Jak zareaguje rynek w przypadku zatwierdzenia ETF-ów na Ethereum? Ten czynnik może wybić kurs ETH | Wiadomości | CrypS.

Jak zareaguje rynek w przypadku zatwierdzenia ETF-ów na Ethereum? Ten czynnik może wybić kurs ETH

ETF Ethereum

W tym tygodniu poznamy decyzję amerykańskiej SEC w sprawie wniosków dot. uruchomienia ETF-ów dla ceny spot etheru. Rynek kryptowalut od minionego poniedziałku znów żywi wielkie nadzieje, że niezbyt przychylny mu regulator jednak wyda zgodę na tego typu fundusze giełdowe. Co natomiast sądzą branżowi eksperci? 


  • Jeden z twórców Ethereum – Joe Lubin – pozostaje optymistą co do popytu instytucji wobec alokacji na tego altcoina. Wyjaśnił, dlaczego sytuacja jest nawet lepsza niż w przypadku ETF-ów na bitcoina,
  • Natomiast analityk Bloomberg ETF – James Seyffart – spodziewa się, że start tych instrumentów finansowych skupionych na ETH może się nieco opóźnić, nawet jeśli SEC wyda w tym tygodniu zielone światło.

ETF na ether rodzi wielkie nadzieje

W poniedziałek otrzymaliśmy informację, że szanse na pozytywny werdykt ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odnośnie oczekujących wniosków o utworzenie spotowych ETF-ów na ether wzrosły z 25% do 75%.

Regulator zwrócił się bowiem do podmiotów ubiegających się o zgodę na ich emisję z zaleceniem dokonania pewnych zmian w ich podaniach w trybie ekspresowym. 9 firm, na czele z BlockRock, Fidelity, VanEck oraz ARK Investment oczekuje od 3 miesięcy na ostateczne stanowisko SEC w tej sprawie.

W najnowszym udzielonym wywiadzie jeden z twórców tej kryptowaluty oraz jej blockchaina, a zarazem dyrektor generalny wspierającej tej ekosystem firmy Consensys, czyli Joe Lubin, podzielił się swoją prognozą, jak zachowają się inwestorzy instytucjonalni po starcie ETF-ów dla największego z altcoinów.

Programista stwierdził, że instytucje, które od stycznia br. kupują bitcoina za pośrednictwem kasowych ETF-ów, zaczną dywersyfikować swój kapitał, by jego część przerzucić właśnie na ETF-y śledzące cenę spot etheru.

Zauważył jednak, że w tym przypadku podaż tego aktywa będzie bardziej ograniczona niż w przypadku bitcoina. Wyjaśnił, że dane on-chain wskazują aktualnie, iż ponad 27% całkowitej podaży ETH jest obecnie zablokowana w protokołach stakingowych w sieci Ethereum. Te natomiast generują dodatkowy zysk dla ich posiadaczy z racji zabezpieczania sieci poprzez staking.

Większość ETH jest wykorzystywana w protokole podstawowym, systemach DeFi lub DAO

– powiedział Lubin.

Co za tym idzie, poziom zablokowanej podaży w połączeniu z rosnącą dynamiką na rynku etheru może doprowadzić do tego, że jego kurs będzie jeszcze lepiej reagował w następstwie wpływu nowego kapitału do funduszy giełdowych, niż miało to miejsce w przypadku bitcoina. 

Wartość rynkowa BTC od pierwszej połowy stycznia, czyli startu ETF-ów na niego, wzrosła o 65% osiągając nowy rekord wszechczasów na poziomie 73,7 tys. dolarów.

Lupin zwrócił również uwagę na potencjalny skok aktywność w sieci Ethereum, co doprowadzi do tego, że spalanie części tokenów ETH wzrośnie, co jeszcze przyśpieszy ograniczenie ich podaży.

Musimy uzbroić się w cierpliwość?

SEC ma termin do jutra, czyli 23 maja oraz 24 maja na zatwierdzenie oczekujących wniosków. W pierwszej kolejności czekają podania od VanEck oraz Ark Investment, jednakże spodziewane jest zatwierdzenie wszystkich zgłoszeń w tym samym czasie, analogicznie jak w przypadku ETF-ów na bitcoina.

Analityk Bloomberg ETF – James Seyffart –  prognozuje jednak, że nawet w przypadku wydania już w tym tygodniu zielonego światła na te instrumenty finansowe, zostaną one wprowadzone na rynek dopiero po jakimś czasie:

Musimy faktycznie zobaczyć dokumenty zatwierdzające SEC dla wszystkich 19b-4, a następnie zezwolenia S-1. Do uruchomienia ETF-ów mogą minąć tygodnie lub dłużej.

Formularze 19b-4s odnoszą się bowiem do zmian zasad giełdowych, które są składane przez tego typu platformy w celu uzyskania nowych funduszy.

Zgłoszenia S-1 są rodzajem dokumentacji pochodzącej stricte od pojedynczych emitentów. Obie grupy tych zgłoszeń muszą uzyskać aprobatę od SEC, nim ETF-y na ether faktycznie wystartują.

Z tego, co przekazano opinii publicznej, wiemy, że niektóre podmioty ubiegające się o ich uruchomienie w swoich podaniach usunęły wzmiankę dot. stakingu ETH.

Wielu ekspertów ds. prawa wyjaśniała, że opcja stake’owania jest problematyczna, bowiem może nadawać kryptowalucie status papieru wartościowego, a nie towaru.

ETF Ethereum



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.