Kandydat na szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych kopie bitcoiny | Wiadomości | CrypS.

Kandydat na szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych kopie bitcoiny

Redaktor: Michał Misiura
kandydat na szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych kopał btc

Jeden z kandydatów na stanowisko szefa Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) Witalij Własiuk zarobił znaczną część swojego kapitału na wydobywaniu kryptowalut. Informację o tym podała Gazeta Sądowo-Prawna.


Podczas rozmowy z komisją rekrutacyjną Własiuk powiedział, że od 2017 roku wydobywa różne kryptowaluty, w tym bitcoin, bitcoin cash i ethereum.

– Mamy różne urządzenia. W kwietniu 2017 roku każde narzędzie było warte około 1000 USD. Potem sprzedaliśmy je za 4000 USD za sztukę. Później bitcoin wzrósł z 1000 USD do 9000 USD. Bawiliśmy się tym i zarabialiśmy pieniądze – powiedział Własiuk.

Własiuk przyznał, że zapłacił 25 000 UAH za miesięczne zużycie energii elektrycznej w listopadzie 2020 roku. Urządzenia były częściowo „w garażu i w innych miejscach”, ponieważ „mogą być również używane jako system grzewczy”. Utrzymanie urządzeń kosztowało około 20-25 tys. UAH miesięcznie.

Ogólnie rzecz biorąc, kandydat na szefa NABU powiedział, że jego dochód z wydobycia kryptowalut w 2020 roku wyniósł około 3 mln UAH, z czego zapłacił 5% podatków od zysku.

Nieścisłości w oświadczeniu majątkowym

Według deklaracji Własiuk posiada około 10,18 BTC wycenianych przez niego samego na 1 mln UAH. Jednak zdaniem ekspertów agencji antykorupcyjnej ich realna wartość rynkowa na 31 grudnia 2021 wynosiła ok. 13 mln UAH.

Własiuk przechowywał aktywa na giełdach i w zimnych portfelach. Stwierdził, że trudno mu przedstawić pełną listę przeprowadzonych transakcji, ponieważ „miał ich miliony”.

– Jest sprzęt, który generuje te bitcoiny. Codziennie „kapie” po trochu na jedno konto. Potem w niektóre dni wycofuję je i przelewam do zimnego portfela – tłumaczył nieścisłości w oświadczeniu podczas rozmowy z Radiem Liberty.

Jednocześnie kandydat nie potrafił podać adresu publicznego portfela, ponieważ rzekomo „go nie zna”. Ostatnia transakcja z portfela Własiuka została odnotowana w kwietniu 2021 roku.

Jeden z liderów wyścigu na szefa NABU

Własiuk jest przedstawiany jako jeden z głównych kandydatów na stanowisko szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych. 20 lutego trwało ponad godzinne przesłuchanie dotyczące jego doświadczenia i uczciwości.  Własiuk, który jest właścicielem dwóch domów w Kijowie, a także samochodów Tesla i Lexus, tłumaczył pochodzenie swojego majątku. Według jego słów pracę zaczął w wieku 16 lat i od tego czasu zarobił około 15 mln hrywien (1,8 mln PLN). Jak twierdzi, mówi biegle w pięciu językach.

kandydat na szefa ukraińskich służb antykorupcyjnych kopał btcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.