Projekt DeFi ogłasza upadłość 2 miesiące po pozwie od SEC | Wiadomości | CrypS.

Projekt DeFi ogłasza upadłość 2 miesiące po pozwie od SEC

DeFi

Protokół DeFi SafeMoon kończy działalność. Wczoraj spółka, która za nim stoi, złożyła wniosek o upadłość. W zeszłym miesiącu amerykański organ nadzoru papierów wartościowych, SEC, oskarżył firmę o rzekome oszustwo.


SafeMoon upada

W czwartek firma SafeMoon złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Dokument trafił do Sądu Upadłościowego Stanów Zjednoczonych w dystrykcie Utah i został podpisany przez dyrektora ds. restrukturyzacji Kennetha Ehrlera.

Z dokumentów wynika, że firma SafeMoon US LLC oszacowała swoje aktywa na kwotę od 10 do 50 milionów USD, a szacunkowe zobowiązania na od 100 001 do 500 000 USD. Wynika z tego, że nikt nie powinien zostać poszkodowany.

Wszystko dzieje się jednak w szczególnym momencie. W zeszłym miesiącu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła firmę i jej kierownictwo o rzekome oszustwo i oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych (czyt. kryptowalut). Agencja stwierdziła, że trzej dyrektorzy SafeMoon – Kyle Nagy, John Karony i Thomas Smith – nie osiągnęli obiecanych zysków i wydali fundusze inwestorów na własne potrzeby.

W odpowiedzi Karony i Smith zostali aresztowani w zeszłym miesiącu, podczas gdy Nagy pozostaje na wolności.

Jak stwierdzono, oskarżeni okłamywali inwestorów SFM w sprawie tego, że korzystanie przez SFM z „zablokowanej” płynności było dla oskarżonych niedostępne, a także w sprawie ich osobistego handlu SFM

– stwierdzili prokuratorzy.

W miarę jak kapitalizacja rynkowa SFM wzrosła do ponad 8 miliardów dolarów, oskarżeni w oszukańczy sposób przekierowali i sprzeniewierzyli rzekomo „zablokowaną” płynność SFM o wartości milionów dolarów dla własnych korzyści

– dodali.

Według danych CoinGecko, wartość tokena SafeMoon spadła o 14,4% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Taki finał był do przewidzenia?

Projekt wystartował w czasie ostatniej hossy, dokładnie: w marcu 2021 roku. Tylko pomiędzy 12 marca a 20 kwietnia kurs SFM wzrósł o 55 000%.

Potem było już gorzej. Wykryto np. lukę w kodzie smart kontraktu zabezpieczającego protokół puli płynności projektu. Już wtedy doszło do krachu SFM o 70%.

Niedługo potem projekt trafił pod lupę SEC. Urzędnicy zaczęli badać to, czy twórcy SFM nie sprzeniewierzyli środki z funduszu firmy. Do tego CEO John Karony usłyszał już zarzuty o stosowanie wash tradingu.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.