Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [05.05.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [05.05.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 5.05.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 5 maja 2023 roku


Spis treści:


Ostrzegamy przed memocoinami! PEPE, TURBO i BART

W ostatnich latach kryptowaluty stały się bardzo popularne. Niektóre z nich są oparte na czymś jeszcze bardziej popularnym niż blockchain – memach. Te kryptowaluty, zwane memocoinami, łączą w sobie świat cyfrowych walut z właśnie memami. Problem w tym, że inwestowanie w takie projekty nierzadko przypomina wizytę w kasynie.

Czytaj więcej: Uwaga na memocoiny PEPE, TURBO i BART!


Opłaty w sieci BTC najwyższe od 2 lat, a na ETH od roku

Inskrypcje ordinals to główna przyczyna ostatniego wzrostu opłat na blockchainie bitcoina. We środę za transakcje BTC trzeba było zapłacić najwięcej od dwóch lat – to jest 7,5 USD. Dziś jest to średnio 6,7 USD.

Rosnące koszty gazu sprawiły, że średnia prowizja za transakcję Ethereum przekroczyła 15 dolarów. Na poniższym wykresie widać, że podobne wartości obserwowano ostatnio w maju 2022 roku.

opłaty eth

Czytaj więcej: Opłaty w sieci BTC najwyższe od 2 lat, a na ETH od roku


Kurs złota osiąga rekord wszechczasów

Inflacja utrzymuje się, stopy procentowe rosną, a banki borykają się z problemami – jest to idealna sytuacja dla takich klas aktywów jak złoto. Nic dziwnego, że właśnie w tym okresie cena metalu szlachetnego osiągnęła nowy rekord na poziomie 2067 dolarów za uncję trojańską (około 31 gramów). Niepewność znacznie wzrosła i dlatego, tak jak przez tysiące lat, złoto po raz kolejny może być kołem ratunkowym.

Czytaj więcej: Kurs złota osiąga rekord wszechczasów


Karolina Północna przyjmuje ustawę zakazującą płatności CBDC

Ustawodawcy z Karoliny Północnej przyjęli ustawę, która zakazuje płatności na rzecz CBDC. Blokuje też stan przed udziałem w testach cyfrowej waluty. 118 osób zagłosowało za, 0 przeciw (przy dwóch nieobecnych). Wcześniej gubernator Florydy Ron DeSantis wprowadził projekt ustawy nazwany “Government of Laws, Not Politics”. On również zakazuje płatności w stanie . Według polityka plany władz są sprzeczne z interesami technologii i społeczeństwa.

Czytaj więcej: Karolina Północna przyjmuje ustawę zakazującą płatności CBDC


OKX zrekompensuje straty traderów, którzy kupili SUI po zawyżonym kursie

Wczoraj w wyniku błędu platformy OKX, użytkownicy kupili SUI po zawyżonym kursie. Nie mogli bowiem anulować zleceń na zakup tokenów (opcja anulowania nie działała). Giełda zapowiedziała jednak, że zrekompensuje straty wszystkim poszkodowanym inwestorom.

Czytaj więcej: OKX zrekompensuje traderów, którzy kupili SUI po zawyżonym kursie


Revolut udostępnia nowy kurs z AVAX. Można otrzymać 15 EUR

Revolut udostępnił kurs poświęcony smart kontraktom na platformie Avalanche, za którego ukończenie można otrzymać 15 euro w AVAX.

Czytaj więcej: Revolut udostępnia nowy kurs. Można otrzymać 15 EUR


SEC musi odpowiedzieć na petycję Coinbase. Ma na to 10 dni

Sąd przychylił się do skargi Coinbase, w której giełda domagała się od SEC odpowiedzi na zeszłoroczną petycję ws. przedstawienia jasnych regulacji dla branży kryptowalut. Teraz regulator ma 10 dni, żeby odpowiedzieć “TAK” lub “NIE” na wezwanie do wydania przejrzystych wytycznych. Działanie ze strony Coinbase może dać giełdzie amunicję potrzebną do wykorzystania, gdy SEC zdecyduje się ją pozwać, co może nastąpić lada moment. –> źródło: CoinDesk


Voyager rozpoczyna procedury spłaty zadłużenia

Upadły Voyager Digital rozpocznie dystrybucję środków do swoich klientów “w najbliższych tygodniach”. W tej chwili firma finalizuje wszystko, co jest potrzebne do takich transferów. Teraz ważne jest, aby wierzyciele zatwierdzili proces likwidacji. Mają 10 dni na złożenie sprzeciwu.

https://twitter.com/VoyagerUCC/status/1654203059008831490


Media proszą sąd o udostępnienie danych dotyczących klientów FTX

Firmy medialne Bloomberg, The New York Times i Financial Time złożyły wniosek do sądu o udostępnienie informacji o nieamerykańskich klientach upadłej giełdy FTX. W oświadczeniu stwierdzono, że próba udowodnienia przez FTX, że nazwiska jej klientów były poufnymi informacjami biznesowymi, opierała się na spekulacjach, że konkurencyjne firmy mogą próbować ich podkupić.

Według mediów, te przypuszczenia nie powinny zabraniać opinii publicznej dostępu do dokumentów upadłościowych. Giełda nie udowodniła bowiem, w jaki sposób ujawnienie informacji o jej klientach mogłoby doprowadzić do oszustwa, kradzieży tożsamości lub ataku na nich.

Na dowód swojej tezy media przytoczyły przykład firmy Celsius. Ujawnienie informacji o klientach nie miało żadnych negatywnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie, użytkownicy poinformowali odpowiednie organy, gdy otrzymali e-maile phishingowe i inne próby oszustwa.


Połowa Amerykanów martwi się o swoje pieniądze w bankach

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa, 48% dorosłych mieszkańców USA twierdzi, że martwi się o swoje pieniądze zdeponowane w bankach lub innych instytucjach finansowych (w tym 19% osób “bardzo” i 29% osób “umiarkowanie”). Ich lęki odzwierciedlają aktualne problemy amerykańskich banków. Co interesujące poziom zmartwienia przypomina odczyty przeprowadzane podczas kryzysu finansowego w 2008 r. –> źródło: Instytut Gallupa


Deloitte wykorzysta parachain Polkadot dla KYC

Jedna z największych na świecie firm audytorsko-doradczych, Deloitte, zacznie korzystać z technologii parachain KILT Protocol od Polkadot, aby usprawnić swoje procesy KYC.


Solana ogłasza konkurs dla artystów NFT

Starając się “poprawić jakość” nowych projektów NFT, Fundacja Solana zainicjowała konkurs dla wschodzących twórców cyfrowych nazwany NFT Showdown. Twórcy mogą zgłaszać swoje pomysły biznesowe i projekty kolekcji niewymiennych tokenów, które tworzą “prawdziwą użyteczność” dla branży mody, rozrywki i gier. Szef strategii Fundacji Solana Austin Federer skomentował najnowszą inicjatywę w następujący sposób:

NFT Showdown ma na celu zachęcenie do zmiany podejścia do opracowania biznesplanu przed wprowadzeniem kolekcji na rynek. Projekty muszą zastanowić się, co będzie potrzebne, aby osiągnąć długoterminowy sukces jako marka NFT.


Trust Wallet dodaje wsparcie dla Toncoin

Portfel kryptowalutowy Trust Wallet zaczął wspierać Toncoin (TON). Użytkownicy będą teraz mogli przechowywać monety na oryginalnej sieci blockchain. Wcześniej w aplikacji dostępne były tylko opakowane wersje TON w sieciach BEP-20 i ERC-20.

kurs kryptowalut 5.05.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.