Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [04.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [04.04.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 4.04.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 4 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Kurs DOGE rośnie o 20%, gdy „pieseł” zastępuje logo Twittera

W poniedziałek po południu użytkownicy Twittera mogli się bardzo zdziwić, kiedy zamiast popularnego logo tego portalu społecznościowego, czyli ptaszka w kolorze niebieskim, pojawiło się logo Dogecoin, przedstawiające psa rasy Shiba Inu.

Niektórzy potraktowali tę modyfikację jako znak, że Elon Musk ma plany co do DOGE. Zmiana może być również związana z pozwem przeciwko Muskowi, w którym oskarżono go o schemat pump & dump na tej kryptowalucie. Po zmianie na Twitterze kurs Dogecoina poszedł w górę o ponad 20%. Aktualnie DOGE zyskuje 26% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Czytaj więcej: Kurs DOGE rośnie o 26%, gdy „pieseł” zastępuje logo Twittera


…sytuację wykorzystuje wieloryb

Jak ustaliła platforma analityczna Lookonchain, po zmianie loga Twittera, nastąpił zrzut dokonany przez piątego co do wielkości posiadacza DOGE. Tajemniczy wieloryb podobno sprzedał 650 milionów DOGE za około 61,3 mln dolarów. Elon, czy to ty? –> źródło: Benzinga


26 hacków w marcu. Skradziono 211 mln USD

Firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain – PeckShield – obliczyła, że w zeszłym miesiącu doszło do 26 ataków hakerskich. Napastnicy ukradli kryptowaluty warte 211,5 miliona dolarów. Większą część tej kwoty stanowił łup zgarnięty z Euler Finance. Napastnicy tylko podczas tego ataku ukradli 197 milionów dolarów w ETH, USDC, opakowanych BTC i DAI.

Czytaj więcej: 26 hacków w marcu. Skradziono 211 mln USD


…ale oddano 177 milionów

Haker Euler Finance zwrócił wczoraj pozostałe 31 mln USD. Tym samym protokół odzyskał wszystkie „możliwe do odzyskania” środki, czyli 177 mln USD (hakerowi pozwolono zatrzymać 10% łupu). Tym samym saga Euler Finance zakończyła się rzadkim w takich przypadkach happy endem.

Czytaj więcej: Haker Euler Finance zwrócił wszystkie środki


Bitcoin zamyka najlepszy kwartał od początku 2021 r.

Ostatnie tygodnie są bardzo pozytywne dla Bitcoina i reszty rynku. Jak się okazuje zaskutkowało to tym, iż BTC zaliczył najlepszy kwartał od 2021 roku. W okresie styczeń-marzec pierwsza największa kryptowaluta zyskała 71,77%. Ethereum z kolei wzrosło o 52,15%. Rynek wykazał znaczny wzrost pomimo kryzysu bankowego w USA i ogólnej niestabilności makroekonomicznej.

Czytaj więcej: Bitcoin zamyka najlepszy kwartał od początku 2021 r.


PancakeSwap wprowadza trzecią wersję protokołu

Zespół zdecentralizowanej giełdy PancakeSwap zaprezentował trzecią wersję protokołu. Zmodernizowana platforma ma zaoferować użytkownikom niższe opłaty niż konkurenci tacy jak SushiSwap i Uniswap.

Protokół wprowadzi aż cztery poziomy opłat handlowych (0,01%, 0,05%, 0,25% i 1%) wobec płaskiej stawki 0,25% w v2. Każda para tokenów będzie mogła mieć pulę płynności dla każdego poziomu.

Czytaj więcej: PancakeSwap wprowadza trzecią wersję protokołu


Operatorzy botów MEV stracili 25 mln $ na exploitach

Grupa botów MEV straciła ponad 25 mln USD w wyrafinowanym ataku na blockchain Ethereum. Atakujący zastąpił normalne transakcje MEV botów złośliwymi i spowodował utratę pieniędzy.

Boty MEV działają bardzo podobnie do opartych na blockchainie handlowców wysokiej częstotliwości. W tej strategii oprogramowanie wykrywa próbę zakupu dużej ilości aktywa i wyprzedza ją, a w wyniku transakcji cena rośnie. Wykonanie zlecenia użytkownika podnosi notowania jeszcze wyżej, a bot sprzedaje monety z zyskiem (połączenie front-runningu i back-screeningu).

Czytaj więcej: Operatorzy botów MEV stracili 25 mln $ na exploitach


Glassnode: Presja regulacyjna na Binance nie złamała użytkowników

Pozew CFTC przeciwko Binance i jej CEO Changpengowi Zhao nie doprowadził do znaczącego odpływu użytkowników z platformy i nie zachwiał zaufania inwestorów do pierwotnej kryptowaluty. Do takiego wniosku doszli analitycy Glassnode.

…ale opłaty już tak

Badacze Kaiko donoszą jednak, że to czego nie dało rady zrobić CFTC, dokonał powrót opłat na platformie. Do 22 marca Binance oferował handel z zerową prowizją i to właśnie po tej dacie udział giełdy w rynku spot spadł poniżej 60%. Pozew CFTC, który miał miejsce 27 marca, jedynie utwierdził ten trend. Udział Binance w kryptowalutowym rynku spot wynosi aktualnie 54% w porównaniu do 70% 2 tygodnie temu. –> źródło: Decrypt

Straty udziałów w rynku przez Binance
Straty udziałów w rynku przez Binance

Marathon Digital wydobył rekordowe 2195 BTC w ciągu kwartału

Marathon Digital wydobył 2195 BTC w pierwszym kwartale 2023 roku, co stanowi 41% wzrost w stosunku do poprzedniego okresu. W całym roku 2022 firmie udało się wygenerować 4144 nowych BTC.


Czerwona nota Interpolu wysłana za CZ?

Wczoraj, 3 kwietnia, rynek znalazł się na granicy paniki. Do sieci wyciekły informacje, że Interpol dodał Changpenga Zhao do swojej czerwonej listy, przez co organy ścigania z  dowolnego miejsca świata powinny dokonać jego zatrzymania. Sam CEO Binance zaprzeczył tym informacjom, zwracając uwagę, że „zdjęcie” mające potwierdzać historię zrobiono w photoshopie –> źródło: Incrypted


Trzy duże giełdy w Kanadzie planują fuzję

WonderFi, Coinsquare i CoinSmart ogłosiły plany połączenia się w poniedziałek, 3 kwietnia. Trzy organizacje mają stać się największą regulowaną platformą handlu aktywami cyfrowymi w kraju. Portal informacyjny Bloomberg jako pierwszy poinformował o fuzji, powołując się na swoje źródła. Następnie firmy potwierdziły informację. –> źródło: Bloomberg


Władze USA przejmują 112 mln USD ze „świniobicia”

Te szczególnie okrutne oszustwa – w przypadku których scamerzy starannie pielęgnują relacje ze swoimi ofiarami – zrujnowały rodziny i kosztowały poszczególne osoby oszczędności życia – skomentował zastępca prokuratora generalnego Kenneth A. Polite.

Chodzi o tzw. ubój świń, czyli oszustwa romansowe, których ofiary są namawiane do założenia konta na fałszywej platformie tradigowej. Władze USA zajęły 6 wirtualnych kont walutowych, na których znajdowało się ponad 112 mln dolarów z tego typu przestępstw. –> źródło: BleepingComputer

kurs kryptowalut 4.04.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.