Kurs bitcoina reaguje po doniesieniach o ugodzie Binance. Szansa dla rynku kryptowalut? | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina reaguje po doniesieniach o ugodzie Binance. Szansa dla rynku kryptowalut?

Jacek Walewski
Bitcoin

Dyrektor generalny Binance, Changpeng „CZ” Zhao, przyznał się do winy i odchodzi z piastowanego przez siebie stanowiska. Wszystko dot. sporu z Departamentem Sprawiedliwości. Wielu uważa, że zwiększa to szanse na ostateczne zatwierdzenie funduszu rynku spot bitcoina.


CZ odchodzi, kurs spada

W chwili pisania tego tekstu cena BTC wynosi ok 36 500 USD. Od wczoraj spadła o 2,2%, zaś w skali tygodnia nadal jesteśmy „na plusie” o 2,6%. Wcześniej kurs jednak zaliczył korektę do 35 700 USD. Binance coin (BNB), co oczywiste, traci na wykresie mocniej. W ciągu doby spadł o ponad 10% do poziomu 223 USD.

Wszystko powyższe jest efektem tego, że CZ odchodzi ze stanowiska CEO, a jego giełda, Binance, poszła na ugodę z władzami USA i zapłaci karę w wysokości 4,3 miliarda USD za naruszenie sankcji i przepisów dotyczących przesyłania pieniędzy. Pisaliśmy o tym tutaj.

Niektórzy inwestorzy uważają, że odejście CZ to tak naprawdę coś dobrego, bowiem zwiększa prawdopodobieństwo zatwierdzenia przez amerykańską SEC jednego lub więcej ETF-ów na bitcoiny.

Dzięki tej ugodzie oczekiwania dotyczące [stworzenia] spotowego funduszu ETF bitcoina mogą wzrosnąć do 100%, ponieważ branża będzie zmuszona przestrzegać zasad, których muszą przestrzegać firmy TradFi. Co ważniejsze, wybielanie tej branży wzmocni argumenty za przyjęciem bitcoina przez graczy instytucjonalnych i prawdopodobnie [BTC] stanie się bezpiecznym aktywem w portfelach inwestorów

– skomentowała ostatnie wydarzenia firma Matrixport.

Problemy na rynku

Mimo to, jak na razie na rynku zobaczyliśmy mały koniec świata. Decyzje Binance i CZ okazały się kosztowne dla inwestorów wykorzystujących dźwignię finansową.

Dane z Coinglass pokazują, że w ciągu 12 godzin od ogłoszenia ugody giełdy z władzami USA zlikwidowano 110 milionów USD pozycjach długich na BTC w porównaniu do 37,2 miliona USD w pozycjach krótkich. W ciągu ostatniej godziny proporcje te uległy odwróceniu: zlikwidowano 4,26 mln USD w pozycjach krótkich w porównaniu do 111 000 USD w pozycjach długich.

Na rynku BNB odnotowano likwidację 3,73 miliona USD na długich pozycjach w porównaniu do 1,61 miliona USD na krótkich pozycjach. Dane pokazują, że wolumen opcji dla BNB wzrósł o 68% aż do 2,41 miliona USD. Zainteresowanie otwartymi opcjami wzrosło o 29% do 3,47 miliona USD.

Handlowcy na rynku kontraktami terminowymi na ether (ETH) ponieśli straty w wysokości 27 milionów USD, podczas gdy ich koledzy, którzy wybrali SOL, notują straty w wysokości 10 milionów USD.

Likwidacja oznacza sytuację, w której giełda odgórnie zamyka lewarowaną pozycję inwestora z powodu częściowej lub całkowitej utraty jego początkowego depozytu zabezpieczającego. Dzieje się tak, gdy inwestor nie jest w stanie spełnić wymogów depozytu zabezpieczającego dla pozycji lewarowanej (nie posiada wystarczających środków, aby utrzymać pozycję otwartą). Duże likwidacje mogą sygnalizować lokalny szczyt lub dołek. Innymi słowy, oznaczają „wyczyszczenie” rynku.

Bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.