Kryzys bankowy jest daleki od zakończenia, twierdzą inwestorzy

Kryzys bankowy jest daleki od zakończenia, twierdzą inwestorzy

Anna Sutowicz
kryzys bankowy jest daleki od zakończenia

Pojawiły się nowe obawy o perspektywy globalnego systemu finansowego. Inwestorzy i stratedzy przygotowują się na dalsze zamieszanie na rynku.


Po tym jak UBS Group AG w weekend zgodził się przejąć Credit Suisse Group AG, a banki centralne ogłosiły dodatkową płynność w dolarach – optymizm nie trwał długo. Bob Michele z JPMorgan Asset Management powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, jak sytuacja się zakończy. Jego zdaniem, transakcja przejęcia Credit Suisse przez UBS Group AG powinna odciążyć akcje europejskich banków, jednak prawdopodobnie jeszcze w tym roku Rezerwa Federalna będzie musiała obniżyć stopy procentowe.

To wciąż początek tego przejęcia. Na pewno spowolni wzrost. Z pewnością zmniejszy to presję inflacyjną. Fed nie musi podnosić stóp procentowych w środę. Rynek zrobi za nich zaostrzenie kredytu. (…) Oczekujemy, że Fed obniży stopy procentowe we wrześniu, aby powstrzymać recesję.

Ed Yardeni z Yardeni Research Inc. stwierdził , że zawirowania bankowe mogą spowodować recesję, jeśli wywołają kryzys kredytowy. Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny w Allianz SE i felietonista Bloomberg Opinion uważa natomiast, że to nie było najlepsze rozwiązanie, ale zdominowało dwa pozostałe, czyli albo nacjonalizację, albo próbę likwidacji banku.

Naucz się zarządzać ryzykiem

Jeffrey Gundlach, dyrektor naczelny i dyrektor do spraw inwestycji w DoubleLine Capital LP napisał na Twitterze:

Bloomberg donosi, że rewolwerowcy, którzy bezmyślnie przetrzymywali obligacje Credit Suisse, są wściekli, że zostali wymazani. Poważnie? Załóż spodnie dla dużego chłopca i spójrz w lustro. Tu leży „wina”. Naucz się zarządzać ryzykiem!

Sytuację na rynku skomentował również Ed Yardeni, prezes Yardeni Research w Nowym Jorku:

Obecny kryzys bankowy prawdopodobnie nie będzie tak bolesny jak GFC. Może jednak spowodować recesję, jeśli wywoła ogólnogospodarczy kryzys kredytowy. Czy tak będzie, jest to pytanie, z którym obecnie się zmagamy. (…) Jeszcze nie zwiększamy szans na recesję, ale być może będziemy musieli to zrobić, jeśli zobaczymy oznaki, że wysiłki Fed mające na celu ustabilizowanie obecnego kryzysu bankowego nie działają – napisał w notatce badawczej.

W niedzielę Rezerwa Federalna i 5 innych banków centralnych ogłosiło skoordynowane działania mające na celu zwiększenie płynności transakcji swapowych w dolarach amerykańskich, co jest ostatnim wysiłkiem decydentów celem złagodzenia rosnących napięć w globalnym systemie finansowym.

Presja wokół First Republic Bank

Bank z siedzibą w San Francisco znajduje się w centrum kryzysu zaufania, który obecnie wstrząsa sektorem bankowym od czasu nagłego upadku Silicon Valley Bank, po złych zakładach na stopy procentowe. Dla inwestorów zaniepokojonych tym, czego nie wiedzą, First Republic Bank prezentuje profil podobny do SVB. W rezultacie są przekonani, że będzie to kolejny bank, który upadnie.

kryzys bankowy jest daleki od zakończeniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.