Górnicy przestają masowo wyprzedawać bitcoiny

koniec wydobywania eth w algorytmie proof of work
W tym poście:
Bitcoin
-3.18%

W sierpniu i wrześniu 2022 r. publiczni górnicy sprzedali mniej bitcoinów niż wydobyli. Był to pierwszy taki przypadek od maja – zauważają eksperci Hashrate Index.


W czerwcu publiczni górnicy upłynnili łącznie 23% rezerw bitcoinów, sprzedając 14 600 BTC. W lipcu firmy sprzedały 5767,9 BTC.

W trzecim kwartale warunki rynkowe nadal wywierały presję na siłę finansową górników. Jednak tempo sprzedaży wydobytych bitcoinów spadło.

Wzrost hash rate i cen prądu

W USA, gdzie publiczni górnicy mają największy wolumen transakcji, koszt wyprodukowania 1 BTC wzrósł w niektórych stanach ponad dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powodem był wzrost hash rate’u i cen energii elektrycznej.

Przed inflacją ceny prądu w normalnym kontrakcie na sprzęt hostingowy wynosiła 0,05-0,06 USD. Teraz wzrosła do 0,08-0,09 USD. Wielu dostawców przeszło z modelu all-inclusive na podział przychodów.

Tymczasem większość hostów osiągnęła próg rentowności nawet w przypadku hostingu najnowszej generacji górników ASIC, takich jak Antminer S19j Pro. W raporcie czytamy:

W ciągu kwartału spółki publiczne nadal zastawiały platformy wydobywcze i bitcoiny, aby finansować działalność i spłacać kredyty, sprzedaż aktywów zagrożonych zaczęła rosnąć i byliśmy świadkami pierwszego poważnego bankructwa na rynku niedźwiedzia.

Hashrate Index wskazał, że Antminer S19 XP rozpoczął wysyłkę w trzecim kwartale. Po pierwszym kwartale cena futures tych urządzeń od Bitmaina wspięła się wyżej niż porównywalnych jednostek (o wydajności energetycznej powyżej 38 J/TH). Zdaniem ekspertów, sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez kilka tygodni.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->