Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [17.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [17.11.2022]

Redakcja
sytuacja na rynku kryptowalut 17.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 17 listopada


Spis treści:


Nayib Bukele: od jutra zaczynamy kupować 1 BTC dziennie

Salwador, czyli kraj, który niedawno obchodził rocznicę przyjęcia Bitcoina (BTC) jako prawnego środka płatniczego zacznie kupować 1 BTC dziennie. Prezydent Nayib Bukele poinformował na Twitterze, że kraj wznowi zakupy BTC już od piątku. Justin Sun z Tron szybko dodał, że jego projekt blockchain zamierza zrobić to samo.

Czytaj więcej: Nayib Bukele: od jutra zaczynamy kupować 1 BTC dziennie


Solana, FTX i Alameda Research – co czeka SOL?

SOL cierpi na skutek upadku biznesów Sama Bankmana-Frieda przez liczne powiązania z jego interesami. W rękach Fundacji Solana znajdują się akcje FTX oraz tokeny FTT i SRM, których wartość gwałtownie spadła. FTX i Alameda Research kupiły zaś łącznie ponad 57 mln SOL, ale na szczęście środki te będą odmrażane do 2028 roku.

Czytaj więcej: Jakie konsekwencje dla Solany może mieć upadek FTX i Alameda Research?


Wypłaty z Gemini sięgają 500 mln dolarów w ciągu doby

Panika wokół FTX przeniosła się ostatniej doby na giełdę Gemini, z której odpłynęło 500 mln dolarów w ciągu 24h. Chaos wywołały powiązania pomiędzy platformą, a jej partnerską spółką Genesis Global Trading, która okazała się mieć poważną ekspozycję na FTX. Aktualnie sytuacja Gemini wydaje się być stabilna, a wypłaty są możliwe.

Czytaj więcej: Run na Gemini? Minionej doby z giełdy odpłynęło blisko 500 mln dolarów


CZ: 6 kluczowych zasad bezpieczeństwa giełd kryptowalut

Dyrektor generalny giełdy Binance podzielił się zasadami, które jego zdaniem powinny pomóc scentralizowanym platformom handlu kryptowalutami uniknąć niewypłacalności. Dodał, że pracuje nad wdrożeniem tych zasad na swojej giełdzie.

Czytaj więcej: CZ: 6 kluczowych zasad bezpieczeństwa giełd kryptowalut


Coinbase: Upadek FTX może wydłużyć krypto zimę do końca 2023 r.

Coinbase opublikował raport zatytułowany „The Long Winter Will Get Longer”, w którym analitycy firmy zbadali wpływ upadku giełdy FTX na rynek kryptowalut. Według ekspertów, kryzys płynności trzeciej największej na świecie platformy handlowej zdecydowanie przedłuży kryptowalutową zimę – możliwe, do końca 2023 roku.

W badaniu podkreślono, że wiele inwestycji inwestorów instytucjonalnych w FTX utknęło na platformie. Spowoduje to nieufność – nie tylko dla osób związanych z giełdą kryptowalut, ale także dla całej branży. Analitycy zauważają też, że dominacja stablecoinów osiągnęła poziom 18%, a to wskazuje na utrzymujący się kryzys.

Czytaj więcej: Coinbase: Upadek FTX może wydłużyć krypto zimę do końca 2023 r.


Charlie Munger ponownie atakuje Bitcoina – twierdzi, że to narzędzie dla porywaczy

Charlie Munger – wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta – bez wątpienia należy do największych krytyków branży cyfrowych aktywów. W ostatnim wywiadzie dla CNBC powtórzył swoje negatywne stanowisko, argumentując, że bitcoin nadaje się jedynie dla przestępców i jest szkodliwy dla USA:

To jest bardzo, bardzo zła rzecz. Kraj nie potrzebował waluty, która byłaby dobra dla porywaczy. Są ludzie, którzy myślą, że muszą być na każdej transakcji, która jest gorąca. Uważam, że to kompletne szaleństwo. Nie obchodzi ich, czy jest to prostytucja dziecięca, czy bitcoin.

Czytaj więcej: Charlie Munger ponownie atakuje Bitcoina – twierdzi, że to narzędzie dla porywaczy


Cristiano Ronaldo wydaje kolekcję NFT na Binance

Cristiano Ronaldo zamierza wydać swoją pierwszą kolekcję niewymiennych tokenów (NFT) już w piątek. Kolekcja CR7 NFT ma być dostępna wyłącznie na Binance NFT i będzie oparta na kultowych momentach z życia piłkarza.

Czytaj więcej: Cristiano Ronaldo wydaje kolekcję NFT na Binance


Amerykańscy inwestorzy składają pozew zbiorowy przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi

Grupa amerykańskich inwestorów złożyła pozew przeciwko byłemu szefowi giełdy kryptowalut FTX, Samowi Bankmanowi-Friedowi. Taką informację podał Reuters, powołując się na dokumenty sądowe.

Według publikacji, powodowie zarzucają, że oferowane przez platformę zwroty z kont oszczędnościowwych w cyfrowych aktywach naruszają prawo Florydy.

Wcześniej Bloomberg informował też, że organy ścigania na Bahamach i w Stanach Zjednoczonych omawiają możliwość przewiezienia Bankmana-Frieda na przesłuchanie do USA. –> źródło: Forklog


Genesis Trading zawiesił operacje krypto pożyczek

Krypto platforma OTC – Genesis Trading zamroziła wypłaty i nowe pożyczki. Doszło do tego w wyniku “wzmożonych zapytań” ze strony klientów po upadku FTX. Jak informowaliśmy wczoraj spółka należy do graczy z branży, którzy zostali szczególnie dotknięci bankructwem giełdy.


Bitstamp zdobywa licencję w Hiszpanii

Jedna z najstarszych giełd kryptowalut świata poszerza obszar swojego działania. Słoweńska platforma Bitstamp otrzymała licencję od hiszpańskiego nadzoru finansowego CNMV. W lipcu jej działalność została zarejestrowana we Włoszech. –> źródło: CoinDesk


Google zapłaci 391 mln USD za śledzenia lokalizacji Androida

Google zgodziło się zapłacić 391,5 miliona dolarów w ramach ugody w pozwie o naruszenie prywatności, wytoczonym przez prokuratorów generalnych 40 stanów USA. Gigant wprowadzał w błąd użytkowników telefonów z systemem Android i zbierał dane o ich miejscu położenia nawet po wyłączeniu “historii lokalizacji”. Informacje były wciąż pobierane na podstawie śledzenia “Aktywności w Internecie i aplikacjach”. Proces ten trwał od co najmniej 2014 roku. –> źródło: Bleeping Computer


Twitter pracuje nad szyfrowaniem end-to-end

Według analityczki Jane Manchun Wong Twitter prowadzi zaawansowane prace nad pełnym szyfrowaniem bezpośrednich wiadomości, co stawiałoby ich prywatność na poziomie aplikacji takich jak Signal.

sytuacja na rynku kryptowalut 17.11.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.