Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [12.10.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [12.10.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Anna Sutowicz
sytuacja na rynku kryptowalut 12.10.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 12 października


Spis treści:


Google umożliwi płatności w kryptowalutach poprzez Coinbase

Już od początku przyszłego roku Google będzie przyjmować płatności w kryptowalutach za swoje usługi w chmurze, korzystając z pośrednictwa Coinbase. Największa amerykańska giełda kryptowalut zwarła szyki z największą spółką z branży IT, oferując w zamian przeniesienie części aplikacji i infrastruktury z Amazon Web Services na Google Cloud. Gigant technologiczny planuje za to zbadać wykorzystanie Coinbase Prime. Większa centralizacja na rynku kryptowalut, czy rosnąca adopcja Web3? Czas pokaże…

Czytaj więcej: Google umożliwi płatności w kryptowalutach poprzez Coinbase


Największy bank powierniczy świata będzie przechowywać kryptowaluty

BNY Mellon rozpocznie w tym tygodniu świadczenie usług powierniczych BTC i ETH dla funduszy i klientów instytucjonalnych. To największy skarbiec na świecie, który przechowuje aktywa o wartości przekraczającej 47 bilionów dolarów. Kryptowalutowe plany BNY Mellon były znane od początku 2021 roku. Bessa nie zmniejszyła jego zainteresowania cyfrowymi aktywami.

Czytaj więcej: Największy bank powierniczy świata będzie przechowywać kryptowaluty


GTA 6 może wprowadzić kryptowaluty do nagradzania graczy

Przecieki GTA 6 sugerują, że historia będzie miała miejsce w Kolumbii/Miami i będzie zawierała w grze nagrody w postaci kryptowalut, które gracze będą mogli zarabiać i wymieniać – taki komunikat opublikował portal Watcher.Guru, powołując się na informacje z wnętrza firmy. Warto zaznaczyć, że GTA 5 umożliwiło graczom inwestowanie na giełdzie w świecie gry. Być może plotka o kryptowalutach okaże się więc prawdą. Puki co informacja nie ma jednak wiarygodnego potwierdzenia.

Czytaj więcej: GTA 6 może wprowadzić kryptowaluty do nagradzania graczy


Google pozwala bezpośrednio sprawdzać adresy Ethereum

Wyszukiwarka Google zaczęła bezpośrednio podawać dane dotyczące portfeli Ethereum. Kiedy użytkownik wpisze adres Ethereum do paska wyszukiwania, Google wyświetla jego saldo. Dane pobierane są z eksploratora bloków Etherscan. Funkcja ta póki co jest dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników i nie pokazuje sald portfeli z monetami innymi niż ETH.

Czytaj więcej: Google pozwala bezpośrednio sprawdzać adresy Ethereum


Deepfake Joe Rogana przeprowadził wywiad z fałszywym Stevem Jobsem

Serwis Play.ht opublikował fikcyjny wywiad pomiędzy Joe Roganem a Stevem Jobsem, wykorzystujący zsyntetyzowane głosy obu rozmówców. Podcast został stworzony przy użyciu technologii klonowania głosu. Twórcy wykorzystali deep learning, aby z dużą dokładnością odtworzyć charakterystyczne cechy mowy. Tekst wywiadu również został wygenerowany przez AI. Być może twórcy użyli modelu językowego, takiego jak GPT-3.

Czytaj więcej: Deepfake Joe Rogana przeprowadził wywiad z fałszywym Stevem Jobsem


OFAC i FinCEN ukarały Bittrex kwotą 29 mln USD

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych w ramach Departamentu Skarbu USA (OFAC) oraz FinCEN nałożyły na giełdę kryptowalut Bittrex karę w wysokości 29 milionów dolarów za wielokrotne naruszenia polityki sankcji oraz procedur AML.

Czytaj więcej: OFAC i FinCEN ukarały Bittrex kwotą 29 mln USD


Kazachstan zatwierdza krypto regulacje w pierwszym czytaniu

12 października kazachski Majilis (niższa izba parlamentu) zatwierdził w pierwszym czytaniu pięć projektów ustaw regulujących emisję i obrót kryptowalutami w kraju. Deputowani opracowali projekt branżowej ustawy o aktywach cyfrowych Republiki Kazachstanu oraz cztery towarzyszące jej rozporządzenia.

Czytaj więcej: Kazachstan zatwierdził regulacje dot. kryptowalut już w pierwszym czytaniu


BNB Chain przeprowadził hard fork Morana

Zespół BNB Chain wdrożył aktualizację sieci. Jest to “pilna poprawka” po włamaniu do mostu crosschain BSC Token Hub, podczas którego wydrenowano 100 milionów dolarów. Hard fork Morana odbędzie się w mainnecie na bloku #22,107,423 oraz w testnecie na #23,603,940.

Aktualizacja ma na celu odbudowanie wewnętrznej infrastruktury crosschain pomiędzy blockchainem BNB Beacon Chain a warstwą konsensusuBNB Smart Chain.

Czytaj więcej: Sieć BNB przeprowadziła aktualizację po ataku o wartości 100 mln USD


Mango Markets na blockchainie SOL ofiarą hacku na 100 mln USD

Protokół pożyczkowy Mango Markets, zbudowany na blockchanie Solana, padł ofiarą ataku hakerskiego, w którym skradziono kryptowaluty o wartości przekraczającej 100 mln dolarów.

W krótkim czasie po dokonaniu ataku, napastnik złożył propozycję na platformie governance Mango DAO, domagając się żeby 70 milionów dolarów ze skarbca społeczności zostało wydane na spłatę nieściągalnych długów, związanych z wielorybem, którego bankructwo zagrażało kilku protokołom. Wtedy atakujący miałby oddać skradzione środki. Propozycję poparły 33 mln głosów (do jej przegłosowania potrzeba 66 mln), które prawdopodobnie należały do samego hakera, który przejął ogromną ilość tokenów MNGO.

Mango Markets nie ustosunkowało się do oferty hakera, ale zasygnalizowało chęć dialogu. Wartość tokena MNGO zaliczyła drastyczny spadek i aktualnie traci około -30% (stan na 18:00 12.10.2022). Ofiarą innego hacku padło tego dnia także TempleDAO, które straciło 2,3 mln dolarów w wyniku exploita.


Valkyrie likwiduje ETF oparty na akcjach firm, które kupiły BTC

Firma Valkyrie Investments zapowiedziała likwidację funduszu giełdowego Valkyrie Balance Sheet Opportunities ETF, który zapewniał ekspozycję na akcje spółek inwestujących w bitcoina. Wśród nich znajdowały się m.in. Tesla, MicroStrategy, Coinbase, Block, Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain, Robinhood Markets, czy BlackRock. ETF, który stracił od początku roku ponad 50%, zostanie rozwiązany 31 października.

Valkyrie Balance Sheet Opportunities ETF
Dane: Google

OpenSea wprowadza obsługę sieci Avalanche

Rynek NFT OpenSea zaczął wspierać blockchain Avalanche, zwiększając tym samym liczbę dostępnych sieci do siedmiu.

sytuacja na rynku kryptowalut 12.10.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.