Grayscale planuje zamienić GBTC na Bitcoinowy ETF | Wiadomości | CrypS.

Grayscale planuje zamienić GBTC na Bitcoinowy ETF

Zerelik Maciej
grayscale

Grupa zarządzająca cyfrowymi aktywami Grayscale ogłosiła dziś zamiar przekształcenia największego na świecie funduszu powierniczego BTC – GBTC – w fundusz typu ETF (exchange-traded fund).

Uruchomiwszy produkt w 2013 r., Grayscale była pionierem w branży w zakresie dostarczania zgodnej z regulacjami ekspozycji na bitcoiny inwestorom instytucjonalnym. Obecnie jest to jedyny bitcoinowy fundusz, który raportuje swoje działania bezpośrednio do SECu.

grayscale roadmap
źródło: Grayscale

Spółka posiada 38,8 miliardów dolarów w aktywach pod zarządzaniem. GBTC przystępujący do wyścigu ETFów jest bez wątpienia dobrą wiadomością. Nie ma bowiem żadnego innego produktu inwestycyjnego, który może pochwalić się tak mocnym statusem regulacyjnym, osiągnięciami, wielkością, czy płynnością. Choć wiele firm ubiega się obecnie o zgodę amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na oferowanie bitcoinowych ETF-ów, póki co żadna z nich nie otrzymała na to zgody.

Grayscale ogłosiła także, że gdyby produkt GBTC został przekształcony w ETF, opłaty za zarządzanie nim uległyby znacznemu zmniejszeniu. Jest to dobra wiadomość dla inwestorów, którzy obecnie płacą 2 procent rocznie za utrzymywanie środków w funduszu. Póki co nie ujawniono jednak, ile wyniesie nowa opłata za zarządzanie, którą zaproponuje Grayscale.

Jak informowaliśmy ostatnio, Grayscale uruchomił pięć nowych funduszy. Nowe produkty to Basic Attention Token ($ BAT), Chainlink ($ LINK), Decentraland ($ MANA), Filecoin ($ FIL) i Livepeer ($ LPT). Wkrótce możemy spodziewać się trustów dla projektów tj. Aave, Cosmos, Polkadot, Monero i Cardano.

grayscale
reklama
reklama