Luna Foundation Guard sprzedała niemal wszystkie BTC, aby ratować UST | Wiadomości | CrypS.

Luna Foundation Guard sprzedała niemal wszystkie BTC, aby ratować UST

Mariusz Przepiórka
terra luna

Luna Foundation Guard (LFG), oficjalny zarządca rezerw bitcoinów Terra, wydała w poniedziałek oświadczenie dokumentujące, w jaki sposób wypłaciła kryptowaluty warte miliardy dolarów, aby podjąć próbę ratowania stablecoina terraUSD (UST).


W wydanym oświadczeniu LFG zauważa, że rezerwy BTC zostały wyczerpane prawie całkowicie – z około 80 000 BTC do około 300 BTC. Pozostałe aktywa, które w większości składają się z tokenów UST i LUNA, zostaną najwyraźniej wykorzystane do wypłacenia rekompensaty inwestorom.

W jednym z najbardziej katastrofalnych wydarzeń w historii kryptowalut, ekosystem Terra wart 40 mld USD załamał się w zeszłym tygodniu, gdy wartość stablecoina UST opartego na dolarze spadła poniżej 0,20 USD. Token LUNA, który ma służyć jako swego rodzaju amortyzator dla „algorytmicznego” mechanizmu zabezpieczenia UST, spadł z 80 USD do poziomu poniżej 0,0002 USD.

Wyprzedaż nie uratowała UST

W poniedziałkowym tweecie LFG poinformowała o sprzedaży większości BTC ze swoich rezerw dla UST. Według komunikatu, gdy cena UST zaczęła spadać 8 maja, LFG przekazała ponad 50 000 BTC do sprzedaży w celu ratowania swego stablecoina.

LFG twierdzi, że środki te zostały wykorzystane do bezpośredniej transakcji z kontrahentem i przekazania BTC drugiej stronie, co umożliwiło zawarcie dużej transakcji w krótkim terminie. 12 maja sprzedano kolejne 30 000 BTC. Była to kolejna desperacka próba ratowania stablecoina UST, która również nie przyniosła pożądanego efektu.

LFG potwierdziła, że rezerwy, które kiedyś wynosiły ponad 3 mld USD, zostały niemal całkowicie utracone w wyniku nieudanej próby obrony UST. LFG twierdzi, że środki te zostaną wykorzystane „na odszkodowania dla pozostałych użytkowników UST, w pierwszej kolejności dla najmniejszych posiadaczy”.

Wartość UST spadła niemal do zera

Luna Foundation Guard jest obiektem krytyki, ponieważ fundusze rezerwowe Terra – które miały należeć do „zdecentralizowanej” społeczności Terra – były zarządzane w sposób nieprzejrzysty przez scentralizowanych liderów i inwestorów Terra.

Komunikat pojawia się również po tym, jak czołowe postacie w przestrzeni blockchain, w tym założyciel Ethereum Vitalik Buterin, wezwały firmę Terra do wypłacenia rekompensaty w pierwszej kolejności mniejszym posiadaczom UST i LUNA. W odpowiedzi na poniedziałkowe ogłoszenie cena UST spadła z 0,15 USD do 0,07 USD.

terra lunareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.