Co stało się z LUNA i UST i dlaczego ich kurs ciągle spada? | Wiadomości | CrypS.

Co stało się z LUNA i UST i dlaczego ich kurs ciągle spada?

Redakcja
terra luna

Terra Protocol i jej ekosystem od kilku dni trafiają w nagłówki wszelkich mediów i to nie bez powodu. UST – algorytmiczny stablecoin protokołu – stracił swoje powiązanie z dolarem i spadł do poziomu 0,22 USD. Tymczasem LUNA – inna kryptowaluta w ekosystemie – w ciągu kilku dni zanurkowała o ponad 99%, osiągając w pewnym momencie nawet 0,000016 dolara.


Najnowsze informacje na temat Terra LUNA:


W tym artykule postaramy się w łatwy sposób wyjaśnić, co stało się z ekosystemem Terra i dlaczego wyjście z tej sytuacji może okazać się trudnym wyzwaniem. Aby jednak zrozumieć sytuację, najpierw trzeba poznać działanie algorytmu, którego zadaniem jest utrzymanie UST w stosunku 1:1 do dolara.

Jak działa algorytm stablecoina UST?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, protokół Terra składa się z dwóch głównych tokenów: UST i LUNA. Użytkownicy mogą wybijać nowe UST, spalając Lunę na portalu Terra Station. W oficjalnych dokumentach protokołu podano kilka przykładów, które stosunkowo łatwo pozwalają zrozumieć, jak w teorii może wyglądać jego dynamika.

Wyobraźmy sobie całą gospodarkę Terry jako dwie pule: jedną dla Terry i jedną dla Luny. Aby utrzymać cenę Terry, pula Luny dodaje się lub odejmuje do/od puli Terry. Użytkownicy spalają Lunę, aby wybijać UST, oraz spalają UST, aby wybijać Lunę, a wszystko to jest stymulowane przez algorytmiczny moduł rynkowy protokołu.

Warto zauważyć, że koncepcyjnie różni się to od zwykłych stablecoinów, takich jak USDT czy USDC, którą są zabezpieczone walutami fiat lub ich ekwiwalentem.

Aby łatwiej było to zrozumieć, wyobraźmy sobie, że cena UST wynosi obecnie 1,01 USD. Użytkownicy mogą więc skorzystać z funkcji swap w Terra Station i wymienić 1 USD w LUNA na 1 UST. Rynek spali 1 USD w LUNA i wybije 1 UST. Użytkownik może następnie sprzedać 1 UST za 1,01 USD, zyskując przy tym 0,01 USD.

Wyobraź sobie teraz sytuację odwrotną – kiedy UST jest notowany po 0,99 USD. Użytkownicy mogą zrobić coś odwrotnego – zamienić 1 UST na 1 USD w LUNA. W wyniku tej wymiany użytkownik spala 1 UST i otrzymuje 1 USD w LUNA – zyskując na tym 0,01 UST.

Im większa jest różnica w stosunku do ceny dolara, tym bardziej opłacalny będzie arbitraż. Teoretycznie, jeśli dojdzie do utraty powiązania i cena UST spadnie poniżej 1 USD, użytkownicy będą mogli wymienić UST na LUNĘ i sprzedać ją z większym zyskiem.

Oznacza to jednak również, że wartość rynkowa UST powinna być niższa od wartości LUNA, ponieważ w przeciwnym wypadku hipotetyczny “bank run” Terra (wymiana UST na LUNA) uniemożliwiłby niektórym użytkownikom wymianę UST o wartości 1 USD na LUNA o wartości 1 USD.

W ciągu ostatnich kilku dni wszystkie powyższe hipotezy sprawdziły się w rzeczywistości.

UST traci powiązanie z dolarem, a kurs LUNA spada o ponad 90%

W ciągu ostatnich kilku dni doszło do pewnych wydarzeń, które spowodowały kaskadę problemów dla ekosystemu Terra. Oto jak wygląda wykres UST (pamiętajmy, że ma to być stabilna waluta powiązana w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim):

kurs ust

Cena UST spadła 11 maja do poziomu 0,225 USDT, co oznacza, że token który z założenia miał utrzymywać stabilną wartość, stracił prawie 80% swojej wartości w ciągu kilku dni.

Podobnie wygląda wykres LUNA:kurs luna

11 maja cena tokena spadła do około 0,69 dolarów. Oznacza to niemal 100% stratę w ciągu zaledwie kilku dni.

Tuż po tej katastrofie zaczęły się pojawiać spekulacje dot. powodu zainstaniałej sytuacji. Do Kwon – dyrektor generalny firmy Terra – nie przedstawił jeszcze oficjalnego wyjaśnienia.

W dniu 9 maja wyjaśnił jednak w szczegółowym wątku, że Luna Foundation Guard Council zagłosowała za przeznaczeniem 1,5 miliarda dolarów w kapitale – w BTC i UST – na ochronę powiązanie UST z dolarem.

Dwa dni później, UST jest kompletnie “odklejony” od dolara, a LUNA sięgnęła dna, i to dosłownie.

Problem polega na tym, że dopóki cena UST jest niższa niż dolar, stwarza to użytkownikom możliwość arbitrażu polegającego na spalaniu UST i wybijaniu LUNA. Nie przestanie ona istnieć, dopóki wartość UST nie powróci do poziomu 1 USD. W ten sposób powstaje pętla, w której LUNA będzie zawsze dostępna po obniżonej cenie za pośrednictwem Terra Station.

terra lunareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.