Oto kryptowaluty uznane przez SEC za papiery wartościowe. Dwa topowe altcoiny poza listą | Wiadomości | CrypS.

Oto kryptowaluty uznane przez SEC za papiery wartościowe. Dwa topowe altcoiny poza listą

SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wskazała niedawno, które z wirtualnych walut w jej opinii z pewnością nie są towarami. Dane te przestawiła na swojej stronie m.in. znana platforma zbierająca informacje o rynku kryptowalut CoinGecko.


Popularna platforma wskazała na liczne wirtualne waluty, które SEC uważa za niezarejestrowane papiery wartościowe. Niektóre z nich należą do pierwszej 20 największych kryptowalutowych projektów pod względem kapitalizacji rynkowej. 

SEC wymienia “zagrożone” kryptowaluty

O nowo utworzonej liście tweetował dziś m.in. popularny chiński dziennikarz Colin Wu znany na Twitterze, jako Wu Blockchain. Łącznie znalazło się na niej 48 altcoinów. Są to wirtualne waluty uznane przez amerykańskiego regulatora za papiery wartościowe m.in. w pozwach skierowanych przeciwko czołowym kryptowalutowym przedsiębiorstwom. 

W gronie najpopularniejszych zagrożonych altcoinów znalazł się, chociażby token przynależny do giełdy Binancebinance coin (BNB). Na liście tej widnieje również cardano (ADA), solana (SOL), tron (TRX), polygon (MATIC) i wiele innych wirtualnych walut. 

“Indeks” skonstruowany przez CoinGecko został uruchomiony na początku sierpnia br. Składają się na niego najbardziej “znaczące” wirtualne waluty, które zostały uznane za papiery wartościowe przez amerykańskiego regulatora w poprzednich procesach sądowych. Co ciekawe w najnowszym pozwie przeciwko Binance i Coinbase SEC wymienił aż 68 tokenów, CoinGecko uwzględnił na swojej liście jedynie 24 z nich.

W ostatnim czasie SEC prowadził dość agresywną kampanię skierowaną przeciwko kryptowalutom. Regulator ten pod przewodnictwem Gary’ego Genslera z chęcią uznałby prawie wszystkie wirtualne waluty za papiery wartościowe. Wspomniany organ twierdzi bowiem, że tego typu aktywa są sprzedawane inwestorom, którzy nabywając je, oczekują zysków.

Które wirtualne waluty nie zostały uwzględnione?

Dotychczas bezpieczny mógł czuć się tylko bitcoin (BTC). Gary Gensler wyraźnie bowiem podkreślił, iż jako jedyny wśród pozostałych kryptowalut jest on towarem. W swoich pozwach przeciwko Binance i Coinbase SEC nie wymienił też ethereum (ETH).

Mimo to na początku 2023 r. organ ten oskarżył platformę Kraken o oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych inwestorom z USA w postaci usługi stakowania ethera. Giełda ta następnie przeszła na ugodę z amerykańskim regulatorem, godząc się uiścić karę finansową oraz wycofać możliwość stakowania ETH ze swojej platformy. 

Obecnie stanowisko SEC wobec ethera jest wciąż niejasne. Gary Gensler unikał w tym r. odpowiedzi na pytanie, dlaczego ethereum powinno być uznane za papier wartościowy. W rankingu od CoinGecko nie widzimy zatem tego projektu. 

Co więcej, nie znalazł się w nim również drugi znany altcoin xrp (XRP). Należy przypomnieć, że w grudniu 2020 r. SEC pozwał firmę Ripple Labs oraz jej kierownictwo o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci wirtualnej waluty XRP. Niedawno wspomniane kryptowalutowe przedsiębiorstwo częściowo wygrało wieloletnią batalię sądową, ponieważ sędzia Analisa Torres wydała wyrok, z którego wynika, że sprzedaż XRP w ręce inwestorów detalicznych nie kwalifikuje się, jako niezarejestrowana oferta papierów wartościowych.

Krajobraz regulacyjny dot. kryptowalut na terenie Stanów Zjednoczonych pozostaje wciąż burzliwy. Niektóre firmy decydują się zaś na opuszczenie tego kraju w obawie o atak ze strony tamtejszych regulatorów.

SEC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.