Ethereum czy Solana? Arthur Hayes mówi o detronizacji ETH na rynku altcoinów | Wiadomości | CrypS.

Ethereum czy Solana? Arthur Hayes mówi o detronizacji ETH na rynku altcoinów

Karolina Zawodnik
Ethereum czy Solana

Założyciel oraz były dyrektor generalny giełdy kryptowalutowych instrumentów pochodnych BitMEX – Arthur Hayes – skomentował ostatnie wzrosty najbliższego rywala dla projektu Ethereum. Mowa tu o Solanie (SOL), której kurs leciał wciąż na północ, mimo iż reszta rynku kierowała się w dół.


  • Kryptowaluta SOL doznała w ostatnim czasie silnych wzrostów, wyprzedzając binance coina (BNB) pod względem kapitalizacji rynkowej,
  • Choć sieć Solany zyskuje coraz to większe uznanie wśród członków branży kryptowalut, Arthur Hayes w dalszym ciągu preferuje Ethereum.

Kurs SOL zyskuje na wartości

Główna wirtualna waluta przynależna do sieci Solany odnotowała w ostatnim czasie silny skok swojej wartości. Jej cena podniosła się o blisko 30% w zakresie 7-dniowym. Co więcej, kurs SOL wspiął się niedawno ponad poziom 200 dol. za monetę. W chwili pisania tego tekstu handluje z kolei w okolicy 185 dol.

kurs SOL
Wykres SOL/USDT. Zakres 7-dniowy. Źródło: tradingview.com

Obecnie Solana plasuje się na 4 pozycji wśród największych kryptowalutowych projektów. Co więcej, jest ona trzecią co do wielkości wirtualną walutą bez uwzględniania tethera (USDT) oraz drugim co do wielkości altcoinem zaraz po etherze (ETH). Aby zdobyć obecne miejsce, SOL musiało wyprzedzić BNB.

Popyt na SOL został napędzony m.in. rosnącą popularnością memecoinów opartych na blockchainie Solany tj. WIF i BOME. Obok doszło również do wzrostu całkowitej wartości środków zablokowanych (TVL) w zdecentralizowanych protokołach tego projektu.

W tym samym czasie większość wirtualnych walut – w tym bitcoin (BTC) i ether (ETH) – widocznie traciło na wartości. Druga co do wielkości kryptowaluta potaniała o ponad 15% w ciągu ostatniego tygodnia. Jej kurs osunął się z tegorocznych szczytów powyżej 4 tys. dol. do poziomów bliskich 3,3 tys. dol. obecnie.

Solana wyprzedzi Ethereum?

Ten nagły wzrost Solany doprowadził do wytworzenia się szeregu spekulacji na temat tego, iż sieć ta stanie niebawem do starcia z Ethereum. Niektórzy zasugerowali nawet, iż SOL zdetronizuje ETH jako wiodącego altcoina. W najnowszej rozmowie z Anthonym Pompliano znany amerykański przedsiębiorca Arthur Hayes odniósł się do takich komentarzy.

Według byłego CEO BitMEX Solana nie stanowi zagrożenia dla Ethereum. Co więcej, inwestor ten wyraził swoją wiarę w dominację sieci, do której przynależy ETH. Drugi co do wielkości projekt kryptowalutowy posiada bowiem silną, oddaną społeczność oraz wybitnych programistów.

Arthur Hayes zauważył również, że to Ethereum w dalszym ciągu jest najczęściej wybierane jako pierwsza sieć do budowy zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Oczywiście nie wyklucza on, iż niektóre projekty mogą poszukiwać innych szybszych i tańszych blockchainów, gdy L1 będzie przeciążone. Geneza większości dApss jest jednak mocno zakorzeniona w Ethereum.

Mimo długoterminowej wiary Arthura Hayesa w sukces Ethereum inni eksperci zwracają uwagę na to, iż w ciągu ostatnich 7 dni wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach (DEX-ach) opartych na Solanie wyprzedził obrót na DEX-ach opartych na Ethereum.

Ethereum czy Solana



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.