SafeMoon to powtórka z FTX? Twórcy projektu aresztowani! Kurs SFM leci na łeb na szyję | Wiadomości | CrypS.

SafeMoon to powtórka z FTX? Twórcy projektu aresztowani! Kurs SFM leci na łeb na szyję

SafeMoon

Kontrowersyjny projekt SafeMoon kolejny raz trafia na nagłówki kryptowalutowych portali i znów dzieje się to w atmosferze skandalu. Wczoraj amerykańska SEC przekazała, że złożono oficjalny pozew sądowy przeciwko jego twórcom. Do akcji wkroczył także Departament Sprawiedliwości (DoJ) i dokonano aresztowania dwóch osób. 


Nawiązanie do upadłej giełdy FTX nie jest przypadkowe, bowiem dyrekcja SafeMoon jest oskarżona o podobne przestępstwa finansowe, jakich dopuścił się Sam Bankman-Fried. Wczoraj tj. 1 listopada, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przekazała, że zarzuca się tej firmie oraz trzem członkom jej kadry kierowniczej defraudację środków należący do ich klientów. Mowa tutaj o kwocie przynajmniej 200 mln dolarów.

Dyrektorzy SafeMoon aresztowani

Według informacji przekazanych mediom przez SEC, przedsiębiorcom stojącym za projektem SafeMoon zarzuca się defraudację środków wchodzących w skład funduszy korporacyjnych. Co więcej, mieli się także dopuścić sprzeniewierzenia funduszy inwestorów.

Oskarżeni to dyrektor generalny firmy – John Karony – oraz – dyrektor ds. technologii – Thomas Smith. Lista zarzucanych im przestępstw, to spisek, który miał na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi, spisek nakierowany na popełnienie oszustwa drogą elektroniczną oraz spisek związany z praniem pieniędzy.

W sprawie sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci tokena SFM oskarżycielem jest SEC, za pozostałe przestępstwa powodem w tej sprawie jest Departament Sprawiedliwości.

Weźmy pod uwagę, że ta instytucja zazwyczaj angażuje się w tego typu sprawy, dopiero gdy jest już w posiadaniu solidnych dowodów na to, że ktoś dopuścił się poważnego przestępstwa. Wyżej wymienieni dyrektorzy zostali wczoraj aresztowani i przewiezieni do aresztu.

Trzeci z oskarżonych podmiotów – Kyle Nagy – przebywa wciąż na wolności.

Więcej światła na temat nielegalnych działań w tej sprawie rzuciła SEC. Ponoć działania marketingowe SafeMoon miały na celu przekonanie inwestorów, że ich aktywa zostaną zablokowane w konkretnej puli płynności i nikt nie będzie miał do nich dostępu. Jednakże depozyt miał pozostać otwarty dla dyrekcji, która była w stanie obracać tymi środkami na potrzeby własnych prywatnych celów.

Jak twierdzono, oskarżeni celowo wprowadzili inwestorów w błąd i przeznaczyli miliony dolarów na podsycenie swojego chciwego planu i wzbogacenie się, kupując niestandardowy samochód sportowy Porsche, inne luksusowe pojazdy i nieruchomości

– przekazał mediom prokurator Breon Peace.

Na czym dokładnie opiera się SafeMoon?

Projekt ten wystartował w czasie ostatniej hossy, w marcu 2021 roku. Między 12 marca a 20 kwietnia kurs jego kryptowaluty – SFM – zwiększył się o 55 000%, a całkowita kapitalizacja rynkowa znalazła się na poziomie 5 miliardów dolarów.

Jednakże już wtedy branżowe media ostrzegały inwestorów, że zapewnienia twórców odnośnie stabilności wartości rynkowej są grubo przesadzone. Obawy te okazały się słuszne już w maju 2021 roku, gdy wykryto lukę w kodzie smart kontraktu zabezpieczającego protokół puli płynności. Wtedy to kurs SFN spadł o prawie 70%.

Jednakże niedługi czas później kapitalizacja rynkowa tokena ponownie wzrosła o 8 miliardów dolarów. Komisarze SEC twierdzą, że powodem tego stanu rzeczy było sprzeniewierzyli środki z funduszu firmy przed jej dyrekcję, by sztucznie zawyżyć kurs kryptowaluty. Co więcej, CEO projektu, czyli wspomniany już John Karony, usłyszał zarzuty o stosowanie wash tradingu, by dopuścić się oszustwa podatkowego.

Szemrane towarzystwo

Czy jednak powinniśmy robić wielkie, zdziwione oczy w następie pojawienia się doniesień o zatrzymaniu twórców SafeMoon? Sprawa wyglądała na SCAM już od dawna.

Przypomnijmy, że już na początku zeszłego roku prezes firmy oraz kilku współpracujących z nią celebrytów zostało oskarżonych o działania w oparciu o schemat “pump and dump”, czyli sztuczne pompowanie ceny danego aktywa. Również były już dyrektor marketingu był posądzony o nagabywanie do kupowanie tej kryptowaluty i zarzucono mu celowe wprowadzanie inwestorów w błąd.

W tym roku natomiast doszło do zhackowania protokołu SafeMoon, z którego skradziono prawie 9 milionów dolarów. Co prawda, napastnik zgodził się zwrócić 80% łupu, jednakże sprawa była bardzo podejrzana. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

Token SafeMoon leci na dno

Nie dziwnym jest, że skoro na jaw wyszło, że skoro fundamenty projekty w postaci uczciwości jego twórców zostały mocno podtopione, to i inwestorzy zaczęli pozbywać się jego natywnej kryptowaluty.

Kurs SFM leci na łeb na szyję. W momencie pisana tego artykułu cena token wynosi 0.00005663 dolara. Kryptowaluta straciła na wartości już prawie 70% w ciągu 24 godzin.

Kurs SFM spada. Źródło: TradingView
SafeMoonreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.