Ripple vs. SEC - zapadł historyczny wyrok w sądzie! Kurs XRP reaguje | Wiadomości | CrypS.

Ripple vs. SEC – zapadł historyczny wyrok w sądzie! Kurs XRP reaguje

ripple-xrp

Firma Ripple Labs niejako wygrała walkę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku. Sędzia Analisa Torres orzekła w większej ilości przypadków na korzyść oskarżonej firmy.


Z dokumentów złożonych 13 lipca br. wynika, że XRP nie zostało uznane za papier wartościowy w przypadku programowej sprzedaży skierowanej do inwestorów detalicznych. 

Ripple z sukcesem w kilku kwestiach

Choć amerykański regulator próbował od końca 2020 r. zmusić firmę Ripple Labs do zaprzestania oferowania rzekomo niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci tokena XRP, finalnie sąd w niektórych kwestiach stanął po stronie przedsiębiorstwa z rynku cyfrowych aktywów.

Zgodnie z treścią dokumentów sądowych programowa sprzedaż XRP przez Ripple Labs nie była nielegalna. Idąc dalej, sędzia stwierdziła, że token XRP “niekoniecznie jest papierem wartościowym” – z wyjątkiem sytuacji, gdy został on sprzedany w celu pozyskania funduszy od instytucji.

Według Analisy Torres programowa sprzedaż XRP dla publicznych nabywców i dystrybucja na rzecz pracowników Ripple Labs nie stanowią sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Należy obok zaznaczyć, iż opinia sądu nie odnosi się do sprzedaży tej wirtualnej waluty na rynku wtórnym – np. kryptowalutowych giełdach.

SEC miało rację w jednym przypadku

Warto dodać, że Ripple Labs nie wygrało we wszystkich kwestiach. Na niekorzyść tej firmy Analisa Torres uznała bowiem że instytucjonalna sprzedaż XRP o wartości 728 mln dol. stanowiła niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych. Sędzia zauważyła, iż inwestorzy instytucjonalni kupili tę wirtualną walutę w oczekiwaniu na zyski, jakie przyniesie im projekt Ripple. 

Instytucjonalna sprzedaż XRP przez Ripple stanowiła niezarejestrowaną ofertę kontraktów inwestycyjnych z naruszeniem sekcji 5 ustawy o papierach wartościowych

– zaznaczyła Analisa Torres.

Kurs XRP rośnie o blisko 40% w ciągu doby

Społeczność kryptowalut zareagowała wysoce optymistycznie na opinię wydaną przez amerykański sąd. Widoczne jest to m.in. w silnym skoku cenowym XRP. W zakresie 24-godzinnym kurs tej wirtualnej waluty wzrósł o ponad 38%, według danych pochodzących z platformy CoinMarketCap. 

xrp-kurs
Kurs XRP. Zakres 24-godzinny. Źródło: coinmarketcap.com

W chwili pisania tego tekstu za kryptowalutę tę trzeba zapłacić około 0,6484 dol.. Mimo mocnego podniesienia ceny od ATH dzieli ją jednak wciąż ogromna przepaść. Rekordowy poziom na wykresie XRP wyniósł bowiem 3,8419 dol. w styczniu 2018 r. 

ripple-xrpreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.