Grayscale potwierdza, że będzie aplikować o Bitcoin ETF | Wiadomości | CrypS.

Grayscale potwierdza, że będzie aplikować o Bitcoin ETF

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
grayscale otwiera fundusz

Największy operator bitcoinowych funduszy – Grayscale, potwierdził swoje plany złożenia wniosku o utworzenie ETFu.

Grayscale Investments potwierdził, że planuje złożyć wniosek o przekształcenie swojego bitcoinowego funduszu powierniczego w produkt typu Bitcoin ETF. Rzecznik spółki ujawnił, że zdecydowała się ona na złożenie wniosku o ETF po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) – najwyższy regulator finansowy w USA – dała zielone świadło dla ETFu od ProShares.

Zatwierdzenie funduszu ETF opartego na Bitcoinie określono jako przełomowy moment dla branży kryptowalut. Pomoże on bowiem w legitymizacji tej klasy aktywów wśród tradycyjnych inwestorów. Autoryzowany produkt ETF jest powiązany z kontraktami futures na Chicago Mercantile Exchange (CME) i już jutro ma wystartować na nowojorskiej giełdzie.

Jennifer Rosenthal – dyrektor ds. komunikacji w Grayscale – poinformowała na Twitterze, że firma wcześniej czekała na formalne wskazówki ze strony SEC.

Dzisiaj jestem szczęśliwa mogąc potwierdzić, że Grayscale złoży wniosek o przekształcenie GBTC w ETF, jak tylko pojawią się wyraźne, formalne wskazówki ze strony SECu.

Grayscale chce stworzyć ETF z fizycznym pokryciem

W odróżnieniu od ostatnich ETF-ów śledzących kontrakty terminowe, Grayscale będzie dążyć do stworzenia ETF-u, który ma fizyczne pokrycie, znanego także jako spot ETF. Jeśli zostanie on zatwierdzony, może to być pierwszy w historii tego typu produkt, który trafi na amerykański rynek akcji.

Obecnie Grayscale pozwala inwestorom uzyskać ekspozycję na Bitcoina poprzez prywatny fundusz powierniczy o nazwie Grayscale Bitcoin (GBTC). Emituje on akcje będące przedmiotem obrotu na amerykańskim rynku giełdowym. Z całkowitej sumy aktywów pod zarządzaniem (AUM) wynoszącej 52,6 miliarda dolarów, aż 38,6 mld przypada właśnie na GBTC.

Chociaż GBTC od dawna jest ważnym narzędziem inwestycyjnym w przestrzeni kryptowalutowej, ma on sporo wad. Największą z nich jest wysoki próg wejścia. Ze względu na sposób, w jaki jest on skonstruowany, jego akcje często są notowane po wyższej cenie niż BTC. Poprzez przejście na ETF, Grayscale chce wyeliminować tę różnicę. To z kolei skutkowałoby większym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych.

Rosenthal dodała, że już w przyszłym tygodniu planuje złożyć u regulatorów specjalny dokument zwany 19B-4, który pozwoli na przekształcenie ich funduszu powierniczego GBTC w ETF. Po złożeniu wniosku SEC powinna podjąć decyzję w ciągu 75 dni.

Ambicje Grayscale mogą jednak napotkać opór ze strony Komisji. Jej przewodniczący Gary Gensler, powiedział bowiem wcześniej, że czuje się komfortowo tylko z ETF-ami opartymi na kontraktach terminowych.

grayscale otwiera funduszreklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.