Sukces Uniswap w sądzie. Dlaczego może być kluczowy dla sprawy Coinbase vs. SEC? | Wiadomości | CrypS.

Sukces Uniswap w sądzie. Dlaczego może być kluczowy dla sprawy Coinbase vs. SEC?

Giełdzie Uniswap udało się uniknąć problemów prawnych w związku z pozwem od użytkowników. Niemniej jednak, orzeczenie w tej sprawie może mieć szerszy charakter, gdyż w Stanach Zjednoczonych obowiązuje prawo precedensu. 


Czy ten kazus pomoże rozwiązać sytuację Coinbase w walce z SEC? 

Sąd decyduje w sprawie Uniswap 

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku oddalił pozew zbiorowy przeciwko Uniswap Labs i CEO firmy. Powództwo zostało złożone przez użytkowników, którzy utracili środki na skutek oszustw związanych z tokenami na tej zdecentralizowanej giełdzie kryptowalut. Ciekawostką jest fakt, że sędzia Katherine Polk Failla, która wydała orzeczenie – jest również odpowiedzialna za sprawę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko Coinbase.

Szczegóły oddalonego pozwu

Dokument został złożony w kwietniu 2022 roku przez sześć osób, które zakupiły tokeny na Uniswap pomiędzy grudniem 2020, a marcem 2022 roku. Powodowie argumentowali, że Uniswap Labs kontrolowało pulę płynności w protokole, w tym te stworzone przez oszustów, na których stracili pieniądze. Domagali się unieważnienia zawartych smart kontraktów i odszkodowania z tego tytułu. Sytuacja użytkowników okazała się inna, niż sami zakładali. 

Argumenty Sądu

Sędzia Failla stwierdziła, że żadna ze stron nie znała tożsamości oszustów i zamiast ich pozywać, powodowie zdecydowali się na pozwanie Uniswap i jego inwestorów kapitałowych. Sędzia podkreśliła, że obecny stan regulacji kryptowalut nie daje powodom podstaw do roszczeń. Failla również zauważyła, że ether i bitcoin są “krypto-towarami”, co było częścią jej uzasadnienia do oddalenia pozwu. To pokazuje, że z jednej strony wyrok jest korzystny dla kryptowalut, a z drugiej – że anonimowość oszustów zamyka jakikolwiek przewód sądowy i nie możemy egzekwować prawa z platform z branży krypto.

Reakcje społeczności

Decyzja sądu została przyjęta z zadowoleniem przez komentatorów, którzy zauważyli, że wykazuje ona głębokie zrozumienie dla zdecentralizowanych finansów. Pojawiają się jednak również głosy krytyki: 

Wielka lekcja dla decydentów kryptowalutowych i organów nadzoru finansowego (oraz całego państwa administracyjnego). Jeśli zdecydujesz się uniknąć procesu prawnego, jeśli nie chcesz angażować się w tworzenie przepisów w dobrej wierze, sądy nie będą cię ratować.

 

Powiedzmy sobie szczerze – brak regulacji dla Uniswap i określenia polityki bezpieczeństwa sprawił, że platforma może robić co chce – w ramach obowiązujących i dziurawych przepisów prawa. Chociaż wiele giełd sprawdza KYC, AML i wykonuje inne metody do weryfikacji użytkowników, to często same nie mają dostatecznych zabezpieczeń przed oszustami. 

Podsumowanie

Orzeczenie to może mieć długofalowe konsekwencje dla regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych – zwłaszcza w kontekście trwających debat na temat tego, czy kryptowaluty powinny być traktowane jako papiery wartościowe, czy towary. Sędzia Failla oddaliła sprawę w ten sposób, że nie może być ona ponownie rozpatrywana. To nie pierwszy proces w tym roku, który ma aż takie znaczenie w branży. Czy to zmieni losy Coinbase w walce z SEC? Dowiemy się pewnie niebawem!
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.