Atak 51% | Słownik | CrypS.

Atak 51%

Atak 51% – zwany również atakiem większościowym (ang. majority attack) to sytuacja, w której ponad połowa podmiotów (np. komputerów) w sieci wydobywczej kryptowaluty (lub blockchain) jest kontrolowana przez jedną osobę bądź grupę powiązanych osób. Posiadając 51% mocy obliczeniowej, istnieje możliwość zdyskredytowania oryginalnego łańcucha bloków i zastąpienia go własnym, który mógłby być manipulowany niemal bez ograniczeń. 

Na czym dokładnie polega atak 51%?

Atak 51% to atak na całą sieć np. Bitcoin, aby przeprowadzić taki zabieg trzeba w danym momencie być w posiadaniu ponad 50% całej mocy obliczeniowej danej kryptowaluty (czy sieci blockchain). Atakujący ma wtedy możliwość wpływu na zawartość danych, autentyczność transakcji czy funkcjonalności danej sieci. Im większa ilość uczestników/decentralizacja w sieci tym trudniejszy  atak do przeprowadzenia.

Jakie są następstwa ataku 51%?

W przypadku przeprowadzenia udanego ataku 51%, atakujący mógłby podjąć się próby odwrócenia transakcji, co prowadzi do tzw. problemu podwójnego wydatkowania (ang. double spending problem). Co więcej, atakujący zyskałby możliwość zaniechania potwierdzania niektórych lub wszystkich transakcji (atak typu DDoS) lub zapobiegać kopaniu kryptowalut wybranym lub wszystkim górnikom doprowadzając do tzw. monopolu górniczego (ang. mining monopoly).

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.