KFN odebrał status Małej instytucji płatniczej (MIP) giełdzie Coinquista

KFN odebrał status Małej instytucji płatniczej (MIP) giełdzie kryptowalut Coinquista

knf wydał oświadczenie w sprawie rejestracji binance

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zadecydowała dziś o cofnięciu statusu Małej instytucji płatniczej (MIP) giełdzie kryptowalut Coinquista. Platforma jest nieaktywna od końca 2020 roku, kiedy padła ofiarą ataku hakerskiego. Jeden z jej klientów wciąż nie odzyskał dużej kwoty w kryptowalutach.


Polska giełda kryptowalut Coinquista wstrzymała działalność dwa lata temu. Jak opisywaliśmy w marcu 2021 roku, platforma zawiesiła wypłaty tłumacząc to problemami technicznymi. Środki miały zostać przeliczone i zwrócone klientom. W późniejszym wywiadzie prezes giełdy, Michał Stryjewski, ujawnił że Coinquista padła ofiarą ataku hakerskiego, do którego miało dojść w okolicy Świąt Bożego Narodzenia 2020. Tłumaczył wówczas, że zespół nie był świadomy natury zdarzenia i początkowo myślano, że incydent dotyczy błędu oprogramowania.

Jak ustaliliśmy dzisiaj, kontaktując się z głównym wierzycielem Coinquisty, w jego sprawie wciąż toczy się postępowanie prokuratury. Klient giełdy nie może odzyskać od ponad dwóch lat aktywów, których wartość wynosi na dzień dzisiejszy prawie 1 milion złotych (5,1 BTC, 55 ETH, 37 LTC).

Coinquista traci status Małej instytucji płatniczej

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego jej przedstawiciele zakazali Coinquiście prowadzenie działalności jako Mała instytucja płatnicza. Jako bezpośrednią przyczynę podjęcia decyzji wskazano brak złożenia odpowiednich raportów w 2020 roku.

Jak czytamy w komunikacie, wydanym dziś przez KNF:

Komisja jednogłośnie zakazała:

COINQUISTA SA z siedzibą w Warszawie wykonywania działalności w charakterze małej instytucji płatniczej, w związku z rażącym naruszeniem przez tę spółkę obowiązków związanych z prowadzeniem działalności w charakterze małej instytucji płatniczej, wynikających z ustawy o usługach płatniczych (ustawa), polegającym na:
a) nieprzekazaniu Komisji informacji o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych w I, II i IV kwartale 2020 r. oraz w całym 2020 roku
b) nieudzieleniu informacji, o którym mowa w art. 102 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 117s ust. 3 ustawy

knf wydał oświadczenie w sprawie rejestracji binancereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.