Haker Euler Finance zwrócił wszystkie środki | Wiadomości | CrypS.

Haker Euler Finance zwrócił wszystkie środki

Mariusz Przepiórka
etyczny haker otrzymał 400 ETH za znalezienie luki w Arbitrum

Haker, który włamał się i wyprowadził środki z protokołu Euler Finance, zdecentralizowanego protokołu pożyczkowego, zwrócił pozostałą kwotę 31 mln USD. W ten sposób zakończyły się starania o odzyskanie pełnej kwoty wyprowadzonych funduszy.


W poniedziałek napastnik odesłał w trzech transakcjach 31 mln USD, na które składało się 10 580 ETH (19 mln USD) i 12 mln USD w DAI . Po tych przelewach łączna wartość odzyskanych środków wyniosła 177 mln USD, czyli 90% wyprowadzonej kwoty. Zgodnie z propozycją złożoną przez Euler, haker „potrącił” sobie 10% z tytułu nagrody oferowanej przez protokół.

Euler Labs, deweloper stojący za zaatakowanym projektem, potwierdził pomyślne odzyskanie środków. Na swym koncie na Twitterze poinformował, że „Po udanych negocjacjach wszystkie możliwe do odzyskania fundusze wyprowadzone z protokołu Euler 13 marca zostały pomyślnie zwrócone przez hakera”.

Zwrot funduszy oznacza rzadki przypadek pozytywnego rozwiązania takiego ataku w przestrzeni DeFi, gdzie ataki hakerskie na dużą skalę zdarzają się coraz częściej.

Największa transza: 102 mln USD w ETH

13 marca protokół Euler Finance był celem ataku, w ramach którego nieznany haker wyprowadził 197 mln USD. Aby odzyskać skradzione fundusze, Euler Finance zaoferował napastnikowi nagrodę w wysokości 10% wyprowadzonych środków (19,7 mln USD), z zastrzeżeniem, że w przypadku odmowy współpracy firma wyznaczy nagrodę w wysokości 1 mln USD za informacje o hakerze.

Pomimo początkowych wątpliwości, gdy haker wyprał 1,8 mln dolarów poprzez mieszarkę kryptowalut Tornado Cash, proces odzyskiwania środków rozpoczął się 18 marca od zwrotu 5,4 mln USD. W ciągu kolejnych dni haker kontynuował zwracanie środków w zmiennych odstępach czasu. Największą transzę o wartości 102 mln USD zwrócił w ETH. Więcej o działaniach hakera pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

etyczny haker otrzymał 400 ETH za znalezienie luki w Arbitrumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.