Odejście CZ z Binance i ugoda na 4,3 mld USD były zaplanowane od dawna! | Wiadomości | CrypS.

Odejście CZ z Binance i ugoda na 4,3 mld USD były zaplanowane od dawna!

Karolina Kropopek
Changpeng Zhao odchodzi z Binance

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami ze strony Bloomberga traderzy VIP czołowej giełdy kryptowalut mogli zostać wtajemniczeni w plany dot. zbliżającej się ugody z amerykańskim rządem.


Niedawno platforma Binance przystała na warunki władz Stanów Zjednoczonych związane z zapłatą kary w wysokości 4,3 mld dol., wycofaniem się z tamtejszego rynku oraz odejściem Changpenga Zhao ze stanowiska dyrektora generalnego. Podobno niektórzy handlowcy mogli mieć dostęp do tych informacji, zanim ujrzały one światło dzienne.

Traderzy VIP z Binance wiedzieli wcześniej o ugodzie?

Z doniesień medialnych wynika, że ugoda została omówiona podczas prywatnej kolacji zorganizowanej dla niektórych z największych inwestorów Binance uczestniczących w konferencji w Singapurze we wrześniu tego roku.

Podobno kilku uczestników wspomnianego “ekskluzywnego” spotkania doniosło o nim Bloombergowi. Brała w nim udział grupa animatorów i traderów, która uzyskała wczesny wgląd w zbliżające się zamieszanie prawne.

Zgromadzeni wypytywali kierownictwo Binance o problemy prawne. Co więcej, przekonano ich, iż giełda ta jest w stanie zapłacić karę w wysokości 4 mld dol. Chociaż Changpeng Zhao (były dyrektor generalny Binance) nie był obecny podczas tego “tajnego” zebrania, uczestniczył w nim za to Richard Teng, który objął niedawno stanowisko CEO.

Rzecznik Binance poproszony przez Bloomberga o skomentowanie tych doniesień podkreślił, że przedstawiony opis wydarzeń jest niedokładny. Odmówił jednak podania, które aspekty były błędne.

To właśnie 2 miesiące po tym spotkaniu Departament Sprawiedliwości, Departament Skarbu i Komisja Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi zawarły ugodę z Binance opiewającą na kwotę 4,3 mld dol.

Dochodzenie trwające latami

Amerykański Departament Sprawiedliwości wziął pod lupę czołową giełdę kryptowalut oraz jej kierownictwo już w 2018 r. Jego działania nasiliły się jednak dopiero w 2023 r. po tym, gdy w listopadzie 2022 r. doszło do upadku innej platformy przeznaczonej do handlu wirtualnymi walutami – FTX.

Wśród oskarżeń wysuniętych wobec Binance znalazło się m.in. umożliwianie prania brudnych pieniędzy oraz naruszenia sankcji, a także sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci niektórych altcoinów.

Były CEO Binance przyznał się niedawno do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej oraz wyraził zgodę na zapłatę grzywny w wysokości 50 mln dol. Changpeng Zhao wpłacił również kaucję w wysokości 175 mln dol. Co więcej, grozi mu kara do 18 miesięcy pozbawienia wolności. Jego rozprawa została wyznaczona na luty 2024 r. Jeśli nie stawi się on w sądzie, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 250 tys. dol.

Należy przypomnieć, że Changpeng Zhao przebywał w swojej rezydencji Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które nie mają podpisanej umowy o ekstradycję z USA. W ubiegłym tygodniu poleciał jednak do Stanów Zjednoczonych, aby stawić się na przesłuchaniu.

Changpeng Zhao odchodzi z Binancereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.