptowalut – donosi Bloomberg. Największą redukcję etatów przeprowadziła w tym czasie giełda kryptowalut Coinbase.

Bloomberg
Opracowanie Bloomberga

Użytkownicy FTX Japan wypłacili 50 mln $ w jeden dzień

Po otwarciu wypłat z giełdy FTX Japan (za pośrednictwem platformy Liquid) jej użytkownicy rzucili się do wypłacania swoich środków. Tylko jednego dnia klienci przenieśli do swoich portfeli aktywa o wartości 50 mln dolarów. Łącznie do odbioru jest ponad 138 mln USD. –> źródło: Finance Magnates
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.