Staking zniknie z giełd w USA? 30 mln USD kary dla Krakena | Wiadomości | CrypS.

Staking zniknie z giełd w USA? 30 mln USD kary dla Krakena

Michał Misiura
sec

Giełda kryptowalut Kraken przestanie świadczyć usługi stakingu i zapłaci 30 mln dolarów kary na mocy ugody z SEC. Prezes Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Garry Gensler, wyjaśnił swoje stanowisko na temat tego rodzaju produktów. 


Dlaczego ma to znaczenie:

  • SEC wyjaśnił swoje stanowisko – usługi SaaS (Staking as a Service) to umowa inwestycyjna i jej świadczenie wymaga zezwolenia Komisji,
  • Na celowniku regulatora mogą znaleźć się wszystkie giełdy i spółki oferujące staking klientom w USA,
  • SEC nie ma nic przeciwko stakingowi prowadzonemu na własną rękę – na werdykcie mogą zyskać zdecentralizowane protokoły, które umożliwiają jego prowadzenie, takie jak Lido i Rocket Pool,
  • Paradoksalnie werdykt regulatora może przyczynić się do zwiększenia decentralizacji Ethereum,
  • Amerykańskie giełdy kryptowalut mogą spojrzeć przychylniejszym okiem na Europę, ponieważ nie obowiązują w niej podobne ograniczenia.

Kraken zawiera ugodę z SEC

Kraken zawarł ugodę z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Na jej mocy giełda kryptowalut z San Francisco zapłaci 30 mln dolarów za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Jak podano w czwartkowym komunikacie organu regulacyjnego spółka nie zarejestrowała swojego programu Staking as a Service (SaaS)

Kraken zgodził się zaprzestać świadczenia usług stakingu dla klientów w USA, ale nie przyznał się ani nie zaprzeczył zarzutom zawartym w skardze SEC.

Staking będzie nadal dostępny w ofercie giełdy w regionach obsługiwanych przez jej oddzielne spółki zależne, np. w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Wkrótce możemy spodziewać się ogłoszenia podobnych ugód pomiędzy SEC i innymi amerykańskimi giełdami kryptowalut. Być może do tego odnosiła się ostatnia wypowiedź prezesa Coinbase. Brian Armstrong uderzał w niej w SEC twierdząc, że Komisja będzie starała się zakazać detalicznego stakingu.

Garry Gensler tłumaczy: staking tak, SaaS nie

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przedstawiła swoje stanowisko na temat stakingu, publikując nagranie z jej przewodniczącym Garrym Genslerem. Wypowiedź szefa SEC można streścić w trzech punktach:

  1. SEC nie idzie na wojnę ze zdecentralizowanym stakingiem – bezpośredni staking oraz zdecentralizowane usługi stakingu, takie jak Rocket Pool i Lido, są w porządku,
  2. Na celowniku Komisji znajdą się scentralizowane usługi Staking as a Service (SaaS), w których przypadku wiele spółek nie ujawnia sposobu działania ich produktu – to “czarne skrzynki”, które SEC postara się otworzyć,
  3. W optyce regulatora usługi SaaS to produkty inwestycyjne, które muszą zyskać jego aprobatę.

Bitcoin spada, Rocket Pool rośnie

Oświadczenie wydane przez SEC wpłynęło na kursy kryptowalut. Bitcoin spadł poniżej poziomu 22 000 USD. Kurs Ethereum znalazł się w okolicy 1550 USD.

kurs kryptowalut 10 lutego 2023
Dane: Coin360

Jednocześnie zyskały zdecentralizowane protokoły stakingowe. W pierwszej chwili po ogłoszeniu ugody kurs Lido DAO wystrzelił do poziomu 2,89 USD, jednak wkrótce później kryptowaluta podążyła za trajektorią rynku i odnotowała 6% straty. Na plusie wciąż znajduje się jednak Rocket Pool (RPL), który zyskał w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 5%. Aktualnie jego kurs znajduje się tuż poniżej 50 USD.

secreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.