Coinbase pozwał SEC. Poszło o reguły dla branży krypto

Coinbase pozwał SEC

Coinbase i SEC zawiadomienie Wells

Największa giełda kryptowalut w USA pozwała amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Coinbase chce zmusić regulatora do odpowiedzi na petycję, którą skierował do niego w zeszłym roku, gdzie domaga się ustanowienia zasad dla branży krypto.


Pozew złożony przez Coinbase to nakaz mandamus, czyli środek odwoławczy, w którym sąd może zmusić dowolny organ publiczny lub korporację do wykonania określonego działania. W tym przypadku giełdzie zależy na uzyskaniu od SEC odpowiedzi “tak” lub “nie” na jej petycję o dostarczenie przejrzystych wytycznych dla branży kryptowalut.

– Z publicznych oświadczeń SEC i działań egzekucyjnych w branży kryptograficznej wynika, że ​​SEC już podjęła decyzję o odrzuceniu naszej petycji. Ale jeszcze nie poinformowali opinii publicznej. Tak więc pozew złożony dzisiaj przez Coinbase po prostu zwraca się do sądu poprosić SEC o podzielenie się swoją decyzją – skomentował na blogu dyrektor ds. prawnych firmy Paul Grewal.

Pozew wyprzedzający? SEC ostrzy zęby na Coinbase

W marcu Coinbase otrzymał od SEC tzw. zawiadomienie Wells, które informuje firmę lub osobę fizyczną o zakończeniu dochodzenia, gdy organ regulacyjny wykrył naruszenie prawa. To zapowiedź nadchodzącego pozwu. Odbiorcy takiego wezwania mają 30 dni na złożenie odpowiedzi z argumentacją prawną. Termin powinien dobiegać właśnie końca.

SEC prawdopodobnie pozwie Coinbase za jej usługę stakingu. Spółka nie zamierza składać broni, ponieważ jest to segment, który odpowiada ona za solidną część jej przychodów. W samym trzecim kwartale 2022 roku giełda zarobiła na oferowaniu stakingu 63 mln dolarów, co odpowiadało ok. 11% jej zysku netto. 

To, że SEC będzie dążył do usunięcia stakingu z giełd w USA, stało się jasne na początku lutego, kiedy ugodę z regulatorem podpisał Kraken. Spółka zapłaciła 30 mln dolarów grzywny i zakończyła świadczenie usługi.

Składając pozew ws. złożonej wcześniej petycji, Coinbase zyskuje argument w prawnej walce. Prawnicy giełdy mogą bronić jej stwierdzając, że SEC celowo zaciemnia sytuację wokół branży, która sama prosi o jasne wytyczne.

Coinbase na wojennej ścieżce

Najnowszy pozew to kolejna odsłona zmagań Coinbase z władzami USA. Giełda dołączyła do pozwu w obronie miksera kryptowalut Tornado Cash. Otrzymała także status amici curiae (“przyjaciela sądu”, który może złożyć swoją opinię) w sprawie SEC przeciwko Ripple.

Na krótko po ogłoszeniu pozwu przeciwko SEC prezes Coinbase, Brian Armstrong, ogłosił na Twitterze dołączenie do akcji “Stand with Crypto”. Darmowy projekt NFT przedstawia za swój cel “budowę jedności społeczności krypto poszukującej rozsądnej polityki kryptograficznej”.

Coinbase i SEC zawiadomienie Wellsreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.