Jeśli nie chcesz trafić do więzienia, trzymaj się tych zasad. Rada dla programistów DApps | Wiadomości | CrypS.

Jeśli nie chcesz trafić do więzienia, trzymaj się tych zasad. Rada dla programistów DApps

DeFi

Twórcy zdecentralizowanych aplikacji (DApps) powinni dopilnować, aby ich inteligentne kontrakty nie mogły nigdy zostać zmienione. Ten błąd może bowiem kosztować ich… wolność.


  • Peter Van Valkenburgh uważa, że twórcy DAppsów powinni mieć się na baczności. Chodzi o to, jak projektują swoje rozwiązania,
  • Wskazał na przykład twórcy Tornado Cash, który może skończyć w więzieniu. Powód? Stworzył po prostu kod do miksera kryptowalut.

Twórcy DAppsów powinni uważać

Z regulacyjnego punktu widzenia jest to naprawdę ważne

– powiedział dyrektor ds. badań Coin Center, Peter Van Valkenburgh, w czasie panelu, jaki miał miejsce 9 kwietnia podczas Bitcoin Policy Summit w Waszyngtonie.

Co dokładnie miał na myśli? Jego wypowiedź dotyczy pracy programistów i tego, jak ich działania powinny zostać wpasowane w system prawny. Chodzi o to, by potem nie „wylądowali w więzieniu”.

Jak nie zmarnować sobie życia przez kreatywność? Van Valkenburgh twierdzi, że programiści powinni od samego początku zadbać o to, aby do inteligentnych kontraktów dodano element niezmienności. Innymi słowy, nie mogą być modyfikowalne.

W przypadku tych, którzy pozwalają na włączanie i wyłączanie inteligentnej umowy za pomocą mechanizmu wielu podpisów lub w drodze głosowania w sprawie zarządzania, istnieje znacznie większe ryzyko, że zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku wystąpienia na platformie elementów nielegalnej działalności.

W tym świecie pojawiają się bardzo trudne pytania dotyczące tego, czy wszyscy uczestnicy [ponoszą] odpowiedzialność za działania związane z tą inteligentną umową […] Nie sądzę, aby te pytania miały dobre skutki regulacyjne

– dodał ekspert.

Realia prawne

Czy problem nie jest jednak wydumany? Niestety nie. Niedawno analizowano np. sprawę zdecentralizowanej giełdy Uniswap. W jej kontekście sąd orzekł, że osoba, która pisze kod komputerowy, nie powinna ponosić odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie platformy na nim opartej przez osobę trzecią.

Tyle że nie wszystkim się upiekło. Wiemy przecież o akcie oskarżenia wobec twórców miksera Tornado Cash. Mało tego, ten casus prawny pokazuje, że smart kontakty, które są niezmienne też nie gwarantują programistom bezpieczeństwa.

Alexey Pertsev, deweloper stojący za tym mikserem kryptowalut, spędził osiem miesięcy za kratkami w Holandii pod zarzutem udziału w wykorzystywaniu jego protokołu do prania pieniędzy.

Inny deweloper Tornado Cash, Roman Storm, nie przyznał się do postawionych mu w Stanach Zjednoczonych zarzutów dot. prania pieniędzy lub ułatwiania realizacji tegoż.

Van Valkenburgh twierdzi, że finał sprawy Storma będzie ważnym precedensem i może pokazać, czy programiści są bezpieczni, czy też nie.

DeFi



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.