Security tokens
Security tokens – są tokenami, które można wymieniać na jakąś wartość. Termin security (umowa inwestycyjna) pochodzi od terminu finansowego o tej samej nazwie, który odnosi się do nazwy nadanej zamiennemu, zbywalnemu aktywowi, mającym wartość finansową. Można je porównać do papierów wartościowych.
Security token może reprezentować udział w spółce, prawo głosu w spółce, jednostkę wartości lub wszystkie trzy. Kluczową różnicą między security tokenem a umową inwestycyjną jest to, że security token jest automatycznie organizowany i zarządzany za pomocą smart kontraktów.
Security tokeny cieszą się dużym zainteresowaniem świata finansów, dzięki możliwości odcięcia pośredników od procesu transakcyjnego, obniżeniu kosztów tworzenia i utrzymania umów inwestycyjnych oraz zwiększeniu przejrzystości, dzięki zapisywaniu wszystkich transakcji w zdecentralizowanej księdze (blockchainie).
Być może największą i najważniejszą koncepcją potrzebną do zrozumienia security tokenów jest to, że są one rodzajem tokenów, które muszą być zgodne z wymogami organów nadzoru finansowego. Sprzedaż tego typu tokenów została nazwana Security Token Offerings (STO), i jest zaprojektowana z myślą o inwestorach instytucjonalnych.
Przykłady Security Tokenów
- Polymath – jest platformą security tokenów, która wykorzystuje standard tokenów ST-20, w celu zapewnienia zgodności z przepisami rządowymi podczas emisji cyfrowych umów inwestycyjnych. Polymath jest platformą podobną do Ethereum, ale zamiast tworzyć tokeny użytkowe, oferuje udziały w firmie – model, który ma dobrze ugruntowane ramy regulacyjne. Polymath koncentruje się na KYC, AML i innych aspektach prawnych, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi umów inwestycyjnych.
- Swarm – chce pomóc w tokenizowaniu aktywów świata rzeczywistego, takich jak nieruchomości, odnawialne źródła energii i rolnictwo.
- Tokeny.com – platforma przeznaczona do pomocy ludziom w uruchamianiu własnych tokenów.