Chiny blokują ChatGPT. Powód? Brak możliwości cenzurowania odpowiedzi | Wiadomości | CrypS.

Chiny blokują ChatGPT. Powód? Brak możliwości cenzurowania odpowiedzi

Dawid Kucharczyk
chatgpt

Chińscy regulatorzy nakazali lokalnym gigantom technologicznym nie udostępniać ChatGPT z powodu braku możliwości cenzurowania odpowiedzi. Takie informacje podaje azjatycki serwis informacyjny Nikkei Asia.


Według „osób z bezpośrednią wiedzą w tej sprawie”, władze poinstruowały Tencent i Ant Group, aby nie tylko ograniczyć dostęp do chatbota, ale także zgłaszać uruchomienie własnych usług.

Chociaż ChatGPT nie jest oficjalnie dostępny w Chinach, wywołał poruszenie wśród internautów tego kraju i społeczności AI. Ci drudzy wyrazili zaniepokojenie, że technologia nie została opracowana w Chinach. Niektórzy z ekspertów jako przeszkody w tworzeniu takich chatbotów podawali surowe regulacje i cenzurę w ChRL.

Według Nikkei chińscy użytkownicy mogli uzyskać dostęp do ChatGPT poprzez usługi VPN lub integracje stron trzecich z aplikacjami do przesyłania wiadomości. Wcześniej Tencent, twórca popularnego komunikatora WeChat, zablokował niektóre próby wprowadzenia chatbota do aplikacji.

Szerzenie zachodniej propagandy?

W tym samym czasie China Daily, największa chińska gazeta anglojęzyczna, ostrzegła, że chatbot OpenAI może zostać wykorzystany do szerzenia zachodniej propagandy. Reporter ChinaDaily, Meng Zhe stwierdził:

ChatGPT stał się viralem w Chinach, ale rosną obawy, że sztuczna inteligencja może sięgnąć po rząd USA w rozpowszechnianiu dezinformacji i manipulowaniu globalnymi narracjami dla własnych interesów geopolitycznych.

Inny chiński reporter, Xu-Pan Yu, opublikował wideo, w którym pyta chatbota o Xinjiang. W odpowiedzi system przytoczył „raporty o łamaniu praw człowieka wobec ujgurskich muzułmanów, w tym masowe osadzanie w obozach 'reedukacyjnych’, pracę przymusową i inne formy prześladowań przez chiński rząd”. Według dziennikarza wygenerowany tekst był w pełni zgodny z amerykańską propagandą.

chatgptreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.