Sieć BNB przeprowadziła aktualizację po ataku o wartości 100 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Sieć BNB przeprowadziła aktualizację po ataku o wartości 100 mln USD

Mariusz Przepiórka
bnb chain przeprowadził udany hard fork morana

Sieć BNB zakończyła aktualizację hard forka o nazwie Moran w ramach próby odzyskania i zabezpieczenia infrastruktury po poważnym włamaniu, do którego doszło w zeszłym tygodniu.


Hard fork – aktualizacja blockchaina, która wdraża dużą zmianę w oprogramowaniu bazowym sieci – został zrealizowany przy wysokości bloku 22 107 423. Został on wykonany głównie w celu wdrożenia poprawki oprogramowania, która rozwiązała krytyczną lukę wykorzystaną przez nieznanego napastnika do kradzieży ponad 100 mln USD z mostu krzyżowego sieci BNB.

Zespół deweloperski ogłosił aktualizację we wpisie na portalu GitHub i poinformował, że przeprowadzi hard fork, aby zastosować poprawkę i ponownie włączyć „infrastrukturę cross-chain”.

Most cross-chain pozwala użytkownikom przenosić aktywa między dwoma oddzielnymi blockchainami, które wchodzą w skład sieci BNB: Beacon Chain i Smart Chain. BNB Beacon Chain obsługuje zarządzanie siecią i staking, a Smart Chain jest używany jako platforma kompatybilna z Ethereum Virtual Machine.

Haker wykorzystał lukę w zabezpieczeniach

Podczas ataku haker sfałszował dowody bezpieczeństwa, wykorzystując lukę związaną z „iavl hash check”, kontrolą bezpieczeństwa wbudowaną w most. W ten sposób haker był w stanie wybić 2 miliony tokenów BNB, wartych w tym czasie około 560 mln USD. Według danych haker przelał ponad 100 mln USD do zewnętrznych sieci, w tym Ethereum, Fantom, Polygon, Avalanche i Arbitrum. Większość aktywów (prawie 430 mln USD) pozostała w portfelu hakera w sieci BNB.

W odpowiedzi na atak zespół zatrzymał działanie blockchaina, nakazując wszystkim jego 44 walidatorom – w tym 26 aktywnym walidatorom – wstrzymanie operacji. Później uruchomiono sieć, ale sam most pozostał zamknięty.

Przeprowadzony hard fork pomoże sieci BNB ponownie uruchomić pełną funkcjonalność mostu i zabezpieczyć całą infrastrukturę sieci. Oczekuje się również, że zespół przejdzie do swojego następnego planu działania, który polega na przeprowadzeniu głosowań zarządzania, aby zdecydować, czy zamrozić fundusze przechowywane na adresie hakera w sieci BNB Chain i dokonać ich spalenia.

bnb chain przeprowadził udany hard fork moranareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.