Kurs BTC wraca powyżej 44 000 USD - bitcoin zyskuje w czasie wojny | Wiadomości | CrypS.

Kurs BTC wraca powyżej 44 000 USD – bitcoin zyskuje w czasie wojny

Michał Misiura
już dziś na nyse rozpocznie się handel pierwszym bitcoin etf w historii usa

Pięć dni od daty rosyjskiej napaści na Ukrainę kurs bitcoina rośnie o 17%. Ku pierwszej kryptowalucie zwracają się mieszkańcy obu krajów, którzy chcą chronić swój majątek.

W ciągu jednego dnia cena bitcoina przebiła poziomy oporu na wartościach 39 500, 41 300 i 44 000 dolarów. Kurs BTC, który od dłuższego czasu wydawał się być skorelowany z rynkiem amerykańskich akcji, odkleił się od indeksu giełdowego S&P 500.

Aktualnie bitcoin i altcoiny, radzą sobie także dużo lepiej niż złoto, które przyjęło się traktować jako bezpieczne aktywo na niepewne czasy.

S&P 500, złoto i bitcoin w momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainę
S&P 500, złoto i bitcoin w momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainę – źródło: Kaiko

Kurs bitcoina rośnie pod wpływem wojny i sankcji

Ponieważ nie ma centralnego kontrolera, który mógłby narzucić swoją moralność użytkownikowi, krypto może być wykorzystywane do społecznego finansowania ukraińskiej armii albo pomagać Rosji w omijaniu sankcji – powiedział Tom Robinson z Elliptic, cytowany przez New York Times.

Powyższe słowa głównego naukowca i współzałożyciela firmy zajmującej się analizą blockchain, oddają dobrze sytuację na Wschodzie. Kurs bitcoina rośnie w tej chwili ponieważ kupują go zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie. Mieszkańcy napadniętego kraju zabezpieczają się w ten sposób przed wojną, która ogranicza ich dostęp do oszczędności w bankach oraz uderza w kurs hrywny. Rosjanie chronią się przed sankcjami nakładanymi na ich państwo, obawiając się dalszej dewaluacji rubla.

Trzeba dodać też, że już przed wojną oba kraje znajdowały się w czołówce rankingów państw o największej adopcji kryptowalut.

BTC zabezpieczeniem dla oligarchów?

Inny aspekt „wojennego” wykorzystania kryptowalut poruszył Reuters. W publikacji agencji przytoczono wypowiedź Ipeka Ozkardeskaya, starszego analityka banku Swissquote, który wskazał, że bitcoin może stać się bezpieczną przystanią dla rosyjskich oligarchów cierpiących w wyniku zachodnich sankcji. 

Może prowadzić to do regulacji w krajach NATO przeciwko używaniu kryptowalut, ale drugą stroną jest to, że może dojść do szerszej adopcji w miejscach geopolitycznych zawirowań – komentowała Katie Talati, szefowa ds. badań w firmie Arca.

już dziś na nyse rozpocznie się handel pierwszym bitcoin etf w historii usareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.