Bitcoin zamyka najlepszy kwartał od początku 2021 r. | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin zamyka najlepszy kwartał od początku 2021 r.

Dawid Kucharczyk
estonia

Bitcoin pod koniec marca wzrósł o 22,96 procent, a Ethereum o 13,46 procent. Oba aktywa pozytywnie zamknęły pierwszy kwartał 2023 roku.


W okresie styczeń-marzec pierwsza i druga kryptowaluta zyskały odpowiednio 71,77% i 52,15%. Rynek wykazał znaczny wzrost pomimo kryzysu bankowego w USA i ogólnej niestabilności makroekonomicznej.

W zeszłym miesiącu „Indeks strachu i chciwości” odnowił swój roczny szczyt na poziomie 68 przed kolejnym posiedzeniem Fed. Odpowiada to poziomom z listopada 2021 roku, kiedy bitcoin po raz pierwszy zbliżył się do granicy 20 000 USD i kontynuował ruch w kierunku ATH.

Niski poziom wskaźnika wynoszący 33 został odnotowany 12 marca. Gwałtowny spadek indeksu tłumaczy się paniką wywołaną utratą parytetu stablecoina USDC względem dolara amerykańskiego.

Optymizm inwestorów

Dynamika indeksu wskazuje na optymizm inwestorów, pomimo problemów sektora bankowego i zwiększonej presji na branżowe podmioty ze strony amerykańskich regulatorów. Może to być oznaka rozpoczęcia nowej hossy.

Korelacja statystyczna bitcoina z amerykańskim rynkiem akcji znacznie osłabła w marcu. Korelacja z indeksem S&P 500 spadła do 0,27 (0,42 w lutym), a ze wskaźnikiem Dow Jones do 0,25 (0,38 miesiąc wcześniej).

Ruch notowań bitcoina i złota był jednokierunkowy – korelacja między tymi dwoma aktywami umocniła się do 0,25 wobec 0,15 w lutym.

Średnia wartość Bitcoin Historical Intraday Volatility Index (BVOL24H) w przeciągu ostatniego miesiąca wyniosła 3 dolary, co oznacza wzrost z 2,1 dolara w lutym. Wskaźnik osiągnął maksimum (6,1 USD) 14 marca, kiedy kurs BTC wspiął się powyżej 26 tysięcy dolarów.

estoniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.